Asmuo, kurio menstruacijų ciklas trunka nuo 26 iki 32 dienų, yra labiausiai vaisingas tarp 8 ir 19 ciklo dienos. Ovuliacija, kai kiaušidės išleidžia kiaušialąstę, yra pats vaisingiausias laikotarpis. Teoriškai, asmuo gali pastoti bet kuriuo savo ciklo metu, tačiau tai yra labiausiai tikėtina ovuliacijos metu. Kada vyksta ovuliacija, priklauso nuo žmogaus ciklo. Dienos, kai menstruacijų cikle yra mažiausia tikimybė pastoti, yra žinomos kaip „saugios dienos”. Šiame straipsnyje aprašoma, kaip apskaičiuoti vaisingą langą siekiant padėti pastoti arba išvengti nėštumo. Pastaba dėl lyties Lytis ir genderis egzistuoja spektruose. Šiame straipsnyje naudojami terminai „vyras”, „moteris” arba abu, remiantis priskirta lytimi gimus. Mūsų svetainėje galite pasinaudoti vaisingų dienų skaičiuokle.
Menstruacijų ciklas
Vidutinis asmens menstruacijų ciklas trunka nuo 28 iki 32 dienų. Kai kurie žmonės turi trumpesnius ciklus, kiti – daug ilgesnius. Pirma menstruacijų diena yra pirmoji menstruacijų ciklo diena. Menstruacijos paprastai trunka nuo 3 iki 7 dienų. Pagal Amerikos akušerių ir ginekologų kolegiją (ACOG), asmuo, kurio menstruacijų ciklas trunka nuo 26 iki 32 dienų, bus vaisingiausias tarp 8 ir 19 ciklo dienos. Ciklo svyravimai dažniausiai vyksta folikulinėje fazėje, kuri įvyksta prieš ovuliaciją. Lutėjinė fazė, kuri tęsiasi nuo ovuliacijos iki kito menstruacijų ciklo pradžios, paprastai trunka 14 dienų.
Ovuliacija ir pastojimas
Ovuliacija įvyksta, kai viena iš kiaušidžių išleidžia kiaušialąstę. Po išsiskyrimo kiaušialąstė keliauja į kiaušintakį, kur per maždaug 24 valandas pasiekia gimdą. Nėštumas įvyksta, kai spermatozoidai keliauja į kiaušintakį ir apvaisina kiaušialąstę. Jei spermatozoidas neapvaisina kiaušialąstės, ji patenka į gimdą ir suyra, pasiruošusi išeiti iš kūno per kitas menstruacijas.
Ovuliacijos skaičiavimas
Pagal ACOG, ovuliacija įvyksta maždaug 14 dienų prieš numatomą menstruacijų pradžią, jei mėnesio ciklas trunka 28 dienas. Dauguma žmonių ovuliuoja tarp 11 ir 21 ciklo dienos. Pirmoji jų paskutinių menstruacijų diena (LMP) yra pirmoji ciklo diena. Ovuliacija ne visada vyksta tą pačią dieną kiekvieną mėnesį ir gali kisti diena ar daugiau abiejose numatytos datos pusėse. Gydytojai ciklo dalį aplink ovuliaciją vadina vaisingu langu, nes tuo metu nėštumo tikimybė yra didžiausia. Pavyzdžiui, jei ovuliacija įvyksta 14 dieną, asmuo gali pastoti tą dieną arba per ateinančias 24 valandas. Tačiau vaisingas langas prasideda kelios dienos prieš ovuliaciją, nes spermatozoidai gali išgyventi moters kūne iki 5 dienų. Taigi, net jei asmuo nesimylėjo 14 ar 15 dieną, vis dar yra galimybė pastoti, jei jis turėjo lytinius santykius be kontracepcijos 9-13 dienomis. Remiantis 2018 metų tyrimais, pastojimo tikimybė padidėja nuo 8 dienos, pasiekia maksimumą 13 dieną ir iki 30 dienos sumažėja iki nulio. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad šios išvados turėtų būti naudojamos tik kaip gairės. Kiekvieno asmens ciklas yra skirtingas. Gali būti naudinga žmogui užsirašinėti savo mėnesio ciklą ir stebėti ovuliacijos požymius, kad būtų nustatyta tiksli ovuliacijos diena kiekvieną mėnesį.
Ovuliacijos požymiai
Sekti ovuliacijos požymius gali padėti žmogui nustatyti tikslią ovuliacijos dieną kiekvieną mėnesį. Požymiai apima:
- Lengvą spazmą apatinėje pilvo dalyje
- Daugiau šlapio, aiškaus ir slidžios makšties išskyrų, panašių į kiaušinio baltymą
- Nedidelį bazinės kūno temperatūros padidėjimą
- Didesnį lytinį potraukį
Kai kurie iš šių požymių, pavyzdžiui, bazinė kūno temperatūra, toliau keičiasi po ovuliacijos. Dėl šios priežasties patariama nenaudoti temperatūros prognozuojant vaisingą langą. Gali būti naudinga stebėti požymius kelis mėnesius, kad būtų galima suprasti, kas yra būdinga jų kūnui. Tačiau reikia nepamiršti, kad yra keli kintamieji, ir ovuliacijos laikas gali keistis mėnesį po mėnesio. Kitas variantas yra naudoti ovuliacijos nustatymo rinkinį arba vaisingumo monitorių. Vaisingumo pagalbinės priemonės matuoja tam tikrų hormonų kiekį šlapime, kad nustatytų ovuliacijos dieną kiekvieną mėnesį. Kai kurie prietaisai taip pat nustato didžiausio vaisingumo dienas. Naudojant šių metodų derinį, asmuo gali pasiekti didžiausią tikslumą. Toliau pateiktoje lentelėje, remiantis 2015 metų tyrimais, apibendrinamas įprastas menstruacijų ciklas, trunkantis 28 dienas, ir kaip vaisinga gali būti asmuo kiekviename etape.
Menstruacijų ciklo diena / Etapas / Vaisingumas
1-7 / Menstruacijos / Mažiausiai vaisingas etapas 8-9 / Po menstruacijų / Gali pastoti 10-14 / Ovuliacijos dienos / Labiausiai vaisingas 15-16 / Po ovuliacijos / Gali pastoti 17-28 / Gimdos gleivinės storėjimas / Mažiau vaisinga – mažai tikėtina pastoti Norėdami gauti tikslesnį aukščiausio vaisingumo laikotarpį, remdamiesi ovuliacijos diena, asmuo gali sekti savo paskutinių menstruacijų pirmąją dieną nėštumo skaičiuoklėje.
Maksimalus vaisingumas ir pastojimo galimybės
Norėdami padidinti tikimybę pastoti, asmuo gali suplanuoti lytinius santykius 2-3 dienas prieš ovuliaciją ir ovuliacijos dieną. Lytiniai santykiai bet kurią iš šių dienų gali suteikti 20-30% tikimybę pastoti. Kiti patarimai, kaip pagerinti pastojimo galimybes, apima:
- Reguliarūs lytiniai santykiai: Nėštumo rodikliai yra aukščiausi tarp partnerių, kurie mylisi kas 2 ar 3 dienas per mėnesį.
- Rūkymo vengimas: Rūkymas mažina vaisingumą ir veikia besivystančio vaisiaus sveikatą.
- Alkoholio vartojimo ribojimas: Alkoholio vartojimas gali sumažinti vaisingumą tiek vyrams, tiek moterims ir pakenkti vaisiui.
- Sveiko svorio palaikymas: Žmonės, turintys antsvorį ar nepakankamą svorį, dažniau turi nereguliarią ovuliaciją.
- Streso mažinimas: Nors tyrimai dėl to, ar stresas mažina vaisingumą, nėra vienareikšmiški, aišku, kad streso mažinimas gali suteikti naudos norintiems pastoti.
- Kartu esančių ligų valdymas: Reikia nustatyti ar gydyti bet kokias medicinines priežastis, kurios gali prisidėti prie nevaisingumo. Moterims tai gali apimti hormoninius sutrikimus, endometriozę, policistinių kiaušidžių sindromą (PKS), gimdos fibromas, autoimuninius sutrikimus ir kt.
Gydytojas gali įvertinti poros bendrą sveikatą ir nustatyti būdus, kaip padidinti pastojimo tikimybę.
Kas gali paveikti vyrų vaisingumą?
Net jei asmuo reguliariai turi lytinius santykius ir stebi ovuliaciją, gali būti priežasčių, dėl kurių spermatozoidai negali pasiekti kiaušialąstės. Vyrų nevaisingumo priežastys apima:
- Spermatozoidų morfologiją: Spermatozoidų dydžio ir formos skirtumai, taip pat žinomi kaip spermatozoidų morfologija, gali paveikti vaisingumą.
- Mažą spermatozoidų kiekį: Vyro partnerio ejakuliato skystyje nėra pakankamai spermatozoidų. Gydytojai mano, kad asmuo turi mažą spermatozoidų kiekį, jei jis turi mažiau nei 15 milijonų spermatozoidų viename mililitre spermos – kuo mažiau spermatozoidų, tuo mažesnė pastojimo tikimybė.
- Mažą spermatozoidų judrumą: Mažas spermatozoidų judrumas reiškia, kad spermatozoidai negali efektyviai judėti ir pasiekti kiaušialąstės.
Yra įvairių medicininių būklių, kurios gali sukelti šias vyrų vaisingumo problemas, įskaitant:
- Hormoninį disbalansą
- Infekcijas ar sužalojimus sėklidėse
- Operacijas šioje srityje
- Ligas, tokias kaip vėžys
Nėštumo vengimas
Kai kurie žmonės gali norėti stebėti savo vaisingumą, kad išvengtų nėštumo. Tai vadinama vaisingumo stebėjimo metodu. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) nurodo, kad vaisingumo stebėjimo metodai turi iki 23% nesėkmės lygį įprasto naudojimo metu. Nėštumo tikimybė yra mažiausia menstruacijų metu ir dienomis aplink menstruacijas. Tačiau jie vis tiek gali pastoti, jei ovuliacija įvyksta anksčiau arba vėliau nei įprasta, nes spermatozoidai gali išgyventi kūne kelias dienas. Norintys naudoti vaisingumo stebėjimo metodą gali pasitarti su gydytoju.
Vaisingumas ir amžius
Ovuliacija ir vaisingas langas gali kisti nuo ciklo iki ciklo, tačiau jie taip pat gali keistis su amžiumi. Moterų vaisingumas natūraliai pradeda mažėti po 30 metų. Iki 40 metų asmens tikimybė pastoti sumažėja iki 10% kiekvieno ciklo metu. Kiaušinių kiekis ir jų kokybė su amžiumi mažėja. Ovuliacija taip pat gali tapti nereguliari. Kai kurios medicininės būklės, tokios kaip endometriozė ar policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), taip pat apsunkina pastojimą.
Kaip vaisingumas skiriasi vartojant kontraceptines tabletes?
Kontraceptinės tabletės siekia užkirsti kelią neplanuotam nėštumui. Tabletės neleidžia nėštumui įvykti, išskirdamos sintetinius hormonus, kurie stabdo ovuliaciją ir apsaugo gimdos gleivinę nuo storėjimo. Taigi, net jei kiaušidės išleidžia kiaušialąstę, apvaisinta kiaušialąstė negalėtų implantuotis į gimdos sienelę. Tabletė taip pat tirština gimdos kaklelio gleives, todėl spermatozoidams sunkiau pasiekti kiaušialąstę. Pasak CDC, įprasto vartojimo atveju kontraceptinės tabletės nesėkmės lygis yra tik 7%, todėl tai yra labai veiksminga kontracepcijos priemonė.
Kada kreiptis į gydytoją
Moterims iki 35 metų, neturint akivaizdžių sveikatos ar vaisingumo problemų, rekomenduojama bandyti pastoti vienerius metus prieš kreipiantis į gydytoją dėl vaisingumo. Vyresniems nei 35 metų žmonėms gali būti naudinga kreiptis medicininės pagalbos po 6 mėnesių bandymų pastoti. Moteris, turinti bet kurį iš šių simptomų ir norinti pastoti, taip pat gali kreiptis į gydytoją dėl vaisingumo:
- Nereguliarus arba jokių menstruacijų
- Bet kokia ginekologinė būklė, galinti paveikti vaisingumą, pvz., endometriozė arba dubens uždegiminės ligos istorija
- Daugiau nei vieno persileidimo istorija
- Buvusios sąlygos ar procedūros, galinčios paveikti kiaušidžių rezervą, pvz., chemoterapija
Moteris, kuri stebi savo vaisingumo langą siekdama pastoti, galėtų pasikonsultuoti su gydytoju dėl priešnėštuminio planavimo. Be kliūčių nustatymo pastojimui, gydytojas gali patarti dėl folio rūgšties ar prenatalinių papildų vartojimo, siekiant skatinti saugų nėštumą. Vyrai, kurie nori pastoti, gali kreiptis į gydytoją dėl vaisingumo, jei jie turi bet kurį iš šių simptomų:
- Vaisingumo problemų istorija su kitu partneriu
- Bet kokia seksualinė disfunkcija, pvz., erekcijos disfunkcija
- Sėklidžių traumos istorija
- Ankstesnė kirkšnies išvaržos operacija
- Ankstesnė chemoterapijos istorija
Dažniausiai užduodami klausimai apie pastojimą
Čia pateikiami atsakymai į kai kuriuos dažnai užduodamus klausimus apie nėštumo tikimybę.
Ar galiu pastoti likus 2 dienoms iki mano mėnesinių?
Dienos nuo 17 iki 28 iki pirmos menstruacijų dienos yra laikotarpis, kai gimdos gleivinė pradeda storėti. Nors per šį laiką mažiau tikėtina pastoti, pastojimas vis tiek įmanomas.
Ar galiu pastoti per menstruacijas?
Nors nėštumas yra įmanomas, moteris yra mažiau vaisinga per menstruacijas.
Kiek dienų po menstruacijų galite pastoti?
Moteris gali pastoti bet kuriuo savo menstruacinio ciklo metu. Didžiausia nėštumo tikimybė yra ovuliacijos metu, kuris dažniausiai vyksta nuo 10 iki 14 ciklo dienos. Tarpmenstruacinis kraujavimas gali įvykti tarp menstruacijų. Norint tiksliai nustatyti menstruacijų ciklo pradžią, moteris turi tinkamai atpažinti savo tikrąsias menstruacijas.