Vėžiu išgyvenusios moterys ir lytinės sveikatos problemos

Vėžiu išgyvenusios moterys ir lytinės sveikatos problemos

Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-12-23

Jei esate moteris, kuri gydosi vėžį, tikriausiai turėjote prisitaikyti prie daugelio savo gyvenimo pokyčių. Galbūt pastebėjote ir dramatiškų seksualinio gyvenimo pokyčių – pokyčiams, kuriems galbūt nebuvote pasiruošę.

Galbūt jūs negalite mylėtis taip, kaip anksčiau. Galbūt jūs patiriate hormoninius pokyčius, kurie turi įtakos jūsų noro lygiui. Galbūt jaučiatės sutrikęs dėl savo partnerio ar santykių. Arba galite jausti nerimą dėl naujų santykių užmezgimo po vėžio gydymo.

Kad ir ką išgyventumėte, normalu nerimauti dėl savo seksualinio gyvenimo. Jūsų seksualumas yra dalis to, kas esate. Šiandien apžvelgsime kai kurias problemas, su kuriomis susiduria vėžį išgyvenusios moterys, ir kai kurias strategijas, kaip su jomis susidoroti.

Fiziniai iššūkiai

  • Hormoniniai pokyčiai. Kai kurioms moterims vėžio gydymas sukelia menopauzę – laiką, kai moters kiaušidėse nustoja gamintis kiaušinėliai ir sustoja menstruacijos. Kartu su menopauze sumažėja dviejų hormonų, estrogenų ir androgenų, lygis. Estrogenai padeda paruošti makštį seksui, padarydami ją ilgesnę, platesnę ir suteptą. Androgenai veikia jūsų lytinį potraukį. Po menopauzės šie hormoniniai pokyčiai gali sukelti makšties sausumą ir sandarumą arba geismo praradimą. Pasitarkite su gydytoju, jei turite kokių nors problemų. Dėl sausumo galite išbandyti vandens pagrindu pagamintus lubrikantus, makšties drėkiklį ar makšties hormonus. Jei norite prarasti norą, gydytojas gali skirti mažas androgenų dozes.
  • Skausmas. Skausmas sekso metu būdingas daugeliui moterų. Makšties sausumas ir sandarumas arba lytinių organų pokyčiai dėl vėžio gydymo yra dažnos priežastys. Būtinai aptarkite bet kokį seksualinį skausmą su savo gydytoju. Jis arba ji gali duoti jums pritaikytų patarimų. Pasikalbėkite su savo partneriu apie tai, kas jums tinka ir kas ne. Jums gali tekti atrasti naujų būdų, kaip liesti vienas kitą, arba išbandyti naujas pozicijas ir metodus, kad patirtis būtų jums maloni. Stenkitės būti kantrūs ir atviri.
  • Nuovargis. Krūties vėžys ir jo gydymas gali būti varginantis. Galite tiesiog jaustis per daug pavargę seksui. Pabandykite suplanuoti intymumą tiems laikams, kai turite daugiau energijos, pavyzdžiui, ankstyvą rytą ar popietę.

Emociniai iššūkiai

Daugelis moterų jaučia nerimą dėl pokyčių, atsirandančių dėl vėžio gydymo, ir dėl to, kaip jas suvoks kiti.

  • Kūno paveikslas. Jūsų kūnas gali atrodyti kitaip nei gydymas nuo vėžio. Krūtinės ar plaukų netekimas, randų atsiradimas po operacijos, svorio pokyčiai – visa tai gali lemti jūsų patrauklumą. Galite nerimauti, kad šie pokyčiai išjungs jūsų partnerį. Kai kurios moterys jaučiasi geriau, kai akcentuoja teigiamus dalykus. Galite išbandyti naują drabužių ar makiažo stilių, kad suteiktumėte postūmį. Kai kurios moterys nešioja krūties formą arba išbando įvairias odos priežiūros priemones. Nepamirškite, kad sveika mityba ir mankšta taip pat gali padėti jums jaustis geriau! Taip pat prisimink, kad vis dar esi tu, gražus vidumi ir išore. Kaip sako Nacionalinis vėžio institutas: „Pabandykite pripažinti, kad esate daugiau nei jūsų vėžys. Žinok, kad esi vertas – nesvarbu, kaip atrodai ar kas tau nutiktų gyvenime.
  • Pasimatymai. Užmegzti naujus santykius gali būti smagu ir įdomu, tačiau vėžį gydančios moterys dėl to gali jausti nerimą. Kada turėtumėte pasakyti savo partneriui apie vėžį? Kaip jis ar ji reaguos? Galite pradėti tiesiog mėgaudamiesi laiku su draugais ir šeima. Dalyvaukite jums patinkančioje veikloje arba išbandykite naujas. Galbūt nesutiksite naujo partnerio, bet tai padidins jūsų nuotaiką ir pasitikėjimą savimi. Kai sutinkate ką nors naujo, mėgaukitės patirtimi. Kai santykiai tampa rimtesni ir pajusite, kad pasitikite žmogumi, galite įvesti vėžio temą. Pabandykite praktikuoti tai, ką sakysite su geru draugu ir paprašykite atsiliepimų. Taip pat pagalvokite apie daugybę būdų, kaip tas asmuo gali reaguoti ir kaip su jais elgsitės. Nemanykite, kad asmuo jus atstums. Jei santykiai turi tvirtą rūpestingumo ir pasitikėjimo pagrindą, žmogus greičiausiai norės būti su jumis, nesvarbu, vėžys ar ne.

Kiti rūpesčiai

  • Ar gerai užsiimti seksu? Daugelis moterų svarsto, ar saugu mylėtis vėžio gydymo metu arba iškart po jo. Jūsų gydytojas gali geriausiai atsakyti į šį klausimą. Jei ką tik atlikote operaciją, seksas gali traukti siūles, todėl geriausia šiek tiek palaukti. Kitas susirūpinimą kelia neįprastas kraujavimas. Kai kurie vėžio gydymo būdai, tokie kaip spinduliuotė ir chemoterapija, gali sutrikdyti jūsų imuninę sistemą ir padaryti jus jautresnius infekcijoms. Paklauskite savo gydytojo apie visas atsargumo priemones, kurių reikia imtis.
  • Radiacija. Kai kurios moterys, kurioms taikoma spindulinė terapija, nerimauja, kad gali perduoti spinduliuotę savo partneriui. Vėlgi, tai yra problema, kurią geriausiai išspręs jūsų gydytojas. Paprastai, jei spinduliuotė sklinda iš mašinos, esančios už jūsų kūno ribų, spinduliuotės jūsų kūne nelieka. Taigi šiuo atveju jūs neperduosite spinduliuotės savo partneriui. Tačiau spinduliuotė iš radioaktyvaus implanto, įdėto į gimdą ar makštį, gali būti perduodama jūsų partneriui, todėl geriausia pasiteirauti savo gydytojo, kada vėl galėsite mylėtis.

Pasitarkite su gydytoju.

Jūsų gydytojas gali neiškelti seksualinių problemų, tačiau tai nereiškia, kad negalite. Nedvejodami pasikalbėkite! Jis ar ji gali žinoti priemonę. Ir net jei jūsų gydytojas neturi visų atsakymų, jis arba ji gali nukreipti jus pas ką nors, kas atsakys, pavyzdžiui, sekso terapeutą ar konsultantą. Ir nėra nieko blogo kreiptis į specialistą.

Pasikalbėkite su savo partneriu.

Jei seksualinio gyvenimo pokyčiai jus vargina, būtinai pasikalbėkite ir su savo partneriu. Kartu jūs ir jūsų partneris galite sugalvoti būdus, kaip pakoreguoti savo seksualinį repertuarą. Pavyzdžiui, jei lytinis aktas per makštį yra nepatogus, išbandykite oralinį seksą arba bučiavimą ir glaustymąsi. (Daugiau apie seksualinį skausmą skaitykite čia.)

Jums taip pat gali prireikti daugiau laiko, kad visiškai susijaudintumėte. Jei taip, pasakykite savo partneriui, ko jums reikia. Išnaudokite tą laiką eksperimentuodami ir tiesiog mėgaukitės vienas kitu.

Jūsų partneris taip pat gali nerimauti dėl sekso, bijoti jus įskaudinti ar padaryti ką nors „negerai“. Jei veikla kenkia, būtinai tai pasakykite. Bet jei pasiilgote senos veiklos ar prisilietimo, praneškite savo partneriui.

Apsvarstykite terapiją.

Žinokite, kad nesate vienas. Depresija ir nerimas, būdingi krūties vėžiu sergantiems pacientams ir išgyvenusiems žmonėms, taip pat gali pakenkti jūsų seksualiniam gyvenimui. Jei manote, kad jums reikia pagalbos, apsvarstykite terapiją arba paramos grupę. Porų konsultacijos ir sekso terapija taip pat gali padėti išsiaiškinti jūsų santykių pokyčius.

Judeti i prieki

Atminkite, kad jūsų seksualinis gyvenimas tikriausiai buvo jums svarbus prieš vėžį. Nėra jokios priežasties, kodėl dabar tai neturėtų būti svarbu. Vėžys ir jo gydymas neturėtų trukdyti jums turėti sveikų ir pilnaverčių lytinių santykių.

Norėdami sužinoti daugiau apie krūties vėžį ir seksualumą, žr. šias nuorodas:

Išgyvenusios krūties vėžį susiduria su seksualiniais rūpesčiais

Vėžio poveikis moterų seksualumui

Vėžys ir seksas vienišoms moterims

Speciali terapija skirta išgyvenusių krūties vėžiu kūno įvaizdžiui

Krūties vėžio gydymas gali išsaugoti kiaušidžių funkciją

Krūties vėžys turi seksualinį poveikį tiek išgyvenusiems, tiek partneriams

Sergantiems krūties vėžiu, seksualiniai rūpesčiai gali kilti praėjusiais metais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *