Melanoma yra odos vėžio rūšis, kurios rizikos veiksniai apima pernelyg didelę saulės spindulių ekspoziciją, šviesią odą ir šeimos istoriją su melanoma. Ankstyva diagnozė ir greitas gydymas gali pagerinti prognozę žmonėms, sergantiems melanoma.
Dėl šios priežasties svarbu stebėti bet kokius kintančius ar didėjančius apgamus. Naudojant tinkamą apsaugą nuo saulės spindulių, galima sumažinti melanomos riziką.
Šiame straipsnyje aptariami melanomos simptomai, kaip gydytojas ją diagnozuotų ir kokie yra gydymo būdai. Taip pat aprašoma, kaip geriausiai išvengti melanomos.
Kas yra melanoma?
Melanoma yra odos vėžio rūšis, kuri atsiranda, kai pigmentą gaminančios ląstelės, vadinamos melanocitais, mutuoja ir pradeda nevaldomai dalintis. Pagal Amerikos vėžio draugijos (ACS) duomenis, nors melanoma yra mažiau paplitusi nei kitos odos vėžio rūšys, ji gali būti pavojingesnė, nes labiau linkusi plisti į kitas kūno dalis.
Melanoma gali išsivystyti bet kurioje kūno vietoje. Žmonėms su šviesia oda ji dažniau atsiranda ant:
- Krūtinės ir nugaros vyrams
- Kojų moterims
- Kaklo
- Veido
Tačiau melanoma taip pat gali atsirasti:
- Akis
- Nosyje
- Burnoje
- Gerklėje
- Lytiniuose ar išangės srityse
ACS prognozuoja, kad 2024 metais bus apie 100 640 naujų melanomos atvejų, ir maždaug 8 290 žmonių mirs dėl melanomos 2024 metais.
Melanomos tipai
Yra keturi pagrindiniai melanomos tipai:
- Paviršinė skleistinė melanoma: Tai dažniausias melanomos tipas. Ji pradeda vystytis odos viršutiniame sluoksnyje. Žmogus gali pastebėti plokščią arba šiek tiek pakilusią asimetrišką dėmę, kuri turi nelygius kraštus. Dėmė gali būti rudos, juodos, gelsvos, raudonos, rausvos, mėlynos arba baltos spalvos, arba tokios pat spalvos, kaip aplinkinė oda.
- Nodulinė melanoma: Nodulinė melanoma yra antras dažniausias melanomos tipas, dažniausiai atsirandantis ant liemens, galvos ar kaklo. Ji linkusi augti greičiau nei kitos rūšys ir gali pasirodyti kaip rausvas arba mėlynai juodas mazgelis.
- Lentigo maligna melanoma: Šis tipas yra retesnis ir dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, ypač tose kūno vietose, kurios buvo ilgai veikiamos saulės, pavyzdžiui, ant galvos odos, veido, kaklo, ausų, viršutinių rankų ir viršutinio liemens. Žmogus gali pastebėti plokščią arba šiek tiek pakilusią dėmę su nelygiais kraštais, kuri gali būti mėlyna, juoda arba įvairių rudų atspalvių.
- Akralinė lentiginė melanoma: Tai rečiausias melanomos tipas, kuris atsiranda ant delnų, padų arba po nagais. Šis tipas dažniausiai pasitaiko tamsios odos žmonėms.
Melanomos simptomai
Ankstyvoje stadijoje melanomą sunku aptikti, todėl svarbu stebėti odos pokyčius. Odos pokyčiai yra svarbūs rodikliai, kurie naudojami diagnozės procese.
Žmogus turėtų atkreipti dėmesį į šiuos ženklus:
- Bet kokie odos pokyčiai, tokie kaip naujas apgamas arba esamo apgamo spalvos, formos ar dydžio pokyčiai
- Opa, kuri negyja
- Dėmė ar opa, kuri tampa skausminga, niežtinti ar jautri
- Dėmė ar opa, kuri pradeda kraujuoti
- Dėmė arba gumbas, kuris atrodo blizgus, vaškinis, lygus arba blyškus
- Tvirtas gumbas, kuris kraujuoja arba atrodo opėti ar trapus
- Plokščia, uždegusi dėmė, kuri yra šiurkšti, sausa arba pleiskanoja
ABCDE metodas
ABCDE metodas apgamų vertinimui yra svarbus būdas nustatyti potencialiai vėžinius pažeidimus. Jis apima penkias savybes, kurias reikia patikrinti apgame, kad būtų galima patvirtinti arba atmesti melanomą:
- Asimetrija: Nevėžiniai apgamai paprastai yra apvalūs ir simetriški, o vienas vėžinio apgamo šonas greičiausiai skiriasi nuo kito.
- Kraštas: Kraštas greičiausiai bus nelygus, o ne lygus, ir gali atrodyti nelygus, dantytas arba neryškus.
- Spalva: Melanomos paprastai turi netolygias spalvas, įskaitant raudoną, juodą, rudą ir gelsvą. Jos gali turėti net baltos ar mėlynos pigmentacijos.
- Skersmuo: Melanoma gali sukelti apgamo dydžio pokytį. Pavyzdžiui, jei apgamas tampa didesnis nei 6 milimetrai, jis gali būti vėžinis.
- Vystymasis: Apgamo išvaizdos pokytis per kelias savaites ar mėnesius gali būti odos vėžio ženklas.
Melanomos – odos vėžio stadijos
Vėžio stadija diagnozės metu parodo, kiek jis jau išplitęs ir koks gydymas bus tinkamas. Vienas iš būdų, kaip nustatyti melanomos stadiją, apima penkias stadijas nuo 0 iki 4:
- 0 stadija: Vėžys yra tik išoriniame odos sluoksnyje. Gydytojai šią stadiją vadina „melanoma in situ.”
- 1 stadija: Vėžys yra iki 2 milimetrų storio. Jis dar neplito į limfmazgius ar kitas vietas ir gali būti arba neopuliarizuotas.
- 2 stadija: Vėžys yra bent 1 milimetro storio, bet gali būti storesnis nei 4 milimetrai. Jis gali būti arba neopuliarizuotas ir dar neplito į limfmazgius ar kitas vietas.
- 3 stadija: Vėžys išplito į vieną ar daugiau limfmazgių arba netoliese esančius limfinius kanalus, bet ne į tolimas vietas. Pradinis vėžys gali nebebūti matomas. Jei jis yra matomas, jis gali būti bet kokio storio ir taip pat oposuotas. Taip pat gali būti šalia esantys navikai, kurie vystosi šalia pirminio naviko.
- 4 stadija: Vėžys išplito į tolimas limfmazgius ar organus, pvz., smegenis, plaučius ar kepenis. Navikas gali būti arba neopuliarizuotas.
Melanomos priežastys ir rizikos veiksniai
Mokslininkai tęsia tyrimus dėl tikslių melanomos priežasčių. Tačiau žinoma, kad žmonės, turintys tam tikrų odos tipų, yra labiau linkę vystytis melanomai.
Toliau nurodyti veiksniai taip pat gali padidinti odos vėžio riziką:
- Šviesi odos spalva, raudoni arba šviesūs plaukai, mėlynos ar žalios akys, arba oda, kuri lengvai dega.
Kiti rizikos veiksniai apima:
- Didesnis strazdanų tankis arba tendencija vystytis strazdanoms po saulės spindulių poveikio
- Didesnis apgamų skaičius
- 10 ar daugiau netipiškų apgamų
- Actininės lentiginės (dar vadinamos kepenų arba amžiaus dėmėmis)
- Milžiniškos įgimtos melanocitinės nevys, tam tikros rudos gimimo dėmės
- Aukštas saulės spindulių poveikis, ypač jei tai sukėlė pūslių sukėlimą, ir jei saulės poveikis yra periodiškas, o ne reguliarus
- Vyresnis amžius
- Šeimos arba asmeninė istorija su melanoma
- Ankstesnė organų transplantacija
Iš šių rizikos veiksnių tik saulės ekspozicija ir nudegimai nuo saulės yra išvengiami. Vengiant pernelyg didelio saulės poveikio ir išvengiant nudegimų nuo saulės galima žymiai sumažinti odos vėžio riziką. Saulės vonios taip pat yra UV spindulių šaltinis, kuris gali būti žalingas.
Melanomos diagnozė
Žmogus gali aptikti ankstyvuosius melanomos požymius, reguliariai tikrindamas esamus apgamus ir kitus spalvotus odos darinius bei strazdanas.
Reikia reguliariai tikrinti nugarą, nes gali būti sunkiau matyti apgamus šioje srityje. Partneris, šeimos narys, draugas arba gydytojas gali padėti patikrinti nugarą ir kitas sunkiai matomas vietas.
Bet kokie odos išvaizdos pokyčiai reikalauja tolesnio gydytojo tyrimo.
Kai kurios programos teigia padedančios žmogui identifikuoti ir stebėti besikeičiančius apgamus. Tačiau daugelis jų nėra patikimos.
Klinikiniai tyrimai
Gydytojai ir dermatologai gali naudoti mikroskopinius arba fotografinius įrankius, kad išsamiau ištirtų pažeidimą.
Jei jie įtaria odos vėžį, jie turės atlikti dermatologo biopsiją, kad nustatytų, ar jis yra vėžinis.
Biopsija yra procedūra, kurios metu medicinos specialistas paima audinio mėginį iš pažeidimo ir siunčia jį laboratorijai tyrimui.
Gydymo galimybės melanomai
Odos vėžio gydymas yra panašus į kitų vėžio rūšių gydymą. Tačiau, skirtingai nei daugelis vėžių kūno viduje, lengviau pasiekti vėžinius audinius ir juos visiškai pašalinti. Dėl šios priežasties chirurgija yra pagrindinis melanomos gydymo būdas.
Chirurgija apima pažeidimo ir dalies ne vėžinių audinių aplink jį pašalinimą. Kai chirurgas pašalina pažeidimą, jis siunčia jį patologijai, kad nustatytų, kiek vėžys yra įsiskverbęs ir ar jie pašalino visą.
Jei melanoma dengia didelį odos plotą, gali prireikti odos persodinimo.
Jei yra rizika, kad vėžys išplito į limfmazgius, gydytojas gali rekomenduoti limfmazgių biopsiją.
Gali būti rekomenduojama radioterapija gydant melanomą.
Melanoma gali metastazuoti arba išplisti į kitus organus. Jei taip atsitinka, gydytojas nurodys gydymą priklausomai nuo to, kur melanoma išplito, įskaitant:
- Chemoterapija, kurioje gydytojas naudoja vaistus, kurie taikosi į vėžines ląsteles.
- Imunoterapija, kurioje gydytojas administruoja vaistus, kurie veikia su imuninė sistema, kad padėtų kovoti su vėžiu.
- Tikslinė terapija, kurioje naudojami vaistai, kurie identifikuoja ir taikosi į specifinius melanomos genus ar baltymus.
Ar galima išvengti melanomos?
Nors nėra tikro būdo visiškai išvengti melanomos, svarbiausias būdas sumažinti riziką yra riboti ultravioletinių (UV) spindulių poveikį. Tai galima padaryti:
- Dėvint apsauginius drabužius, tokius kaip:
- Plataus krašto skrybėlės
- Saulės akiniai su UV apsauga
- Lengvos, ilgarankovės marškiniai
- Ieškant pavėsio
- Vengiant saulės vonių
Svarbu naudoti saulės kremą su SPF 30 arba aukštesniu. Amerikos dermatologų akademija rekomenduoja:
- Tepkite saulės kremą ant visos odos, kuri nėra padengta drabužiais, nepamirštant:
- Pėdų viršūnių
- Ausų
- Kaklo
- Galvos viršūnės
- Tepkite saulės kremą 15 minučių prieš išeidami į lauką.
- Pakartotinai tepkite saulės kremą kas dvi valandas arba po maudymosi ar prakaitavimo.
- Naudokite lūpų balzamą su SPF 30 ar aukštesniu.
Kokia yra melanoma sergančiųjų perspektyva?
Melanoma yra agresyvi vėžio rūšis, kuri gali būti pavojinga, kai plinta. Tačiau žmonės, kurie anksti nustato pažeidimą, gali turėti labai gerą prognozę.
Amerikos vėžio draugija apskaičiavo penkerių metų santykines išgyvenimo rodiklius, lyginant tikimybę, kad žmogus, sergantis melanoma, išgyvens penkerius metus, su žmogumi be vėžio.
Penkerių metų santykinis išgyvenimo rodiklis melanomai yra toks:
- Lokalizuota, reiškia, kad ji dar neplito – daugiau nei 99%
- Regioninė, reiškia, kad ji išplito į netoliese esančius audinius ar limfmazgius – 74%
- Tolimieji, reiškia, kad ji išplito į tolimas kūno dalis – 35%
Ar melanoma yra pagydoma?
Melanoma paprastai yra pagydoma, jei ji nustatoma ir gydoma anksti. Svarbu stebėti bet kokius kintančius apgamus ir kreiptis į gydytoją dėl bet kokių apgamų, kurie keičiasi, yra nereguliarūs, didėja ar kraujuoja.