Kompiuterinė tomografija

Kompiuterinė tomografija

Kompiuterinė tomografija paprastai vadinama KT tyrimu. Tai diagnostinė vaizdavimo procedūra, kurioje naudojami rentgeno spinduliai ir kompiuterinės technologijos, siekiant gauti kūno vidaus vaizdus. Šis metodas pateikia detalius bet kurios kūno dalies, įskaitant kaulus, raumenis, riebalus, organus ir kraujagysles, vaizdus.

KT tyrimai yra detalesni nei įprasti rentgeno spinduliai. Įprasto rentgeno atveju energijos srautas nukreipiamas į tiriamą kūno dalį. Plokštė, esanti už kūno dalies, užfiksuoja energijos srauto pasikeitimus, kai šis praeina per odą, kaulus, raumenis ir kitus audinius. Nors įprastiniu rentgenu galima gauti daug informacijos, daugelio vidaus organų ir struktūrų detalių nėra.

KT tyrimo metu rentgeno spindulių šaltinis juda aplink kūną ratu, leidžiantis įvairiais kampais stebėti tą pačią organą ar struktūrą, todėl galima gauti kur kas daugiau detalių. Rentgeno duomenys siunčiami į kompiuterį, kuris interpretuoja šiuos duomenis ir rodo juos dviem matmenimis monitoriuje. Naujesnės technologijos ir kompiuterinė programinė įranga leidžia sukurti trimačius vaizdus.

KT tyrimai gali būti atliekami siekiant diagnozuoti navikus, tirti vidaus kraujavimą ar tikrinti kitas vidaus sužalojimas ar pažeidimas. KT taip pat gali būti naudojamas audinių ar skysčių biopsijai.

Kodėl kompiuterinė tomografija kartais užsakoma naudojant kontrastą?

KT tyrimai gali būti atliekami su arba be kontrasto. Kontrastas yra medžiaga, kurią pacientas gali išgerti arba kuri gali būti suleista į veną, padedant aiškiau matyti tiriamą organą ar audinį. Kontrasto tyrimai gali reikalauti nevalgyti tam tikrą laiką prieš procedūrą. Apie tai jums praneš gydytojas prieš procedūrą.

Turėsite informuoti gydytoją, jei kada nors esate patyrę alerginę reakciją į bet kokias kontrastines medžiagas ir/arba turite inkstų problemų. Alergija jūros gėrybėms nelaikoma kontraindikacija naudojant jodą turinčius kontrastus. Jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų ar neseniai sirgote, apie tai praneškite savo gydytojui.

Kaip pasiruošti kompiuterinei tomografijai?

Jei jums numatytas angiografinis KT tyrimas arba virtuali kolonoskopija, konkrečias instrukcijas gausite užsirašydami vizitą.

Atsargumo priemonės: Jei esate nėščia ar manote, kad galite būti nėščia, prieš užsirašant vizitui pasitarkite su gydytoju.

Apranga: Galbūt teks apsirengti ligoninės chalatą. Jei taip, chalatas bus jums suteiktas. Prašome nusiimti visus įkandimus ir palikti visus papuošalus bei vertingus daiktus namuose.

Kontrastinė medžiaga: Tyrimui gali prireikti kontrastinės medžiagos, kuri padeda radiologui geriau išskirti nenormalias struktūras ir suprasti normalią anatomiją.

Kai kuriems pacientams netinka jodą turinti kontrastinė medžiaga. Jei turite inkstų funkcijos sutrikimų, iš anksto informuokite radiologą. Galime atlikti tyrimą be kontrastinės medžiagos arba rasti alternatyvų vaizdavimo metodą. Dažniausiai naudojamas kontrasto KT tyrimas yra dvigubos kontrastavimo procedūra, kuriai reikės išgerti kontrastinę medžiagą prieš pradedant tyrimą, be to, bus suleista kontrastinė medžiaga per veną. Kuo daugiau išgersite kontrastinės medžiagos, tuo aiškesnius vaizdus gaus radiologas, analizuodamas jūsų virškinimo traktą.

Analizuojama kompiuterinė tomografija
Analizuojama kompiuterinė tomografija

Alergija: Informuokite registratūros darbuotoją, kai užsirašote tyrimui, jei esate patyrę alerginę reakciją į bet kokią kontrastinę medžiagą. Jei anksčiau patyrėte sunkią ar anafilaksinę reakciją, jums nebus leidžiama naudoti IV kontrasto. Nedidelės ar vidutinio sunkumo reakcijos reikalauja išankstinio vaistų vartojimo plano prieš KT tyrimą, kuris bus aptartas išsamiai užsirašant vizitui. Bet kokia žinoma reakcija į kontrastinę medžiagą turėtų būti aptarta su jūsų gydytoju.

Mityba ir gėrimai:

  • Be kontrasto: Galite valgyti, gerti ir vartoti įprastinius vaistus prieš tyrimą.
  • Su kontrastu: Nepriklausomai nuo kontrasto, prieš KT tyrimą tris valandas nieko nevalgykite. Gerkite tik skaidrius skysčius. Taip pat galite išgerti įprastinius vaistus prieš tyrimą.

Diabetikai: Žmonėms, sergantiems diabetu, rekomenduojama lengvai pavalgyti pusryčius ar pietus tris valandas prieš tyrimą. Atsižvelgiant į jūsų vartojamus vaistus nuo diabeto, gali būti prašoma nutraukti jų vartojimą 48 valandoms po KT tyrimo. Išsamesnės instrukcijos bus pateiktos po tyrimo.

Vaistai: Visi pacientai gali toliau vartoti jiems paskirtus vaistus kaip įprasta.

Kompiuterinės tomografijos rizikos

Jei esate nėščia ar manote, kad galite būti nėščia, turėtumėte pranešti savo sveikatos priežiūros specialistui.

Radiacijos dozė, naudojama atliekant KT tyrimą, yra nedidelė. Vertėtų pasitarti su gydytoju apie radiacijos kiekį per KT procedūrą ir su jūsų situacija susijusias rizikas.

Jei jaučiate klaustrofobiją ar esate linkęs greitai jausti nerimą, apie tai iš anksto informuokite savo gydytoją. Jums gali būti paskirtas lengvas raminamasis vaistas, kurį vartosite prieš procedūrą, kad jaustumėtės komfortiškiau.

Kas vyksta kompiuterinės tomografijos metu?

KT tyrimai gali būti atliekami ambulatoriškai arba ligoninėje, priklausomai nuo jūsų būklės ir gydytojo metodų. Paprastai KT procedūra vyksta taip:

  • Jums gali tekti apsirengti ligoninės chalatą. Jei taip, chalatas bus suteiktas, taip pat bus pateikta spintelė asmeniniams daiktams saugoti. Prašome nusiimti visus įkandimus ir palikti namuose visus papuošalus bei vertingus daiktus.
  • Jeigu procedūra atliekama su kontrastine medžiaga, jums bus įvestas į veną kateteris rankoje arba rankoje, skirtas kontrastinės medžiagos injekcijai. Jei naudojamas geriamasis kontrastas, jums bus duotas skysčio pavidalo kontrastas. Kartais kontrastas gali būti įvedamas ir tiesiai į tiesiąją žarną.
  • Gulėsite ant stalo, kuris slysta į didelės, apvalios skenavimo įrangos angą.
  • Technologas bus kitame kambaryje prie skenerio valdymo pultų, tačiau visada matys jus per langą. Skenerio viduje esantys garsiakalbiai leis technologui bendrauti su jumis ir girdėti jus. Jūs turėsite skambučio mygtuką, kad galėtumėte pranešti technologui apie bet kokias problemas procedūros metu. Technologas stebės jus visą laiką ir palaikys nuolatinį ryšį.
  • Kai skeneris pradės suktis aplink jus, rentgeno spinduliai trumpam prasiskverbs per kūną. Girdėsite spustelėjimo garsus, kurie yra įprasti.
  • Rentgeno spinduliai, sugerti kūno audinių, bus užfiksuoti skenerio ir perduoti į kompiuterį, kuris paverčia informaciją į vaizdą, kurį interpretuos radiologas.
  • Labai svarbu procedūros metu išlikti visiškai ramiam. Gali būti paprašyta palaikyti kvėpavimą įvairiais procedūros etapais.
  • Jei jūsų procedūrai naudojama kontrastinė medžiaga, įšvirkščiant ją į veną, galite jausti tam tikrus pojūčius, pavyzdžiui, karščio bangą, sūraus ar metalo skonio pojūtį burnoje, trumpalaikį galvos skausmą ar pykinimą ir (ar) vėmimą. Šie poveikiai paprastai trunka kelias akimirkas.
  • Turėtumėte pranešti technologui, jei jaučiate kvėpavimo sunkumus, prakaitavimą, tirpimą ar širdies plakimo sutrikimus.
  • Baigus procedūrą, jus išims iš skenerio. Jei dėl kontrasto buvo įvestas į veną kateteris, jis bus pašalintas.
  • Nors pati KT procedūra nesukelia skausmo, gulėjimas ramybėje procedūros metu gali sukelti diskomfortą ar skausmą, ypač jei neseniai patyrėte traumą ar atlikta invazinė procedūra, pavyzdžiui, operacija. Technologas imsis visų įmanomų priemonių, kad sumažintų diskomfortą ar skausmą, ir atliks procedūrą kuo greičiau.
Atliekama kompiuterinė tomografija
Atliekama kompiuterinė tomografija

Kas vyksta po kompiuterinės tomografijos?

  • Jei procedūros metu buvo naudojama kontrastinė medžiaga, tam tikrą laiką po procedūros jūs galite būti stebimi, ar nepasireiškia šalutiniai poveikiai ar reakcijos į kontrastą, pavyzdžiui, niežėjimas, patinimas, bėrimas ar kvėpavimo sunkumai.
  • Jei po procedūros, grįžus namo, pastebėsite skausmą, paraudimą ar/iš patinimą į veną švirkščiamo kateterio vietoje, turėtumėte pranešti gydytojui, nes tai gali reikšti infekciją ar kitokį reakcijos tipą.
  • Paprastai po KT tyrimo nereikia jokios ypatingos priežiūros. Galite grįžti prie įprastos dietos ir veiklų, nebent gydytojas nurodys kitaip.
  • Atsižvelgiant į jūsų konkrečią situaciją, gydytojas gali pateikti papildomas ar kitokias instrukcijas po procedūros.

Kompiuterinės tomografijos privalumai

  1. Aukštos raiškos KT: Šis KT tyrimo tipas naudoja labai plonus sluoksnius (mažiau nei 0,25 cm), kurie yra efektyvūs teikiant didesnę detalumą tam tikroms sąlygoms, pavyzdžiui, plaučių ligoms.
  2. Spiralinis arba helikalinis KT: Šio tipo KT tyrimo metu pacientas ir rentgeno spindulys juda nuolat, rentgeno spindulys apskrieja pacientą. Vaizdai gaunami daug greičiau nei su įprastais KT tyrimais. Gauti vaizdai yra didesnės raiškos ir kontrastingumo, suteikiantys išsamesnę informaciją. Daugiadetektorių helikaliniai KT skeneriai gali būti naudojami norint gauti informaciją apie kalcio kaupimąsi širdies vainikiniuose kraujagyslėse.
  3. Ultragreitasis KT (taip pat vadinamas elektroninių spindulių KT): Šis KT skenavimo tipas sukuria vaizdus labai greitai, todėl sukuria tam tikro tipo „filmas” judančių kūno dalių, pavyzdžiui, širdies kamerų ir vožtuvų. Šis tyrimas taip pat gali būti naudojamas gauti informacijai apie kalcio kaupimąsi širdies vainikiniuose kraujagyslėse, tačiau dažniau naudojami helikaliniai skeneriai.
  4. Kompiuterinė tomografinė angiografija (CTA): Angiografija (arba arteriografija) yra kraujagyslių rentgeno vaizdas. CT angiograma naudoja KT technologiją, o ne įprastinius rentgeno spindulius ar fluoroskopiją, kad gautų kraujagyslių vaizdus — pavyzdžiui, širdies vainikinių arterijų.
  5. Derinys pozitronų emisijos tomografijos ir KT (PET/KT): PET ir KT technologijų derinimas į vieną įrenginį vadinamas PET/KT. PET/KT derina KT gebėjimą pateikti išsamų anatomiją su PET gebėjimu rodyti ląstelių funkciją ir metabolizmą, siekiant didesnio tikslumo diagnozuojant ir gydant tam tikrus ligos tipus, ypač vėžį. PET/KT taip pat gali būti naudojama vertinant tokias būkles kaip epilepsija, Alzheimerio liga ir vainikinių arterijų liga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *