Esant sensorineuraliniam klausos praradimui, klausa susilpnėja dėl vidinės ausies pažeidimo arba nervinių impulsų perdavimo iš vidinės ausies į smegenis sutrikimo. Suaugusiųjų nuolatinio klausos praradimo priežastis 90% atvejų yra sensorineurinis klausos praradimas.
Kas yra sensorineurinis klausos praradimas?
Sensorineurinis (sensorineurinis, sensorinis) klausos praradimas – tai klausos pablogėjimas arba praradimas dėl vidinės ausies elementų, klausos nervo ar smegenų ląstelių, atsakingų už garso atpažinimo, pažeidimo.
Sensineurinio klausos praradimo vystymosi mechanizmas
Už žmogaus klausą atsakingi keli organai:
- Išorinė ausis yra tai, ką mes anksčiau vadinome ausimi. Jį sudaro prieknis ir ausies kanalas, kurie fiksuoja garsą ir perduoda jį į vidurinę ausį.
- Vidurinė ausis susideda iš ausies būgnelio – membranos, kuri vibruoja nuo į ją patenkančių garso bangų – ir trijų kaulų, kurie juda nuo membranos virpesių. Šie judesiai siunčia signalą į vidinę ausį.
- Vidinė ausis gauna signalą iš klausos kauliukų ir paverčia jį nerviniu impulsu, kuris vėliau siunčiamas į smegenis dekoduoti.
- Klausos nervas yra nervinių skaidulų rezginys, per kurį nerviniai impulsai perduodami į smegenis.
- Klausos centras yra smegenų dalis, esanti laikinosiose skiltyse, kuri priima, apdoroja ir analizuoja garsus, gaunamus nervinių impulsų forma.
Daugeliu atvejų sensorineurinis klausos praradimas išsivysto dėl vidinėje ausyje esančių receptorių pažeidimo. Paprastai jie aktyvuoja klausos neuronus, kurie garso bangą paverčia nerviniu impulsu. Pažeidus receptorius, ausis gauna signalą, bet negali jo paversti impulsu (arba paverčia tik iš dalies). Klausos sutrikimo laipsnis šiuo atveju priklauso nuo to, koks procentas receptorių yra pažeistas. Suvokus priežastį ir laiku gydant, klausos praradimą galima sustabdyti. Kiti galimi sensorineurinio klausos praradimo mechanizmai:
- klausos nervo pažeidimas – tokiu atveju nervinis impulsas nepereina į tą smegenų dalį, kuri atpažįsta garso impulsą ir į jį reaguoja;
- smegenų ląstelių pažeidimaskurios yra atsakingos už iš ausies gaunamų nervinių impulsų iššifravimą.
Sensorineuralinis klausos praradimas atsiranda dėl problemų vidinėje ausyje (vaizdas yra violetinės spalvos), nervo, kuris perduoda signalus į smegenis, arba smegenyse.
Laidus klausos praradimas
Klausa gali pablogėti ne tik dėl vidinės ausies, nervo ar atitinkamų smegenų dalių pažeidimo: kartais taip nutinka, kai garsas negali prasiskverbti pro išorinę ar vidurinę ausį – pavyzdžiui, dėl skysčių susikaupimo. ar ausies siera, ausies būgnelio vientisumo pažeidimas, dėmių mobilumo pažeidimas dėl otosklerozės (ausų kaulinio audinio pažeidimo), pašalinių daiktų patekimo ar patinimų dėl infekcinio vidurinės ausies uždegimo. Šiuo atveju jie kalba apie laidų klausos praradimą. Taip pat klausos praradimas gali būti mišrus – tokiu atveju kelios patologijos skirtingose klausos organo dalyse lemia garsų suvokimo pablogėjimą.