Laimo liga yra bakterinė infekcija, kurią sukelia Borrelia burgdorferi, o retais atvejais – Borrelia mayonii bakterijos.
Kokios erkės perneša Laimo ligą?
Užkrėstos juodakojos erkės (dar vadinamos elninėmis erkėmis) gali perduoti bakterijas įkandimo metu. Bakterijos tada keliauja per jūsų kraują. Jei infekcija nėra laiku gydoma, ji gali išsivystyti į uždegiminę būklę, kuri paveikia įvairias kūno dalis, įskaitant odą, sąnarius ir nervų sistemą.
Kokio dydžio yra erkės?
Erkės gali būti trijų dydžių, priklausomai nuo jų vystymosi stadijos. Jos gali būti smėlio grūdelio, aguonos sėklos arba obuolio sėklos dydžio.
Kokia tikimybė susirgti Laimo liga?
Tikimybė susirgti Laimo liga po erkės įkandimo Lietuvoje priklauso nuo erkės rūšies, vietos, kurioje ji įkando, ir kiek laiko erkė buvo prisitvirtinusi prie odos. Lietuvoje Laimo liga dažniau pasitaiko apskrityse, kur yra daugiau miškų ir žolinės augmenijos, ypač Rytų Lietuvoje ir Žemaitijoje. Didžiausia rizika susirgti yra pavasarį ir vasarą, kai erkės yra aktyviausios. Infekcijos tikimybė didėja, jei užkrėsta erkė lieka prisitvirtinusi ilgiau nei 24 valandas.
Kas yra labiausiai linkęs susirgti Laimo liga?
Laimo liga labiausiai rizikuoja susirgti berniukai iki 15 metų ir vyrai tarp 40 ir 60 metų. Nors tikslios priežastys nėra aiškios, manoma, kad šios grupės gali daugiau laiko praleisti lauke, o tai padidina riziką.
Kodėl dabar yra daugiau erkių nei anksčiau?
Yra keletas priežasčių, kodėl Laimo liga plinta. Tarp jų yra:
- Naujų medžių sodinimai
- Klimato kaita ir labai karštos ar šaltos temperatūros.
- Žmonių persikėlimas iš didmiesčių.
Šylant klimatui, kai kurie žmonės daugiau laiko praleidžia lauke. Tai padidina riziką būti įkandamam. Tai nereiškia, kad reikėtų vengti lauko veiklos, tačiau svarbu imtis priemonių, kad išvengtumėte erkių įkandimų ir laiku jas aptiktumėte.
Laimo ligos simptomai
Daugeliu Laimo infekcijos atvejų vienas iš pirmųjų simptomų yra bėrimas. Simptomai gali prasidėti nuo 3 iki 30 dienų po įkandimo. Jie gali atrodyti skirtingai, priklausomai nuo infekcijos stadijos. Kai kuriais atvejais simptomai gali nepasirodyti iki kelių mėnesių po įkandimo. Ankstyvieji Laimo ligos simptomai yra:
- Karščiavimas
- Drebulys
- Galvos skausmas
- Nuovargis
- Raumenų ir sąnarių skausmai
- Patinę limfmazgiai
- Laimo ligos bėrimas
Kai kurie Laimo ligos bėrimai atrodo kaip taikinys su apskritimais aplink centrą. Tačiau dauguma jų yra apvalūs, raudoni ir bent 5 centimetrų skersmens. Bėrimas lėtai didėja per kelias dienas. Jis gali išaugti iki maždaug 30 centimetrų skersmens. Bėrimas gali būti šiltas liečiant, tačiau dažniausiai nėra niežtintis ar skausmingas. Jis gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.
Bėrimas gali būti mažiau pastebimas ant tamsesnio odos tono, todėl jį gali būti sunku pastebėti. Tyrimai rodo, kad tai gali lemti vėlyvą diagnozę, o ankstyva diagnozė yra kritiškai svarbi, nes Laimo liga gali sukelti rimtų problemų, jei jos negydoma. Jei liga negydoma, simptomai gali pablogėti. Jie gali apimti:
- Stiprus galvos skausmas ar kaklo sustingimas
- Bėrimai kitose kūno vietose
- Artritas su sąnarių skausmu ir patinimu, ypač keliuose
- Veido paralyžius vienoje ar abiejose pusėse
- Nereguliarus širdies plakimas
- Smegenų ir nugaros smegenų uždegimas
- Aštrūs skausmai, tirpimas ar dilgčiojimas rankose ar kojose
Jūs taip pat galite susirgti neurologine Laimo liga, kai simptomai paveikia periferinę ar centrinę nervų sistemą. Tai dažniausiai pasireiškia ankstyvojoje išplitusioje Laimo ligos stadijoje. Požymiai gali būti:
- Tirpimas
- Skausmas
- Veido paralyžius (arba veido kritimas)
- Silpnumas
- Meningito simptomai (karščiavimas, stiprus galvos skausmas ar sustingęs kaklas)
- Regos sutrikimai
Laimo ligos diagnozė
Gydytojas diagnozuos ligą remdamasis jūsų simptomais ir ar buvote paveikti erkių. Jums taip pat gali būti atliktas kraujo tyrimas. Testas gali parodyti neigiamą rezultatą per pirmąsias kelias infekcijos savaites, nes antikūnai pasirodo tik po kurio laiko. Gali prireikti 4-6 savaičių, kad būtų matomas teigiamas rezultatas. Rekomenduojama gydytojui atlikti dviejų etapų Laimo ligos testą. Abiem testams bus naudojamas tas pats kraujo mėginys. Jei pirmasis testas bus neigiamas, antrasis etapas nereikalingas. Bet jei pirmasis testas yra teigiamas arba neaiškus, gydytojas atliks antrąjį testą. Jei abu rezultatai yra teigiami (arba neaiškūs), tada jūsų Laimo ligos diagnozė yra teigiama. Taip pat yra namų sąlygomis atliekami Laimo ligos testai. Jūs pradurkite pirštą, kad surinktumėte kraujo lašą, ir nusiųskite jį į laboratoriją. Ne visi namų sąlygomis atliekami testai yra tikslūs, todėl svarbu kreiptis į gydytoją, jei atliekate testą patys.
Ar Laimo liga yra užkrečiama?
Jūs negalite užsikrėsti Laimo liga per prisilietimus, bučinius ar lytinius santykius su užsikrėtusiu asmeniu. Jei liga negydoma, yra maža tikimybė, kad ji gali būti perduota per placentą negimusiam kūdikiui, tačiau tai yra retas atvejis.
Laimo ligos gydymas
Ankstyvosios Laimo ligos stadijos gydymas
Jei Laimo liga diagnozuojama ankstyvoje stadijoje, gydytojas skirs antibiotikų kursą, kuris truks apie 10 dienų iki 3 savaičių. Dažniausiai vartojami antibiotikai yra amoksicilinas, cefuroksimas ir doksiciklinas. Šie antibiotikai beveik visada išgydys infekciją. Jei jie neveiks, jums gali būti paskirti kiti antibiotikai, kuriuos galėsite vartoti per burną arba gauti injekcijos būdu.
Netinkamai gydyta Laimo liga
Jei infekcija nebus gydoma laiku, jums gali prireikti antibiotikų tokiems simptomams kaip susilpnėję veido raumenys ir nereguliarus širdies plakimas gydyti. Jei pasireikš meningitas, smegenų ir nugaros smegenų uždegimas ar rimtesnės širdies problemos, taip pat gali prireikti antibiotikų.
Vėlyvosios Laimo ligos stadijos gydymas
Jei Laimo liga pasiekia vėlyvą stadiją, gydytojas gali skirti antibiotikų, kuriuos reikės vartoti per burną arba gauti injekcijos būdu. Jei liga sukelia artritą, jums bus paskirtas artrito gydymas.
Po gydymo likęs Laimo sindromas
Šiuo metu nėra gydymo būdų po gydymo likusiam Laimo ligos sindromui.
Ar Laimo liga yra pagydoma?
Taip. Jei laiku pradedate vartoti tinkamus antibiotikus, paprastai greitai pasveiksite.
Kaip geriausiai išvengti erkės įkandimo?
Erkės negali skristi ar šokinėti. Tačiau jos gyvena krūmuose ir aukštoje žolėje, todėl gali prilipti, kai praeinate pro šalį. Norėdami išvengti įkandimo:
- Dėvėkite kelnes ir kojines tose vietose, kur yra daug medžių, ir kai liečiate nukritusius lapus.
- Naudokite erkių repelentą, kurio sudėtyje yra DEET, citrinų aliejaus arba eukalipto, ant odos ir drabužių.
- Siekiant dar didesnės apsaugos, drabužiams ir stovyklavimo įrangai naudokite cheminę medžiagą permethriną.
- Nusiprauskite po dušu per 2 valandas po grįžimo į vidų. Patikrinkite, ar nėra erkių ant odos, ir išplaukite jas iš plaukų.
