Ar bandėte laikytis dietos ir mankštintis, bet nesugebėjote numesti pakankamai svorio? Jei į šiuos klausimus atsakėte teigiamai, jums gali būti siūlomi receptiniai svorio mažinimo vaistai.
Receptiniai vaistai yra vaistai, kuriuos jums skiria sveikatos priežiūros specialistas. Jų negalite nusipirkti tiesiog parduotuvėje, kaip galite įsigyti nereceptinių vaistų. Svarbu žinoti, kad receptinius svorio mažinimo vaistus reikia naudoti papildomai — o ne vietoj — sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo.
Kas gali vartoti svorio mažinimo vaistus?
Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali pasiūlyti svorio mažinimo vaistus tam tikrais atvejais, įskaitant, jei nesugebėjote numesti svorio laikydamiesi dietos ir mankštindamiesi, ir jūsų:
- Kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis nei 30. Tai reiškia, kad turite nutukimą — būklę, kai kūno riebalų kiekis yra per didelis.
- KMI yra didesnis nei 27, ir taip pat turite rimtą medicininę problemą, susijusią su nutukimu, pavyzdžiui, diabetą ar aukštą kraujospūdį.
Prieš pasirinkdamas jums vaistą, jūsų sveikatos priežiūros specialistas atsižvelgs į jūsų istoriją ir sveikatos problemas. Tada jis aptars su jumis receptinių svorio mažinimo vaistų privalumus ir trūkumus.
Šie vaistai nėra skirti visiems. Pavyzdžiui, nereikėtų vartoti receptinių svorio mažinimo vaistų, jei bandote pastoti, esate nėščia arba maitinate krūtimi.
Kaip efektyvūs yra svorio mažinimo vaistai?
Receptiniai svorio mažinimo vaistai, kuriuos galite vartoti ilgiau nei 12 savaičių, vadinami ilgalaikio vartojimo vaistais, sukelia didelį svorio netekimą, palyginti su neveikiančiu gydymu be vaistų, vadinamu placebu. Svorio mažinimo vaistų ir gyvenimo būdo pokyčių derinys lemia didesnį svorio mažėjimą nei vien gyvenimo būdo pokyčiai.
Vartojant šiuos vaistus metus, galite numesti nuo 3% iki 12% viso kūno svorio daugiau nei tik su gyvenimo būdo pokyčiais. Tai gali neatrodyti daug, tačiau numetus 5%–10% viso svorio ir išlaikant šį svorį, gali būti reikšminga nauda sveikatai. Pavyzdžiui, gali sumažėti kraujospūdis, cukraus kiekis kraujyje ir kraujo riebalų (trigliceridų) kiekis.
Ką turėtumėte žinoti apie svorio mažinimo vaistus
Dažnos šalutinės reakcijos, tokios kaip pykinimas, vidurių užkietėjimas ir viduriavimas, yra įprastos. Jos gali mažėti laikui bėgant. Retai gali pasireikšti rimtos šalutinės reakcijos. Todėl svarbu pasikalbėti su savo sveikatos priežiūros specialistu apie visus gydymo pasirinkimus ir klausti apie kiekvieno vaisto galimą naudą ir riziką.
Svorio mažinimo vaistai gali būti brangūs ir ne visada apmokami draudimo. Paklauskite savo draudimo bendrovės apie jūsų aprėptį.
Daugelis žmonių vėl priauga dalį prarasto svorio, kai nustoja vartoti svorio mažinimo vaistus. Tačiau sveikos gyvenimo būdo įpročiai gali padėti apriboti svorio priaugimą.
Kiek laiko vartoti svorio mažinimo vaistą?
Kaip ilgai vartoti svorio mažinimo vaistą, priklauso nuo to, ar vaistas padeda jums numesti svorio. Jei praradote pakankamai svorio, kad pagerintumėte sveikatą, ir neturite rimtų šalutinių reakcijų, jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali pasiūlyti ilgalaikį vaisto vartojimą.
Jei nepraradote bent 5% kūno svorio po to, kai vartojote visą vaisto dozę 3-6 mėnesius, jūsų sveikatos priežiūros specialistas tikriausiai pakeis jūsų gydymą. Jie gali pereiti prie kito svorio mažinimo vaisto.
Kokie vaistai yra svorio mažinimui?
- Bupropion-naltreksonas (Contrave)
- Liraglutidas (Saxenda)
- Orlistatas (Xenical, Alli)
- Fenterminas-topiramatas (Qsymia)
- Semaglutidas (Wegovy)
- Setmelanotidas (Imcivree)
Dauguma receptinių svorio mažinimo vaistų veikia sumažindami alkio jausmą arba padidindami sotumo jausmą. Kai kurie veikia abu būdus. Išimtis yra orlistatas. Jis veikia taip, kad jūsų kūnas mažiau absorbuoja riebalus.
Bupropion-naltreksonas
Bupropion-naltreksonas yra kombinuotas vaistas. Naltreksonas naudojamas alkoholio ir opioidų priklausomybei gydyti. Bupropionas yra antidepresantas, naudojamas depresijai gydyti, ir vaistas, padedantis mesti rūkyti. Kaip ir visi antidepresantai, bupropionas turi įspėjimą apie savižudybės riziką. Bupropion-naltreksonas gali padidinti kraujospūdį, todėl gydytojas turės reguliariai tikrinti jūsų kraujospūdį gydymo pradžioje. Dažnos šalutinės reakcijos apima pykinimą, galvos skausmą ir vidurių užkietėjimą.
Liraglutidas
Liraglutidas taip pat naudojamas diabeto valdymui. Jis skiriamas kaip kasdienė injekcija. Pykinimas yra dažnas nusiskundimas. Vėmimas gali riboti jo naudojimą.
Orlistatas
Orlistatą taip pat galite gauti mažesnės stiprumo formoje be recepto (Alli). Orlistatas gali sukelti šalutines reakcijas, tokias kaip dujų išsiskyrimas ir laisvos išmatos. Vartojant šį vaistą, reikia laikytis mažai riebalų turinčios dietos. Retais atvejais žmonės patyrė rimtus kepenų pažeidimus vartodami orlistatą, tačiau mokslininkai nerado, kad vaistas sukelia kepenų pažeidimus.
Fenterminas-topiramatas
Fenterminas-topiramatas yra kombinuotas vaistas, sudarytas iš svorio mažinimo vaisto fentermino ir antikonvulsanto topiramato. Fenterminas gali būti netinkamai naudojamas, nes jis veikia kaip stimuliuojantis vaistas, vadinamas amfetaminu. Kitos galimos šalutinės reakcijos apima padidėjusį širdies susitraukimų dažnį ir kraujospūdį, nemigą, vidurių užkietėjimą ir nervingumą. Topiramatas padidina gimdymo defektų riziką.
Fenterminas vienas (Adipex-P, Lomaira) taip pat naudojamas svorio mažinimui. Tai yra vienas iš keturių panašių svorio mažinimo vaistų, patvirtintų trumpalaikiam vartojimui, mažiau nei 12 savaičių. Kiti šios grupės vaistai retai skiriami.
Semaglutidas
Semaglutidas taip pat naudojamas 2 tipo diabeto kontrolei. Jūs jį vartojate kaip savaitinę injekciją nutukimui valdyti. Jis gali sukelti šalutines reakcijas, tokias kaip:
- Pykinimas ir vėmimas
- Viduriavimas
- Pilvo skausmas
- Galvos skausmas
- Nuovargis
Setmelanotidas
Norint vartoti šį vaistą, jums reikės turėti testų rezultatus, rodančius, kad turite vieną iš šių būklių. Setmelanotidas negydo jokių genų problemų, sukeliančių šias būkles, tačiau jis gali padėti numesti svorį. Jis gali sumažinti jūsų apetitą ir padėti jaustis sotesniam. Be to, jis gali padėti jums deginti kalorijas, kai jūsų kūnas ilsisi.
Jūs vartojate setmelanotidą kaip kasdienę injekciją. Jis gali sukelti šalutines reakcijas, tokias kaip:
- Patinimas ar sudirgusi oda, kurioje buvo įdurta adata
- Tamsesni odos lopai
- Pykinimas
- Viduriavimas
- Pilvo skausmas
- Nepageidaujamos seksualinės reakcijos
- Depresija
- Savižudiškos mintys
Niekada neduokite setmelanotido vaikui, jaunesniam nei 6 metų. Jis gali sukelti pavojingas reakcijas naujagimiams ir kūdikiams.