Jei ant galvos yra mažiau plaukų, tai nereiškia, kad netrukus jų visai neliks. Galbūt organizmas atsigauna nuo infekcijos arba signalizuoja, kad nėra pasirengęs taikstytis su nauja dieta. Tačiau kartais plaukų slinkimas rodo rimtus kūno pokyčius. Todėl, jei jūsų plaukai pradeda slinkti labiau nei įprastai, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju ir išsitirti.
Apibrėžimas. Kas yra alopecija
Alopecija yra patologinis (padidėjęs) plaukų slinkimas. Dažniausiai problema paliečia galvą, bet gali paveikti ir kitas kūno vietas.
Daugiau nei 100 plaukų praradimas per dieną laikomas patologiniu.
Vidutinis plaukų slinkimas yra normalus fiziologinis procesas. Plaukų svogūnėlis (folikulas) kelis kartus pereina savo gyvavimo ciklą, eidamas aktyvaus augimo, sulėtėjimo ir poilsio fazes. Kiekvieno ciklo pabaigoje seni plaukai iškrenta, o jų vietoje pradeda augti nauji. Plaukų folikulo gyvavimo ciklas:
- aktyvi fazė (anagenas) – trunka nuo 2 iki 6 metų: susidaro naujas folikulas ir aktyvus plaukų augimas;
- pereinamoji fazė (katagenas) – trunka 1-2 savaites: augimas sulėtėja, folikulas ruošiasi atsiskyrimui;
- pasyvioji fazė (telogenas) – trunka 2-3 mėnesius: poilsio laikotarpis, plaukai neauga;
- egzogeninis yra paskutinė fazė, kurios metu plaukai iškrenta. Šioje stadijoje kasdien yra nuo 50 iki 100 plaukų.
Maždaug 90% plaukų folikulų vienu metu yra aktyvioje fazėje. Tai reiškia, kad plaukų auga daug daugiau nei iškrenta. Bet jeigu išsivysto kokia nors liga arba folikulus veikia agresyvūs išoriniai veiksniai, aktyvūs plaukų folikulai gerokai sumažėja ir prasideda plikimas – alopecija.
Plaukų retėjimas senatvėje laikomas normaliu: laikui bėgant sulėtėja plaukų folikulų veikla, trumpėja anageno fazė.
Alopecijos paplitimas
Dažniausias plaukų slinkimas dėl hormonų pusiausvyros sutrikimo (androgeninė alopecija) pasireiškia kas antram vyrui, o moterims – tik 15 proc. Be to, daugumai vyrų plaukai palaipsniui pradeda slinkti po 20 metų, o moterims tik 40-50 metų (procesas dažnai sustiprėja menopauzės metu). Laikinas aktyvus plaukų slinkimas (telogeno effluvium), kurį sukelia stresas, tam tikros ligos, mitybos ar miego trūkumas, priešingai, moterims pasireiškia dažniau nei vyrams. Reta savaiminio nuplikimo forma (alopecia areata), kai žmogus laikinai netenka nemažos plaukų dalies, pasitaiko tik 0,2 % pasaulio gyventojų. Be to, moterys, vyrai ir vaikai yra vienodai jautrūs šiai ligai.
Alopecija: ICD kodas
Tarptautinė statistinė ligų ir susijusių sveikatos problemų klasifikacija (TLK) alopecijai priskiria daugybę kodų. Alopecijos kodai dešimtosios pataisos klasifikacijoje, TLK-10:
- L63 – areata alopecija,
- L64 – androgeninė alopecija,
- L65 – nerandantis plaukų slinkimas,
- L66 – randinė alopecija.
Alopecijos kodai vienuoliktos redakcijos TLK-11 klasifikacijoje (straipsnio paskelbimo metu neįsigaliojo):
- ED70 – alopecija arba plaukų slinkimas,
- ED70.0 – plaukų slinkimas vyrams,
- ED70.1 – plaukų slinkimas moterims,
- ED70.2 – alopecija,
- ED70.20 – lopinė alopecija,
- ED70.21 – bendra alopecija.