- Įdėkite drabužius ir bet kokią lauke naudotą įrangą į karštą džiovyklę, kad nužudytumėte visas galimas parazites.
Kaip sužinoti, ar jums įkando erkė?
Erkės yra mažos, todėl jas pastebėti nėra lengva. Jei ant odos pastebite mažą raudoną gumbelį, kuris atrodo kaip uodo įkandimas, tai gali būti erkės įkandimas. Jei per kelias dienas jis išnyks, tai nėra problema. Atminkite, kad erkės įkandimas nebūtinai reiškia, kad susirgote Laimo liga. Jei pastebėsite bėrimą, kuris atrodo kaip taikinys, gali būti, kad tai erkės įkandimas. Pasitarkite su gydytoju dėl gydymo. Jei esate alergiški erkėms, įkandimą pastebėsite iš karto.
Ką daryti, jei erkė yra po oda?
Jei po oda randate erkę, kuo greičiau ją pašalinkite, naudodami smailių galų pincetus. Traukite aukštyn, naudodami pastovią jėgą. Jei dalis erkės lieka odoje, pabandykite jas pašalinti tuo pačiu pincetu. Kai viskas bus pašalinta, įkandimo vietą išvalykite spiritu arba muilu ir vandeniu. Tikėtina, kad neužsikrėsite, jei erkę pašalinsite per 36-48 valandas.
Kaip tinkamai atsikratyti erkės?
Erkę galite nuskandinti muiluotame vandenyje arba spirite, priklijuoti prie lipnios juostos arba nuleisti į tualetą.
Kada kreiptis į gydytoją, jei manote, kad turite Laimo ligą?
Bėrimas yra geras rodiklis, kad jus galėjo įkasti erkė. Nufotografuokite bėrimą ir pasikonsultuokite su gydytoju. Šiame etape gydymas antibiotikais greičiausiai bus veiksmingas. Jei bėrimo nėra, bet jaučiate tokius simptomus kaip nuovargis, karščiavimas ir galvos skausmas, bet neturite kvėpavimo takų simptomų, pavyzdžiui, kosulio, verta pasikonsultuoti su gydytoju.
Laimo ligos vakcina
2017 m. Prancūzijos kompanija Valneva pradėjo Laimo ligos vakcinos testavimą suaugusiesiems JAV ir Europoje. Šiuo metu vakcina yra trečioje ir paskutinėje klinikinių tyrimų fazėje.
Laimo liga šunims
Jei jūsų apskrityje yra daug erkių, tikimybė, kad jūsų augintinis parsineš jas namo, yra didelė.
Ar šunys gali susirgti Laimo liga?
Jūsų šuo daug labiau rizikuoja būti įkandamas erkės nei jūs. Regionuose, kur Laimo liga yra paplitusi, iki 25% šunų yra sirgę šia liga. Apie 10% šunų, užsikrėtusių Laimo liga, susirgs per 7-21 dieną po erkės įkandimo.
Laimo ligos simptomai šunims
Jūsų šuo gali atrodyti taip, tarsi vaikščiotų ant kiaušinių lukštų. Jis taip pat gali turėti karščiavimą ir padidėjusius limfmazgius, taip pat gali būti pavargęs. Šunims taip pat skiriami antibiotikai nuo Laimo ligos.
Ką daryti, jei mano šuo atneša erkes į namus?
Naudokite erkių kontrolės priemones savo augintiniui, kad išvengtumėte Laimo ligos. Kasdien apžiūrėkite visą šuns kūną, ar nėra gumbelių. Jei pastebite patinusią vietą, patikrinkite, ar ten nėra erkės. Jei randate erkę, mūvėkite pirštines ir pincetu ją pašalinkite nuo šuns. Tada erkę įmeskite į muiluotą vandenį arba spiritą, arba nuleiskite į tualetą. Po to, kai erkė pašalinta, nuvalykite tą vietą ant šuns, kur ji buvo prisitvirtinusi, alkoholiu. Stebėkite tą vietą ir savo šunį, kad įsitikintumėte, jog jis elgiasi įprastai. Jei pastebite bet kokius pokyčius, pasitarkite su veterinaru.
Laimo ligos vakcina šunims
Taip pat verta paskiepyti savo šunį nuo Laimo ligos, ypač jei gyvenate ar keliaujate į vietas, kur ši liga paplitusi. Yra keturios Laimo ligos vakcinos, patvirtintos šunims. Visos jos yra saugios ir veiksmingos nuo šios ligos.