Tulžis yra gelsvai žalsvas virškinimo skystis, kurį gamina jūsų kepenys, o tulžies pūslė jį kaupia. Ji padeda organizmui suskaidyti riebalus iš valgomo maisto ir palengvina virškinimo fermentų darbą. Nors galbūt dažnai nesusimąstote apie tulžį, ji yra svarbi jūsų virškinimo sistemos dalis, ir yra būdų, kaip ją išlaikyti sveiką.
Kas yra tulžis?
Tulžis yra lipnus, tirštas, žalsvai geltonas skystis, kurį gamina jūsų kepenys. Ji atlieka svarbų vaidmenį virškinimo procese, ypač padėdama jūsų kūnui skaidyti riebalus iš valgomo maisto.
Tulžis dar kitaip vadinama galu. Iš čia kilęs tulžies pūslės pavadinimas. Tulžies pūslė yra nedidelis, kriaušės formos organas, esantis tiesiai po kepenimis, kuris kaupia tulžį.
Ką daro tulžis?
Kai valgote maistą, kuriame yra riebalų, tam tikri hormonai siunčia signalus jūsų tulžies pūslei susitraukti ir išskirti tulžį į pirmąją plonosios žarnos dalį – dvylikapirštę žarną. Tulžies druskos – svarbiausia tulžies sudedamoji dalis – emulsuoja, arba sumaišo, riebalus maiste. Tai reiškia, kad jos suskaido dideles riebalų sankaupas į mažesnes daleles.
Kai riebalai suskaidomi į mažesnes dalis, virškinimo fermentams tampa lengviau atlikti savo darbą. Tada kraujas gali įsisavinti šias riebalų rūgštis, ir organizmas gali naudoti šiuos maistinius komponentus kaip energijos šaltinį.
Be savo vaidmens virškinant riebalus ir įsisavinant maistines medžiagas, tulžis taip pat padeda pašalinti atliekas, tokias kaip bilirubinas, iš organizmo. Bilirubinas yra šalutinis produktas, susidarantis natūralaus raudonųjų kraujo kūnelių skilimo metu. Tulžis veikia kaip transporteris, pernešdamas bilirubiną iš kepenų į žarnyną, kad jis būtų pašalintas su išmatomis.
Kur gaminama tulžis?
Tulžį gamina jūsų kepenys. Kasdien jos pagaminama apie 800–1 000 mililitrų (maždaug 27–34 skysčio uncijos).
Kur saugoma tulžis?
Kai kepenys pagamina tulžį, ji per tulžies latakus išskiriama į tulžies pūslę, kurioje yra laikoma. Galite įsivaizduoti tulžies pūslę kaip mažą talpyklą, esančią šalia kepenų, kuri saugo tulžį tol, kol jos prireikia. Paprastai tulžies pūslėje telpa apie 30–80 mililitrų (apie 1–2,7 skysčio uncijos) tulžies.
Iš ko sudaryta tulžis?
Tulžis sudaryta iš daugybės skirtingų junginių, įskaitant:
- Cholesterolį
- Tulžies druskas (tulžies rūgštis)
- Vandenį
- Fosfolipidus (sudėtingus riebalus, kuriuose yra fosforo)
- Bilirubiną
- Kūno druskas (pvz., kalį ir natriu)
- Varį ir kitus metalus
Tulžies druskos, arba tulžies rūgštys, yra svarbiausia tulžies sudedamoji dalis. Jos padeda skaidyti riebalus virškinimo metu.
Kokios dažniausios būklės ir sutrikimai yra susiję su tulžimi?
Problemos, susijusios su tulžimi, gali kilti, kai sutrinka tulžies srautas arba gamyba. Būklės, susijusios su tulžimi, gali būti šios:
- Tulžies akmenys: Tai yra kietos sankaupos, kurios susidaro tulžies pūslėje ir yra sudarytos iš cholesterolio, bilirubino arba jų derinio.
- Cholecistitas: Tai tulžies pūslės uždegimas, dažnai sukeltas tulžies akmenų, blokuojančių tulžies latakus.
- Cholangitas: Tai infekcija tulžies latakuose. Tulžies akmenys, kurie persikėlė iš tulžies pūslės į tulžies latakus, gali sukelti šią infekciją.
- Choledocholitiazė: Tai tulžies akmenų buvimas bendrame tulžies latake (aptariama aukščiau kategorijoje cholangito). Tai vamzdelis, kuris perneša tulžį iš kepenų ir tulžies pūslės į plonąją žarną.
- Tulžies latako užsikimšimas: Tulžies akmenys, randinis audinys, navikai ar kitos problemos gali sukelti tulžies latako užsikimšimus. Tai trukdo tulžiai tinkamai tekėti, dėl ko kyla virškinimo ir maistinių medžiagų įsisavinimo problemos.
Dažni tulžies sutrikimų požymiai ir simptomai
Tulžies sutrikimai gali sukelti įvairius simptomus, tačiau kai kurie iš dažniausių yra:
- Skausmas viršutinėje dešinėje arba viršutinėje centrinėje pilvo dalyje: Tai dažniausiai labiausiai pastebimas tulžies problemų simptomas. Skausmas gali būti aštrus arba bukas ir gali atsirasti bei praeiti, ypač po riebios maisto porcijos. Skausmas gali taip pat plisti į nugarą arba dešinį peties ašmenį.
- Pykinimas ir vėmimas: Šie simptomai taip pat yra dažni tulžies problemų atvejais ir gali pasireikšti kartu su pilvo skausmu.
- Nevirškinimas: Galite patirti krūtinės skausmą, jaustis pilni arba išsipūtę po valgymo, arba jausti diskomfortą viršutinėje pilvo dalyje.
- Karščiavimas ir šaltkrėtis: Tai gali būti infekcijos požymiai, kurie kartais pasireiškia esant tokioms tulžies problemoms kaip cholecistitas (uždegusi tulžies pūslė).
- Gelta: Tai odos ir akių baltymų pageltimas. Tai atsitinka, kai bilirubinas kaupiasi kraujyje, o tai gali reikšti tulžies latako užsikimšimą.
- Išmatų spalvos pokyčiai: Taip pat esant tulžies latako užsikimšimui, išmatos gali tapti šviesesnės arba molio spalvos.
Svarbu nepamiršti, kad šiuos simptomus gali sukelti ir kitos ligos. Jei patiriate bet kurį iš šių simptomų, ypač jei jie yra sunkūs ar ilgalaikiai, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, kad gautumėte diagnozę ir aptartumėte gydymo galimybes.
Dažni tyrimai, skirti patikrinti virškinimo sistemos sveikatą
Sveikatos priežiūros specialistai gali naudoti šiuos kraujo tyrimus tam tikriems tulžies aspektams patikrinti:
- Kepenų funkcijos tyrimai: Jie tikrina kepenų fermentų, baltymų ir bilirubino kiekį kraujyje. Nenormalūs kiekiai gali rodyti problemas su kepenimis, tulžies pūsle ar tulžies latakais.
- Bilirubino tyrimas: Šis tyrimas matuoja bilirubino kiekį kraujyje. Padidėjęs bilirubino kiekis gali būti tulžies latako užsikimšimo arba kitų problemų požymis.
Dažni tulžies problemų gydymo būdai
Tulžies sutrikimų gydymas priklauso nuo konkrečios problemos. Dažni kai kurių tulžies sutrikimų gydymo būdai yra šie:
- Antibiotikai: Jei uždegimą sukėlė infekcija, jūsų gydytojas gali paskirti antibiotikų, kad infekcija būtų pašalinta.
- Cholecistektomija: Tai yra dažniausias gydymo būdas tulžies akmenims ir cholecistitui gydyti. Jis apima chirurginį tulžies pūslės pašalinimą. Daugeliu atvejų tai atliekama minimaliai invaziniu laparoskopiniu būdu.
- Endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP): Tai procedūra, skirta diagnozuoti ir gydyti problemas kepenyse, tulžies pūslėje, tulžies latakuose ir kasoje. Pavyzdžiui, ši procedūra gali pašalinti tulžies latakuose esančius akmenis, naudojant specialų endoskopą, be operacijos.
- Chirurgija: Esant sunkesniems atvejams, gali prireikti operacijos, kad būtų pašalinta užsikimšimo ar uždegimo priežastis.