Jei nešiojate korekcinius akinius ar kontaktinius lęšius, galite apsvarstyti galimybę atlikti refrakcijos lazerinę operaciją su lazeriu in situ keratomileusis (LASIK). Labai patrauklu, kai ryte gali atmerkti akis ir aiškiai matyti be lęšių.
Tačiau prieš darydami šuolį turėtumėte apsvarstyti išlaidas ir galimus šalutinius poveikius, kad įsitikintumėte, jog tai yra teisingas veiksmas, siekiant pagerinti jūsų regėjimą. Taip pat galbūt norėsite sužinoti apie bet kokias LASIK alternatyvas, kurios jums gali būti tinkamos.
Šiame straipsnyje sužinosite, kaip veikia LASIK, bet kokią riziką ar šalutinį poveikį, procedūros išlaidas, ar esate kandidatas, kur atlikti operaciją ir dar daugiau.
Kaip veikia LASIK akių chirurgija?
LASIK koreguoja refrakcijos klaidas, tokias kaip trumparegystė (geresnis daiktų matymas iš arti) arba toliaregystė (geresnis daiktų matymas tolumoje) ir astigmatizmas (neįprastos formos ragena ar lęšiukas). Dėl šių klaidų šviesa netinkamai patenka į šviesai jautrią tinklainę akies gale.
Atliekant LASIK procedūrą akis performuojama taip, kad šviesos spinduliai būtų nukreipti tiksliai į tinklainę, sukuriant ryškų vaizdą.
Procedūros metu oftalmologas (akių specialistas) mechaniniu prietaisu arba lazeriu nupjauna skaidraus akies priekinio audinio, vadinamo ragena, atvartą. Lieka audinio vyris, o atvartas atlenkiamas iš kelio naudojant šį vyrį.
Po juo yra vidurinė ragenos dalis, žinoma kaip stroma. Tada oftalmologas lazerio impulsus taiko stromai, kad ją pakeistų taip, kad šviesa patektų į tinklainę ten, kur turėtų, kad regėjimas būtų ryškus. Tada atvartas grąžinamas į savo vietą.
LASIK akių chirurgijos rizika ir šalutinis poveikis
Nors mintys apie aštrų matymą, nepasikliaujant akiniais ar kontaktais vilioja, tai ne visiems, o bent jau šiuo metu gali netikti jums. Veiksniai, dėl kurių gali padidėti nepageidaujamo poveikio rizika po LASIK:
- Jei turite būklę, kuri turi įtakos žaizdų gijimui, pvz., diabetu, vilklige, žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba reumatoidiniu artritu, arba vartojate vaistus, kurie turės įtakos tam, kas atsitiks po LASIK (pvz., steroidų).
- Regėjimo pokyčiai per pastaruosius metus dėl hormoninių pokyčių dėl nėštumo ar maitinimo krūtimi, dėl tokios būklės kaip diabetas, dėl tam tikrų vaistų vartojimo arba net dėl jūsų amžiaus, jei esate 20 metų ar jaunesnis.
- Labai plonos ragenos, kurios gali tapti nestabilios, kai pašalinamas audinys, siekiant pakeisti jų formą. Tai gali sukelti rimtą komplikaciją, vadinamą ragenos ektazija.
- Per dideli vyzdžiai. Priešingu atveju tamsoje jums gali tekti susidurti su regėjimo problemomis, tokiomis kaip akinimas, aureolės, dvigubas matymas ar žvaigždžių sprogimas.
- Sausos akys, kurias LASIK gali dar labiau pabloginti.
- Patirti blefaritasbūklė, susijusi su pleiskanojimu aplink blakstienas ir kuri gali padidinti infekcijos riziką po LASIK.
Be to, prieš atliekant LASIK, svarbu turėti aiškų vaizdą apie šalutinį poveikį, kuris gali atsirasti kai kuriais atvejais. Štai keletas galimų problemų, su kuriomis galite susidurti, nors kartais ir laikinai, atlikę LASIK:
- Sausumo pojūtis arba svetimkūnio pojūtis akyje
- Miglotas regėjimas
- Sunkumai vairuojant naktį
- Matyti aureoles arba žvaigždžių sprogimą aplink šviesas
- Jautrumas šviesai
- Maži kraujavimai akių baltymuose
- Skausmas
Finansai: LASIK akių chirurgijos išlaidos
Nusprendus, ar LASIK jums tinka, taip pat reikia atsižvelgti į išlaidas. Atminkite, kad tai gali skirtis atsižvelgiant į jūsų regėjimą ir tai, kiek korekcijos jums reikia, ar jums atliekama pritaikyta LASIK, ar įprasta LASIK, ir nuo praktikos, kurioje norite atlikti procedūrą, tipo.
2024 m. kaina gali svyruoti nuo maždaug 900 eurų.
LASIK akių chirurgijos atkūrimo procesas
Svarstydami, ar LASIK akių operacija yra teisingas žingsnis, galite galvoti apie atkūrimo procesą ir kaip tai gali tilpti į jūsų sudėtingą tvarkaraštį. Geros naujienos apie LASIK yra mažai prastovų. Po šios ambulatorinės procedūros turėtumėte planuoti laisvą dieną ir tiesiog grįžti namo ir pailsėti, o gal nusnūsti.
Jūsų akis pasveiksta iškart po LASIK, bet koks skausmas išnyksta per pirmąsias 12 valandų. Taip pat turėtumėte matyti daug aiškiau iš karto be akinių ar kontaktų nei prieš procedūrą. Vis dėlto jūsų regėjimas gali būti šiek tiek miglotas.
Jau kitą dieną po procedūros dauguma žmonių gali vairuoti ir grįžti į darbą ar mokyklą. Beveik iš karto turėtumėte galėti naudotis kompiuteriu ar planšetiniu kompiuteriu, nors jūsų regėjimas vis tiek gali būti šiek tiek neryškus.
Nors jūsų regėjimas nuo pat pradžių turėtų būti gana ryškus, gali prireikti nuo vieno iki trijų mėnesių, kol jis visiškai stabilizuosis po LASIK. Jei jūsų regėjimas pasieks 20/20 ribą, galiausiai galėsite apsieiti be korekcijos, pavyzdžiui, akinių ar kontaktinių lęšių.
Ar aš esu kandidatas į LASIK akių chirurgiją?
Nusprendimas, kad LASIK jums skamba gerai, yra tik dalis lygties. Tada turite nuspręsti, ar esate tinkamas kandidatas, nes LASIK tinka ne visiems. Štai keli kriterijai, kuriuos turite atitikti:
- Turite būti ne jaunesnis kaip 18 metų suaugęs asmuo, kuriam išrašytas regėjimo korekcijos receptas, kuris pastaruoju metu nepasikeitė.
- Jūsų vizija neturi būti pernelyg ekstremali. Jūs neturėtumėte būti nei per trumparegis, nei toliaregis, nei turėti per daug astigmatizmo.
- Ragena turi būti pakankamai stora, kad ją būtų galima pakeisti nekeliant pavojaus ragenos stabilumui.
- Turite būti praktiški, ką LASIK iš tikrųjų gali padaryti jūsų atveju. Kai kuriais atvejais jūsų regėjimas gali pagerėti, tačiau jums vis tiek gali prireikti akinių.
Ar LASIK yra nuolatinis?
Jei atliksite LASIK ir pamatysite, kad galite atsikratyti akinių, ar tai bus visam laikui? Faktas yra tas, kad tai priklauso. Nors tai, kaip LASIK pakeitė jūsų rageną, neatsigaus, pati akis laikui bėgant gali pasikeisti, o trumparegystė, toliaregystė ar astigmatizmas gali progresuoti, kaip tai tikriausiai darė ankstyvame gyvenime, kai pirmą kartą pastebėjote, kad jums reikia akinių. . Laimei, tai atsitinka rečiau, kai jūsų akys stabilizavosi suaugus. Be to, lęšis, kuris fokusuoja spindulius į šviesai jautrią tinklainę, gali keistis senstant. Tai gali reikšti, kad sulaukus 40 metų jums gali būti sunku skaityti dėl vadinamosios presbiopijos, kai pablogėja regėjimas iš arti. Arba pats lęšis gali drumsti dėl kataraktos ir sutrikdyti regėjimo aštrumą, kol jis nebus pašalintas. Tačiau tai nereiškia, kad netrukus po LASIK atlikimo grįšite prie akinių. Tyrimo rezultatai rodo, kad praėjus penkeriems metams po LASIK atlikimo, 94% žmonių vis dar neturėjo akinių. Tačiau atminkite, kad kai kuriems žmonėms gali prireikti vadinamojo LASIK patobulinimo. Paprastai taip yra todėl, kad pirminės LASIK procedūros rezultatas nebuvo toks ryškus, kaip tikėtasi, ir per pirmuosius 12 mėnesių po LASIK nutinka tik maždaug 1-2% atvejų. Tik apie 1 % žmonių reikia pagerinti regėjimą dėl laikui bėgant įvykusių regėjimo pokyčių.
LASIK akių chirurgijos alternatyvos
Jei dėl kokių nors priežasčių negalite atlikti LASIK, galite apsvarstyti kitas procedūras. Štai keletas alternatyvų, kurios taip pat gali pakoreguoti jūsų regėjimą:
- LASIK su bangų frontu: Naudojant 3D ragenos topografijos žemėlapį, šis metodas pritaikytas atsižvelgiant į jūsų akies anomalijas ir gali suteikti korekciją, kuri pranoksta tai, kas įmanoma naudojant įprastą LASIK, akinius ar kontaktinius lęšius.
- Lazerinis epitelio keratomileusis (LASEK): Ši procedūra gali būti geresnė, jei turite plokščią arba netaisyklingos formos rageną. Negilus pjūvis daromas tik viršutiniame ragenos sluoksnyje. Tada alkoholio tirpalas atpalaiduoja epitelio ląsteles ir sukuria epitelio atvartą. Po šiuo atvartu išpjaunama ragena, o tada perkeliama. Būtina naudoti tvarsčius kontaktinius lęšius maždaug keturias dienas po to, kai atvartas bus grąžintas į vietą.
- EpiLASIK: Atliekant šią procedūrą sukuriamas itin plonas LASIK atvartas, o ragena pakeičiama panašiai kaip LASIK. Šis itin plonas atvartas nuleidžiamas atgal, o ant akies uždedamas minkštas kontaktinis lęšis, leidžiantis akiai išgyti, kai rageną dengia naujos epitelio ląstelės.
- Refrakcinių lęšių keitimas: Vietoj ragenos formos reikia išimti natūralų lęšį ir pakeisti jį dirbtiniu, kuris gali nukreipti šviesos spindulius tiesiai į tinklainę. Tai panašu į kataraktos operaciją. Lęšis pašalinamas, net jei nėra kataraktos (debesuoto lęšiuko), todėl tai būtina.
- Phakic intraokuliniai lęšiai: Tai apima ne tik natūralaus, bet ir dirbtinio lęšio naudojimą. Lęšis čia dedamas arba prieš akies rainelę (spalvotą akies dalį) arba už jos. Šis naujas lęšis sufokusuoja šviesos spindulius tiesiai į tinklainę, o natūralus leidžia išlaikyti galimybę sufokusuoti iš arti.
- Ortokeratologija (orto-k): Tai nechirurginis regėjimo korekcijos metodas, kai naudojami specialiai pritaikyti kontaktiniai lęšiai, kurie keičia ragenos formą, kai nešiojama per naktį. Jis dažniausiai naudojamas trumparegystės korekcijai. Kai pasieksite norimą korekciją, naktį nešiojate „fiksuojamąjį lęšį”, kad išlaikytumėte korekciją, bet dieną lęšių nereikia.
Kur atlikti LASIK akių operaciją
Jums gali kilti klausimas, ar svarbu, kur atliksite LASIK procedūrą. Turint pavojui jūsų ateities viziją, verta žiūrėti daugiau nei į kainodarą.
Akių chirurgo patirties lygis gali turėti įtakos. Refrakcinės chirurgijos taryba pažymi, kad LASIK chirurgai galėjo atlikti 10 000 ar daugiau operacijų. Paklauskite chirurgo apie jų patirtį ir įsitikinkite, kad jie yra licencijuotas oftalmologas.
LASIK operacija gali būti labai reklamuojama už konkurencingą kainą. Amerikos oftalmologijos akademija įspėja dėl reklaminių teiginių, kurie žada puikius rezultatus kiekvienu atveju.
Pasikonsultavę neturėtumėte jausti, kad patiriate pardavimų spaudimą nedelsiant priimti sprendimą. Turėtumėte išsamiai paaiškinti visą operacijos riziką ir galimus rezultatus.
Etiški chirurgai atstums žmones, kuriems gresia didesnė rizika arba kurie greičiausiai negaus visos procedūros naudos. Tai gali būti apmaudu, tačiau svarbu tai suprasti svarstant šią nuolatinę operaciją.
LASIK pažadas, kuris gali pakeisti ragenos formą lazerio pagalba ir galbūt kai kuriems leisti atsikratyti akinių, yra labai patrauklus. Ši ambulatorinė procedūra gali leisti greitai koreguoti regėjimą ir greitai grįžti į darbą.
Tačiau kai kuriems žmonėms tai gali turėti neigiamą poveikį, dėl kurio gali kilti diskomfortas ir regėjimo sutrikimai. Be to, ne visi yra kandidatai į LASIK. Tačiau yra ir kitų refrakcijos procedūrų, kurias galbūt norėsite apsvarstyti.