Naujausių testosterono terapijos gairių išpakavimas

Naujausių testosterono terapijos gairių išpakavimas

 

Amerikos urologų asociacija (AUA) yra profesionali urologų organizacija. Įkurta 1902 m., organizacija dabar vienija daugiau nei 21 000 narių. Vienas iš daugelio jos vaidmenų yra pateikti gaires įvairiais urologinės sveikatos aspektais, kad gydytojai galėtų geriausiai aptarnauti savo pacientus.

2018 m. balandžio mėn. AUA paskelbė naujas klinikines testosterono trūkumo diagnostikos ir gydymo gaires. Jame yra 31 rekomendacija. Šiandien čia išskleisime kai kuriuos svarbiausius dalykus.

Kas yra testosterono trūkumas?

Tikriausiai esate girdėję apie testosteroną, atsižvelgiant į vyrų seksualinę sveikatą. Šis hormonas, kurį gamina sėklidės, skatina libido, suteikia vyrams fizines savybes (pvz., veido plaukus) ir padeda išlaikyti raumenų masę.

Kai kurių vyrų organizmas negamina pakankamai testosterono. Ši situacija, vadinama hipogonadizmu, gali atsirasti, kai yra problemų su sėklidėmis arba smegenų dalimi, kuri sukelia testosterono gamybą. Hipogonadizmas taip pat gali atsirasti dėl chemoterapijos, spindulinės terapijos, uždegimo, infekcijos ir nutukimo. (Sužinokite daugiau apie žemo testosterono priežastis čia.)

Be to, senstant vyrų organizmas gamina mažiau testosterono. Tiesą sakant, testosterono lygis kasmet sumažėja nuo 1% iki 3%, kai vyrui sukanka 40 metųth gimtadienis. Dėl to kai kuriems, bet ne visiems, vyrams pradeda pasireikšti tokie simptomai kaip mažas lytinis potraukis, nuovargis, nuotaika, erekcijos disfunkcija (ED) ir sumažėjusi raumenų masė.

Kaip diagnozuojamas testosterono trūkumas?

Pagal naujas AUA gaires, kad vyrui būtų diagnozuotas testosterono trūkumas, turi būti taikomi du kriterijai:

  • Jo testosterono lygis turi būti mažesnis nei 300 ng/dl. Rekomenduojama atlikti du viso testosterono matavimus dviem skirtingais atvejais. Kadangi vyrų testosterono lygis svyruoja visą dieną, anksti ryte atliekami matavimai yra nykščio taisyklė.
  • Vyrui turi pasireikšti žemo testosterono lygio simptomai, kaip ir aukščiau – mažas lytinis potraukis, mažas energijos kiekis, depresija, ED ir kt.

Jeigu vyras atitinka tik vieną iš šių kriterijų, vadinasi, jam testosterono trūkumo nėra.

Kas yra pakaitinė testosterono terapija (TRT)?

Kai kuriems vyrams, turintiems testosterono trūkumą, skiriama pakaitinė testosterono terapija (TRT). Ši sintetinė testosterono forma paprastai įvedama per gelius, pleistrus ar injekcijas.

Ką rekomenduoja AUA?

Kai kurios AUA pateiktos rekomendacijos yra šios:

  • Gydytojai turėtų informuoti pacientus, kuriems trūksta testosterono, kad mažas testosterono kiekis yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Pastaba: 2015 m. JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė patarimą, kuriame išreiškė susirūpinimą, kad vyrams, vartojantiems testosteroną, gali kilti didesnė širdies priepuolio ir insulto rizika. (Daugiau skaitykite čia.) Tačiau nuoroda į tokius įvykius buvo vertinama prieštaringai.
  • Gydytojai turėtų informuoti pacientus, kad nėra įrodymų, siejančių testosterono terapiją su prostatos vėžio išsivystymu. Pastaba: buvo susirūpinta, kad testosterono terapija gali sukelti prostatos vėžį, tačiau šis ryšys nebuvo įrodytas. Tačiau testosteronas gali paskatinti esamų prostatos vėžio ląstelių augimą, todėl TRT paprastai nerekomenduojama vyrams, sergantiems prostatos vėžiu.
  • Ilgalaikis egzogeninio testosterono poveikis spermatogenezei turėtų būti aptartas su pacientais, kurie domisi būsimu vaisingumu. Egzogeninio testosterono terapija neturėtų būti skiriama vyrams, kurie šiuo metu bando pastoti. Pastaba: Testosteronas yra svarbus spermos gamybai, tačiau TRT naudojama sintetinė forma gali trukdyti šiam procesui. Kartais spermatozoidų skaičius padidėja po to, kai vyrai nutraukia TRT, tačiau tai negali būti garantuota. Vyrai gali nuspręsti sukaupti spermą prieš pradėdami gydymą.
  • Gydytojai turėtų aptarti perdavimo riziką su pacientais, naudojantys testosterono gelius / kremus. Vyrams patariama kruopščiai nusiplauti rankas po testosterono patepimo ant odos, kad išvengtumėte pernešimo kitam asmeniui. Jie taip pat turėtų padengti tepimo vietą prieš seksą. (Pavyzdžiui, jei testosteronas tepamas ant peties, dėvint marškinėlius gali sumažėti rizika, kad gelis ar kremas bus perduotas partneriui.)
  • Gydymo testosteronu metu testosterono lygis turi būti matuojamas kas 6–12 mėnesių. Pastaba: vartojant TRT, vyrams svarbu reguliariai lankytis pas savo gydytoją, kad būtų galima įvertinti testosterono kiekį ir, jei reikia, koreguoti gydymą.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI