Maliarija

Maliarija

1916 m., per Pirmąjį pasaulinį karą, Balkanų karo teatre nuo kojų buvo numušti Antantės dalinių lauko gydytojai. Ir pagrindinė priežastis buvo ne tiek žaizdos nuo priešo kulkų ir sviedinių, kiek maliarijos protrūkis, per kelis mėnesius iš vėžių išmušęs 80 tūkstančių karių ir karininkų. Nuo to laiko praėjo daugiau nei 100 metų, tačiau infekcija kasmet vis dar nusineša tūkstančių žmonių gyvybes.

 

Kas yra maliarija

Maliarija, arba pelkių karštinė, yra liga, lydinti žmoniją nuo pat jos istorijos pradžios. Pagal vieną versiją, ji atsirado maždaug prieš 12 tūkstančių metų, pasibaigus ledynmečiui, pagal kitas – dar anksčiau. Pirmą kartą rašytinį šios infekcijos simptomų paminėjimą galima rasti senovės Kinijos kronikoje, kuri datuojama 27 amžiuje prieš Kristų. Maliariją sukelia vienaląstis mikroorganizmas Plasmodium. Juos iš žmogaus į žmogų nešioja Anopheles uodų patelės. Jie yra tie, kurie pirminiai (galutiniai) šeimininkai Pirminis parazito šeimininkasOrganizmas, kuriame dauginasi parazitai. parazitų, tačiau plazmodijos vabzdžiams nesukelia nepatogumų. Bet žmogui jo tarpinis šeimininkas Tarpinis parazito šeimininkasOrganizmas, kuriame vystosi parazitas.jie yra mirtini. Žmogaus organizme plazmodijos maitinasi kraujyje esančiu hemoglobinu ir naikina raudonuosius kraujo kūnelius. Infekcija pasireiškia sunkiais valandų valandas trunkančiais karščiavimo priepuoliais, galvos skausmu, silpnumu, viduriavimu ir traukuliais. Sergant kai kuriomis maliarijos formomis, parazitai organizme išlieka metus ar net dešimtmečius, sukeldami ligos atkryčius.

2022 metais maliarija pasaulyje susirgs beveik 250 milijonų žmonių ir nuo jos mirs daugiau nei 600 tūkstančių žmonių.

Šiuo metu 95% maliarijos atvejų nustatomi Afrikoje, iš kurių daugiau nei pusė yra keturiose šalyse – Nigerijoje, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Ugandoje ir Mozambike. Tačiau visai neseniai jis paplito JAV, Viduržemio jūros šalyse, visoje Pietryčių Azijoje ir pietų Rusijoje. Pavyzdžiui, 1942 m. vasarą ir rudenį, Didžiojo Tėvynės karo metu, tarp Voronežo fronto karių kilo maliarija. 1944 metais tarp civilių šio regiono gyventojų taip pat buvo užregistruota daugiau nei 170 tūkstančių maliarijos atvejų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI