Plaukų biologija, struktūra ir funkcijos

Plaukų biologija, struktūra ir funkcijos

Plaukai yra daug sudėtingesni, nei atrodo. Jį galite pajusti prie šaknies, kai jis juda arba traukiamas. Jis apsaugo jūsų odą ir sulaiko tokias daleles kaip dulkės aplink akis ir ausis. Galite išreikšti save per savo šukuoseną. Jei jūsų plaukai bus pažeisti, jie gali atsinaujinti be randų. Plaukai dengia beveik kiekvieną žmogaus kūno paviršių.

Šiame straipsnyje apžvelgiama plaukų struktūra. Jame paaiškinama, kaip jis auga, iš ko jis pagamintas ir kaip keičiasi.

Kaip susiformuoja plaukai

Iki 22 nėštumo savaitės kūdikiai jau turi visus plaukų folikulus arba angas odoje, kur auga plaukai. Tai sudaro apie penkis milijonus plaukų folikulų, iš kurių vienas milijonas yra ant galvos ir 100 000 ant galvos. Tai didžiausias plaukų folikulų skaičius, kurį kada nors turėsite.

Folikulai visą gyvenimą neauga. Tiesą sakant, kai mes senstame, plaukų folikulų skaičius kvadratiniame colyje mažėja, nes mūsų kūnas tempiasi ir auga.

Plaukų struktūra

Plaukų gabalas gali atrodyti paprastas, tačiau tai yra viena iš sudėtingiausių kūno struktūrų. Plaukai sudaryti iš dviejų atskirų struktūrų. Plauko folikulas yra dalis po oda, o plauko velenas yra tai, ką matote virš odos.

Plaukų folikulas

Plaukų folikulas yra vieta, kur jūsų plaukai pradeda augti ir laikomi vietoje. Tai į kojines panaši struktūra, kuri prasideda epidermyje – viršutiniame odos sluoksnyje. Jis tęsiasi iki dermos, jūsų antrojo odos sluoksnio.

Folikulo apačioje yra audinio gabalėlis, vadinamas papilu, yra mažų kraujagyslių (kapiliarų). Jie maitina plaukų šaknis, kad jie augtų. Folikuluose taip pat yra gemalo matrica, kurioje ląstelės gamina naujus plaukus.

Svogūnė yra apvali struktūra, esanti giliai odoje ties plauko šaknimi, kuri supa papilomą ir gemalo matricą. Jame yra kelių tipų kamieninės ląstelės, kurios virsta specializuotomis ląstelėmis ir gali atsinaujinti per ilgą laiką.

Folikulą iškloja vidinis ir išorinis apvalkalas, kuris apsaugo ir formuoja augančius plaukus. Vidinis apvalkalas seka plaukus ir baigiasi prieš pat riebalinės liaukos arba riebalinės liaukos atsidarymą. Išorinis apvalkalas tęsiasi iki pat liaukos.

The riebalinis liauka gamina riebalus arba aliejų, kuris yra natūralus kūno kondicionierius. Brendimo metu išsiskiria daugiau riebalų, todėl paauglystėje spuogai yra dažni. Sebumo mažėja su amžiumi, todėl oda tampa sausa.

The arrector pili raumuo, mažas raumenų skaidulų pluoštas, yra pritvirtintas prie išorinio apvalkalo. Kai raumuo susitraukia, plaukai atsistoja, kitaip vadinami žąsies oda.

Plaukų stiebas

Plaukų stiebas yra plaukų dalis, kurią matome. Kai plaukai išauga už odos paviršiaus, ląstelės nebėra gyvos. Jį sudaro trys keratino sluoksniai – kietėjantis baltymas. Tie sluoksniai yra:

  • Vidinis sluoksnis: Tai vadinama medulla. Priklausomai nuo plaukų tipo, medulla ne visada yra.
  • Vidurinis sluoksnis: Tai vadinama žieve, kuri sudaro didžiąją plaukų veleno dalį. Smegenyse ir žievėje yra pigmentinių ląstelių, atsakingų už plaukų spalvos suteikimą.
  • Išorinis sluoksnis: Tai vadinama odele, kurią sudaro sandariai susikaupusios žvyneliai persidengiančioje struktūroje, primenančioje stogo gontus. Daugelis plaukų kondicionuojančių produktų yra sukurti taip, kad nuvalytų odelę išlygindami jos struktūrą.

Apibendrinimas

Plaukų stiebas yra plaukų dalis, kurią matome virš odos. Jis gali būti trijų sluoksnių – smegenų, žievės ir odelės.

Augimo ciklas

Jūsų galvos plaukai per dieną atauga mažiau nei pusę milimetro. Atskiri plaukai visada yra vienoje iš trijų augimo stadijų: anageno, katageno ir telogeno.

  • 1 etapas: Anageninė fazė yra plaukų augimo fazė. Dauguma plaukų šiame etape praleidžia kelerius metus. Naujas plaukas išstumia senus plaukus, kurie nustojo augti, ir išstumia iš folikulo. Blakstienų, antakių, kojų ir rankų plaukų anageno fazė yra labai trumpa – apie 30-45 dienas. Štai kodėl tie plaukai paprastai būna trumpesni nei plaukai ant galvos.
  • 2 etapas: Katageno fazė yra pereinamasis etapas, trunkantis kelias savaites, ir 2% visų galvos plaukų bet kuriuo metu yra šioje fazėje. Per šį laiką augimas sulėtėja, o išorinis šaknies apvalkalas susitraukia ir prisitvirtina prie plauko šaknies. Tai tampa klubiniu plauku, kuris nustojo augti.
  • 3 etapas: Telogeninė fazė yra ramybės fazė, kuri trunka apie tris mėnesius. Tai sudaro 10-15% visų plaukų. Šios fazės metu plauko folikulas yra ramybės būsenoje ir visiškai susiformuoja plaukeliai. Ištraukus plauką, prie šaknų atsiras sausa, balta medžiaga.

Apibendrinimas

Yra trys plaukų augimo etapai. Anageninėje fazėje plaukai ant galvos auga trejus ar ketverius metus. Katageno fazėje plaukai sulėtina jų augimą. Telogeninėje fazėje plaukai nustoja augti ir lieka vietoje, kol juos išstumia naujas plaukas.

Kaip įgauna savo formą

Kai kurie žmonės turi garbanotus kamščiatraukius plaukus, o kiti turi storus, tiesius, blizgančius plaukus. Ši išvaizda atsiranda dėl plaukų formos. Tiesūs plaukai dažniausiai turi apskritą perimetrą. Garbanotų plaukų sruogos yra plokščios. Kuo apvalesnis plauko stiebas, tuo tiesesni plaukai. Kuo plokštesnis kotas, tuo garbanesni plaukai.

Plaukų skerspjūvio forma taip pat lemia plaukų blizgesį. Tiesesni plaukai yra blizgesni, nes riebalinės liaukos riebalai gali lengvai nukeliauti plaukais. Garbanotiems plaukams riebalai sunkiai nukeliauja per plaukus, todėl jie atrodo sausesni ir nuobodūs.

Senstant jūsų plaukai gali keisti spalvą, tekstūrą ir storį. Jis netgi gali pakeisti kai kurias savo vietas, kai kuriose srityse per daug, o kitose per mažai.

Apibendrinimas

Jūsų plaukų išvaizdą iš dalies lemia jūsų plaukų forma. Jei jūsų plaukų apimtis yra apskrita, jie bus tiesūs. Jei jis yra plokščias nei apvalus, jis bus garbanotas.

Jūsų plaukai susideda iš plaukų folikulo ir plauko stiebo. Jūsų odos plaukų folikuluose yra gyvų ląstelių, kurios leidžia jūsų plaukams augti. Kotas – matoma plaukų dalis – sudaryta iš negyvų ląstelių ir susideda iš trijų skirtingų sluoksnių. Kai plauko gabalėlis auga, jis praeina tris fazes, kol iškrenta ir užauga naujas.

Galite padėti išlaikyti savo plaukus sveikus, pasirūpindami savo bendra sveikata. Maistingo maisto vartojimas yra vienas iš būdų pagerinti plaukus iš vidaus. Pasitarkite su gydytoju, jei turite klausimų apie plaukų augimą ir kaip tai gali paveikti jūsų sveikata.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *