Vakarų Nilo virusas (WNV)

Vakarų Nilo virusas (WNV)

Vakarų Nilo viruso (WNV) infekciją platina virusą turintys uodai. Dauguma žmonių, užsikrėtusių virusu, neturi jokių simptomų arba serga tik lengva liga. Tačiau retais atvejais WNV gali sukelti sunkų, gyvybei pavojingą meningitą (stuburo smegenų uždegimą) arba encefalitą (smegenų uždegimą). Dėl šių neurologinių komplikacijų Vakarų Nilo virusas sukėlė susirūpinimą visame pasaulyje.

Šiame straipsnyje aptariami Vakarų Nilo viruso simptomai, priežastys ir diagnozė, taip pat gydymas ir jo prevencijos būdai.

Labai gerai / Emily Roberts

Vakarų Nilo viruso simptomai

Apskaičiuota, kad nuo 60% iki 80% žmonių, užsikrėtusių Vakarų Nilo virusu, neturi jokių ligos požymių ar simptomų. Maždaug 20% ​​susirgs vadinamąja Vakarų Nilo karštine.

Vakarų Nilo karštinės simptomai gali būti:

  • Karščiavimas
  • Skauda raumenis
  • Galvos skausmas
  • Gerklės skausmas
  • Pykinimas ir vėmimas
  • Nuovargis
  • Odos bėrimas

Šie tipiški viruso simptomai paprastai pagerėja po kelių dienų ir paprastai laikomi tik „vasaros peršalimu”. Dauguma žmonių ir jų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų niekada nežinojo, kad jie turi Vakarų Nilo viruso infekciją.

Vakarų Nilo karštligė yra savarankiška liga, kuri nesiskiria nuo daugelio kitų virusinių infekcijų.

Meningitas/encefalitas

Nedaugeliui užsikrėtusių žmonių – manoma, kad jų yra gerokai mažiau nei 1 % – gali išsivystyti rimta neurologinė infekcija.

Žmonės, kuriems išsivysto Vakarų Nilo meningitas ar encefalitas, gali patirti:

  • Labai aukšta temperatūra
  • Galvos skausmas
  • Sustingęs kaklas
  • Dezorientacija arba sumišimas
  • Drebulys
  • Paralyžius
  • Priepuoliai
  • koma

Vakarų Nilo meningitas ar encefalitas gali būti mirtini, net ir teikiant visapusišką medicininę priežiūrą. Daugeliui pasveikusiųjų neurologiniai simptomai išlieka metus ar ilgiau, o kai kuriems gali likti nuolatiniai neurologiniai sutrikimai.

Vakarų Nilo viruso neurologinės komplikacijos yra labiau tikėtinos:

  • Vyresni nei 60 metų žmonės
  • Tie, kurie serga vėžiu
  • Žmonės, kuriems buvo persodintas Vakarų Nilo virusu užsikrėtusio donoro organas
  • Žmonės, turintys tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip hipertenzija, diabetas, vėžys ir inkstų liga

Kas sukelia Vakarų Nilo virusą?

Vakarų Nilo virusas yra RNR virusas, aptinkamas visame pasaulyje, įskaitant Europą, Afriką, Aziją, Australiją ir Šiaurės bei Pietų Ameriką. Nors pats virusas nėra naujas, dar prieš kelis dešimtmečius jis buvo daug labiau lokalizuotas Afrikoje ir Viduriniuose Rytuose. Mokslininkai pirmą kartą susiejo jį su sunkia neurologine liga tik 1990-aisiais.

Pagrindiniai Vakarų Nilo viruso šeimininkai yra paukščiai. Uodai perduoda virusą nuo paukščio iki paukščio, todėl virusas gali daugintis ir plisti. Kai virusą nešantis uodas įkanda žmogų, virusas gali patekti į kraują ir sukelti infekciją.

Virusas nėra užkrečiamas, todėl negali plisti nuo žmogaus kosint, čiaudint ar liečiant. Tačiau jis gali plisti per kraujo perpylimą ir organų transplantaciją, jei paaukotas iš užsikrėtusio asmens. Motinos, sergančios Vakarų Nilo infekcija, gali ją perduoti kūdikiui nėštumo, gimdymo ar maitinimo krūtimi metu.

Jungtinėse Valstijose Vakarų Nilo virusas pirmą kartą buvo aptiktas 1999 m., kai Niujorke prasidėjo didelis ligos protrūkis. Dabar jis buvo nustatytas kiekvienoje iš 48 gretimų valstijų. Pastaraisiais metais JAV kasmet nustatoma iki 3000 Vakarų Nilo viruso sukeltų neurologinių infekcijų atvejų.

Šiauriniame pusrutulyje Vakarų Nilo viruso infekcijos stebimos nuo gegužės pabaigos arba birželio pradžios iki rugsėjo mėnesio, kai uodai yra aktyvūs. Infekcijos rizika dažniausiai būna didžiausia vasaros pabaigoje.

Kaip diagnozuojamas Vakarų Nilo virusas?

Vakarų Nilo viruso infekcijai nustatyti gali būti naudojami du testai:

  • Polimerazės grandininės reakcijos (PGR) testas: Tai kraujo tyrimas, leidžiantis nustatyti patį virusą. Tačiau tai yra ribota, nes virusas žmonėms gyvena trumpai. Gali būti, kad buvote užsikrėtę Vakarų Nilu ir testas buvo neigiamas.
  • ELISA tyrimas: Šis kraujo tyrimas (atliekamas iš dviejų dalių) gali aptikti IgM antikūnus – baltymus, kuriuos organizmas gamina reaguodamas į virusą. Šis testas gali aptikti imuniteto virusui požymius, net jei viruso jūsų organizme nebėra.

PGR ir ELISA testai yra brangūs. Šie tyrimai paprastai atliekami tik tuo atveju, jei gydytojas mano, kad būtina oficialiai diagnozuoti Vakarų Nilo infekciją, pavyzdžiui, kai asmuo sunkiai serga.

Dauguma užsikrėtusių žmonių nejaučia simptomų arba turi tik lengvus į gripą panašius simptomus, kurie praeina savaime. Nors tie, kurių atvejai yra lengvi, gali norėti oficialiai žinoti, ar jiems įtakos turi Vakarų Nilas, testu patvirtinta diagnozė neturės įtakos gydymo rekomendacijoms.

Vakarų Nilo viruso gydymas

Nėra specifinio Vakarų Nilo viruso terapijos, todėl gydymas visų pirma yra skirtas simptomų mažinimui. Tie, kurie serga tipine Vakarų Nilo karštine (didžioji jų dauguma niekada nesužino, kad yra užsikrėtę Vakarų Nilo virusu), paprastai gydosi įprastomis komforto priemonėmis – poilsiu, skysčiu ir skausmą malšinančiais vaistais – ir jų ligos praeina per kelias dienas.

Vakarų Nilo viruso gydytojų diskusijų vadovas

Gaukite mūsų spausdinamą vadovą kitam apsilankymui pas gydytoją, kuris padės užduoti tinkamus klausimus.

Užsiregistruokite mūsų Dienos sveikatos patarimo informaciniame biuletenyje ir kasdien gaukite patarimų, kurie padės jums gyventi sveikiau.

Elektroninio pašto adresas Registruotis Jūs dalyvaujate!

Dėkojame, {{form.email}}, kad prisiregistravote.

Įvyko klaida. Prašau, pabandykite dar kartą.

Žmonės, paguldyti į ligoninę dėl sunkios Vakarų Nilo viruso sukeltos ligos, gydomi siekiant suvaldyti karščiavimą ir išlaikyti stabilius gyvybinius rodiklius (pulsą, temperatūrą, kvėpavimo dažnį ir kraujospūdį).

Nors antivirusiniai vaistai ir intraveninis imunoglobulinas dažnai naudojami Vakarų Nilo infekcijai gydyti hospitalizuotiems pacientams, trūksta tikrų įrodymų, kad šie gydymo būdai padeda pasveikti.

Buvo pranešta, kad mirtingumas nuo sunkios neurologinės Vakarų Nilo infekcijos, net ir turint optimalią medicininę priežiūrą, Jungtinėse Valstijose 1999-2019 m. sudarė 4,6 proc.

Kaip apsisaugoti nuo Vakarų Nilo viruso

Kadangi nėra gerų šios infekcijos gydymo būdų, prevencija yra labai svarbi. Yra keletas būdų, kaip užkirsti kelią infekcijai arba sumažinti jos riziką:

  • Venkite uodų užkrėstų vietų
  • Išvalykite gyvenamąsias patalpas nuo bet kokio stovinčio vandens, kur gali išsivystyti uodų lervos
  • Naudokite vabzdžių repelentą

Paaukoto kraujo patikrinimas dėl Vakarų Nilo viruso žymiai sumažino perdavimo per kraujo perpylimą riziką.

Kuriamos vakcinos nuo Vakarų Nilo viruso. Nors arkliams skirtos vakcinos buvo licencijuotos naudoti Jungtinėse Amerikos Valstijose, jokia žmonėms skirta vakcina dar nebuvo pradėta klinikinių tyrimų.

Vakarų Nilo virusas yra uodų platinama infekcija, plačiai paplitusi Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje. Nors dauguma Vakarų Nilo virusu užsikrėtusių žmonių serga palyginti lengvomis ligomis ir visiškai pasveiksta, tie, kuriems išsivysto neurologinės infekcijos, gali rimtai susirgti ir jiems gali pailgėti sveikimas, taip pat gresia mirtis.

Kadangi nėra specifinio Vakarų Nilo viruso gydymo, svarbu imtis priemonių, kad išvengtumėte užsikrėtimo, kai tik įmanoma, apsaugodami save ir savo artimuosius nuo uodų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *