Tortuose, gaiviuosiuose gėrimuose ir kramtomojoje gumoje naudojamas saldiklis gali rimtai pakenkti žmonių sveikatai, nes susilpnina žarnyną, atskleidė naujas tyrimas.
Suvartojus net nedidelį kiekį saldiklio neotamo, kas nors gali pradėti sirgti dirgliosios žarnos sindromu, atsparumu insulinui ir net sepsiu, nuo kurio Didžiojoje Britanijoje kasmet miršta apie 40 000 žmonių.
Išvados pabrėžė, kad kai kurie naujos kartos saldikliai, suteikiantys maisto produktams itin saldų skonį, gali turėti „toksišką poveikį“ sveikatai, teigia mokslininkai.
Dr. Havovi Chichger, vyresnysis tyrimo autorius, teigė, kad nors saldikliai gali būti sveikesnė cukraus alternatyva, kai kurie gali pakenkti vartotojams.
Neotamas buvo sukurtas 2002 m. kaip aspartamo pakaitalas – saldiklis, kuris kėlė susirūpinimą ir pastaraisiais metais plačiai naudojamas JK parduodamuose gėrimuose ir maisto produktuose. Produktų etiketėse esančių sudedamųjų dalių sąraše jis dažnai vadinamas E961.
Anglia Ruskin universiteto docentas Chichgeris ir tyrimo bendraautoris dr. Aparna Shil iš Jahangirnagaro universiteto Bangladeše teigė, kad neotamas kelia grėsmę sveikatai, nes gali pažeisti žarnyną, sukeldamas „gerųjų bakterijų“ ligas. ir įsiveržti į žarnyno sienelę. Tai gali sukelti ligą, nes gali suirti epitelio barjeras, dalis žarnyno sienelės.
Jie paskelbė savo išvadas, kurios, jų teigimu, yra pirmosios, parodančios, kad neotamas gali turėti tokį žalingą poveikį sveikoms žarnyno bakterijoms, medicinos žurnale Frontiers in Nutrition.
Ankstesni tyrimai, įskaitant Chichger, nustatė, kad kiti įprasti saldikliai, tokie kaip sacharinas, sukralozė ir aspartamas, taip pat gali turėti tokį žalingą poveikį.
Chichgeris sakė: „Dabar vis labiau suvokiamas saldiklių, tokių kaip sacharinas, sukralozė ir aspartamas, poveikį sveikatai, o mūsų pačių ankstesniame darbe parodome problemas, kurias jie gali sukelti žarnyno sienelėms, ir žalą „gerosioms bakterijoms“, susiformuoja mūsų žarnyne.
„Tai gali sukelti daugybę galimų sveikatos problemų, įskaitant viduriavimą, žarnyno uždegimą ir net infekcijas, tokias kaip septicemija, jei bakterijos pateks į kraują. Todėl svarbu ištirti ir saldiklius, kurie buvo pristatyti neseniai, o mūsų nauji tyrimai rodo, kad neotamas sukelia panašių problemų, įskaitant žarnyno bakterijų susirgimą.
Bendraautoriai teigė, kad reikia atlikti tolesnius tyrimus, kad būtų galima ištirti „toksinį kai kurių dirbtinių saldiklių, kurie buvo sukurti neseniai, poveikį“, atsižvelgiant į jų platų naudojimą. Kai kurie iš naujausių naudojamų saldiklių sukuria saldų skonį, kuris yra 1000 kartų saldesnis už cukrų.
Chichger pabrėžė, kad net mažas neotamo vartojimas gali būti žalingas. „Net kai tyrėme labai mažą neotamo koncentraciją, 10 kartų mažesnę nei leistina paros norma, matėme žarnyno barjero irimą ir bakterijų perėjimą prie žalingesnio elgesio, įskaitant padidėjusį sveikų žarnyno ląstelių invaziją, dėl kurios miršta ląstelės. . Tai gali būti siejama su tokiomis problemomis kaip dirgliosios žarnos ligos ir sepsis“, – sakė ji.
Europos maisto saugos tarnyba 2010 m. nusprendė, kad neotamas yra „saugus naudoti“. Nuo tada jis buvo patvirtintas naudoti daugiau nei 35 šalyse. Tačiau Efsa dabar peržiūri neotamo saugą, nes Chichger teigė, kad tai yra keletas įrodymais pagrįstų rizikos vertinimų, dėl kurių gali būti iš naujo įvertinta tam tikri saldikliai.