Raudonas, niežtintis, žvynuotas bėrimas gali atrodyti nemaloniai ir sukelti diskomfortą, tačiau dauguma grybelinių infekcijų nėra pavojingos ir jas galima lengvai gydyti kremais. Jei nuolat patiriate grybelines infekcijas, pasitarkite su savo gydytoju dėl prevencijos priemonių, kurios padėtų išvengti bėrimų pasikartojimo.
Kas yra odos grybelis?
Grybelis yra mikroskopinis organizmas, pvz., pelėsis ar miltligė. Grybelių yra visur – ore, vandenyje ir ant žmogaus kūno. Maždaug pusė visų grybelių yra kenksmingi. Jei kenksmingas grybelis nusileidžia ant jūsų odos, tai gali sukelti infekciją ir bėrimą. Dėl infekcijos galite jausti niežulį ar kitus nemalonius simptomus.
Kas yra rizikos grupėje, kad išsivystytų grybelinis bėrimas?
Bet kas gali patirti grybelinį bėrimą. Odos ir nagų paviršinės infekcijos yra viena iš dažniausių infekcijų formų ir paveikia 20–25 % pasaulio gyventojų tam tikru metu. Pavyzdžiui, pėdų grybelis dažnai pažeidžia visiškai sveikus žmones. Rizika susirgti odos bėrimu padidėja, jei:
- Turite susilpnėjusią imuninę sistemą (pavyzdžiui, jei vartojate imunosupresantus, sergate liga, silpninančia imuninę sistemą, arba gydotės chemoterapija).
- Ilgą laiką vartojate antibiotikus arba vartojate juos didelėmis dozėmis.
- Turite antsvorio.
- Sergate diabetu.
- Išbandote naują odos priežiūros produktą.
- Patiriate šlapimo nelaikymą (pavyzdžiui, kūdikiams vystosi vystyklų bėrimas).
- Labai prakaituojate.
- Esate nėščia.
Kaip atrodo grybelinis bėrimas?
Grybelinė odos infekcija dažnai būna ryškiai raudona ir gali išplisti dideliame plote. Grybelinis odos bėrimas taip pat gali turėti šias ypatybes:
- Ryškesnė spalva ir pleiskanojimas ties bėrimo kraštais.
- Mažesnės, labiau apibrėžtos pustulės ties bėrimo kraštais.
Kur pasireiškia grybelinis bėrimas?
Bėrimas gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, įskaitant nagus. Dažniau bėrimas atsiranda vietose, kuriose yra odos raukšlės, pvz., kirkšnyse, sėdmenyse ar šlaunyse.
Kokios yra skirtingos odos bėrimų rūšys?
Grybelinė odos infekcija mediciniškai vadinama tinea. Grybelinės infekcijos rūšys yra šios:
- Pėdų grybelis (tinea pedis): Dažniausia grybelinės infekcijos rūšis, kurią žmonės dažnai pasigauna vaikščiodami basomis viešose dušinėse ar persirengimo kambariuose. Oda tarp pirštų pabąla ir pradeda luptis. Pėdų grybelis taip pat gali paveikti pėdų padus.
- Nagų grybelis (onichomikozė): Tai yra dažna pėdų problema, kuri dažniausiai pažeidžia kojų nagus. Nagai tampa geltoni, stori ir lengvai lūžta.
- Kirkšnių grybelis (tinea cruris): Kirkšnių srities bėrimas, kuris dažniau paveikia vyrus nei moteris.
- Galvos odos grybelis (tinea capitis): Šis bėrimas dažniausiai pasireiškia vaikams ir sukelia plaukų slinkimą. Tačiau tinkamai gydant, plaukai paprastai atauga.
- Grybelis (tinea corporis): Tai bendrinis terminas, kuriuo sveikatos priežiūros specialistai vadina bėrimą, kuris neatitinka kitų kategorijų. Bėrimas dažnai sudaro žiedo formą.
Odos grybelio simptomai ir priežastys
Kas sukelia grybelinį bėrimą?
Kai oda susiliečia su kenksmingu grybeliu, infekcija gali sukelti bėrimo atsiradimą. Pavyzdžiui, jei skolinsitės batus iš žmogaus, sergančio pėdų grybeliu, grybelis gali užkrėsti jūsų pėdas. Bėrimai dažnai perduodami tiesioginio kontakto su užsikrėtusiu asmeniu ar gyvūnu būdu.
Kokie yra grybelinio bėrimo simptomai?
Grybelinis bėrimas dažnai būna raudonas ir niežtintis arba deginantis. Galite pastebėti raudonus, patinusius spuogus ar žvynuotas, pleiskanojančias dėmes.
Odos grybelio diagnostika ir tyrimai
Kaip diagnozuojamas grybelinis bėrimas?
Sveikatos priežiūros specialistas gali diagnozuoti grybelinį bėrimą, apžiūrėdamas bėrimą ir paklausdamas apie jūsų simptomus. Dažnai diagnozę galima patvirtinti tiriant bėrimo lupenų mėginį po mikroskopu (KOH paruošimas). Kai kuriais atvejais gali prireikti grybelinės kultūros tyrimo, kad būtų nustatytas konkretus grybelis ir tinkamiausias gydymo būdas.
Atliekant grybelinės kultūros tyrimą, gydytojas gali paimti nedidelį odos mėginį (biopsiją) arba skysčio (aspiraciją). Sunkių infekcijų atvejais gali prireikti kraujo tyrimo.
Odos grybelio valdymas ir gydymas
Kaip gydomas odos grybelis?
Grybelinės odos infekcijos gydymas apima:
- Priešgrybelinius kremus, kuriuos dažnai galima įsigyti be recepto.
- Stipresnius receptinius vaistus, kurie gali veikti greičiau.
- Geriamuosius vaistus, jei grybelinė infekcija yra sunki.
Ar galiu gydyti grybelinį bėrimą namuose?
Svarbu, kad sveikatos priežiūros specialistas apžiūrėtų bėrimą, ypač jei tai pirmas kartas, kai jis pasireiškė. Gydytojas galės diagnozuoti bėrimą ir pasiūlyti geriausią gydymo kursą. Grybelinio bėrimo gydymas priešniežuliniu kremu, kuriame yra steroidų, gali pabloginti infekciją ir apsunkinti jos gydymą.
Kaip galiu išvengti grybelinio bėrimo?
Kai kuriems žmonėms grybeliniai bėrimai linkę pasikartoti net po gydymo. Pasikartojančios infekcijos gali būti dėl genetikos – galite būti labiau linkę į šias infekcijas. Štai keli žingsniai, kurie gali padėti išvengti bėrimo pasikartojimo arba jo atsiradimo:
Tinkama pėdų higiena:
- Dažnai keiskite kojines ir reguliariai plaukite pėdas. Venkite plastikinių batų, nes jie nepraleidžia oro.
- Nevaikščiokite basomis, ypač vietose, kur gali būti šlapia, pvz., sporto salių dušinėse ir persirengimo kambariuose.
- Karpant kojų nagus, kirpkite tiesiai per nagą. Jei turite įaugusį nagą, gali prireikti apsilankyti pas podiatrą. Jei turite nagų grybelį, nenaudokite tų pačių nagų kirpiklių sveikiems ir užsikrėtusiems nagams.
Tinkamas vaistų naudojimas:
- Jei jūsų gydytojas išrašė kremą (arba patarė naudoti be recepto parduodamą kremą), naudokite vaistą tiek laiko, kiek nurodyta. Net jei bėrimas išnyksta, grybelinė infekcija vis dar gali būti, todėl tęskite gydymą, kaip rekomenduota.
- Gydytojas gali rekomenduoti visiems šeimos nariams taikyti tą patį gydymo kursą. Dažnai kartu gyvenantys žmonės gali perduoti infekciją vieni kitiems. Gydant visus užtikrinama, kad infekcija visiškai išnyks.
- Pasitarkite su gydytoju, ar reikėtų reguliariai naudoti priešgrybelinį kremą ant kojų ir nagų, kad išvengtumėte infekcijų.
- Kasdienis priešgrybelinių miltelių naudojimas batuose gali padėti išvengti pėdų grybelio.
Kiek laiko truks odos bėrimas?
Gydymo trukmė gali skirtis priklausomai nuo asmens. Paprastai prireikia kelių dienų ar savaičių, kol infekcija išnyksta. Visgi grybelinė infekcija gali grįžti. Pasitarkite su gydytoju dėl žingsnių, kuriuos galite imtis, kad išvengtumėte infekcijos pasikartojimo.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją dėl bėrimo?
Dauguma bėrimų nėra rimti. Tačiau visada verta apsilankyti pas gydytoją, jei pastebite odos pokyčius. Gydytojas gali rekomenduoti gydymą, kuris padės jums pasijusti geriau ir diagnozuoti bet kokias galimas pagrindines būkles.
Kreipkitės į gydytoją arba vykite į greitosios pagalbos skyrių, jei bėrimas:
- Yra visame kūne.
- Staiga prasideda ir greitai plinta.
- Yra skausmingas, pūslėtas arba užkrėstas.
- Atsiranda kartu su karščiavimu.