Autizmas nėra vienintelė sutrikimo rūšis, o labiau yra bendras terminas, apimantis įvairius sutrikimus. Autizmo spektro sutrikimai (ASS) pasižymi stipriais ir visapusiškais socialinio bendravimo, žodinio ir neverbalinio bendravimo įgūdžių bei vaizduotės žaidimų sutrikimais. Konkretūs ASS simptomai gali labai skirtis nuo vieno žmogaus iki kito.
Tačiau daugelis autizmo turinčių žmonių turi keletą bendrų dalykų, kurių jie dažnai nemėgsta.
1. Fizinis kontaktas
Žmonės, turintys autizmą, dažnai nemėgsta, kai jie yra liečiami, nes tai jiems kelia didelį diskomfortą ir sumaištį. Žinoma, yra tokių, kurie labiau priima fizinį kontaktą ir netgi mėgsta jį. Vietoj to, kad liestumėte jų petį ar ranką, pabandykite duoti „penkis“ arba nubrėžti apskritimą aplink juos. Svarbu prisiminti, kad reikia liesti tik tuos, kurie to nori. Jų poreikiai turi būti gerbiami ir atsižvelgti į juos.
2. Garsūs garsai ir muzika
Autizmu sergantys žmonės gali būti itin jautrūs triukšmui ir jaustis jame pasimetę. Jie nemėgsta garsų, kurie jiems atrodo sunkiai ignoruojami. Tokie garsai gali kelti neįprastas reakcijas, apsunkindami jų gebėjimą susidoroti su aplinka ir sukelti sensorinį perkrovimą, kuris gali baigtis nerimo priepuoliu.
3. Ryškios šviesos
Žmonės, turintys autizmą, yra jautrūs šviesos ir garso pokyčiams. Vienas iš jų jautrumo šaltinių yra ryškios šviesos. Per daug ryškios šviesos dirgina jų akis, sukelia per didelį stimuliavimą ir nerimą. Pakeitus apšvietimą, jie jausis patogiau ir ramesni. Kartu su švelniu apšvietimu galima įtraukti spalvų ir raštų per tapetus, minkštus žaislus ar kitą dekorą.
4. Tikimasi veiksmų be paaiškinimo
Kartais autizmu sergantiems žmonėms sunku prisitaikyti, kai jie tikisi žinoti, ką daryti, nors jiems to aiškiai nepasakoma. Jiems sunku atsakyti į lūkesčius, apie kuriuos jie negavo aiškių nurodymų. Svarbu suteikti jiems visą reikalingą informaciją apie galimus pokyčius ir tai padaryti suprantamai, nes jie dažnai negali atpažinti kūno kalbos ar suprasti kontekstinių užuominų.
5. Žvilgsnis į juos
Autizmu sergantiems žmonėms ilgai trunkantis žvilgsnis gali būti nepatogus ir labai intensyvus. Jie gali pasijusti sunkiai sutelkę dėmesį tokioje situacijoje ir jaustis nemaloniai net tada, kai kas nors ilgesnį laiką palaiko akių kontaktą. Tai gali atrodyti nenatūralu ir nemalonu, nes jie dažnai negali tinkamai suprasti socialinių signalų.
6. Būti minioje
Minioje autizmu sergantiems žmonėms gali būti labai sunku, nes tai sukelia sensorinių pojūčių perkrovą. Tokia situacija apsunkina gebėjimą apdoroti informaciją, sukeldama stresą ir nerimą. Jie tampa jautrūs aplinkiniams stimulams, o tai lemia jų netoleranciją minioms ir sukelia įstrigimo jausmą.
7. Būti vadinamiems įžeidžiančiais žodžiais
Žmonės su autizmu nemėgsta, kai juos vadina „atsilikėliais“ ar „keistais“, nes tai sukelia jiems neigiamus jausmus. Autizmas yra įvairialypis, todėl tokių etikečių naudojimas tik dar labiau gilina stereotipus ir stigmas. Tokie žodžiai dažnai veda prie patyčių ir diskriminacijos.
8. Pokyčiai rutinoje
Pokyčiai kasdienybėje gali būti sunkūs daugeliui žmonių, tačiau autizmu sergantiems žmonėms tai ypatingai svarbu. Jie yra jautrūs rutinos pokyčiams ir dažnai sunkiai prisitaiko prie jų. Jiems reikia aiškios informacijos ir struktūros, kad galėtų jaustis saugiai.
9. Per daug stimuliuojanti aplinka ir sensorinė perkrova
Autizmu sergantys žmonės dažniau patiria sensorinę perkrovą. Šviesos, garsai ir kvapai gali juos labai erzinti ir netgi gąsdinti, sukelti stresą, nerimą ir net fizinę reakciją, pavyzdžiui, drebulį ar kvėpavimo sunkumus.
10. Fotografavimas
Fotografavimasis gali būti itin nemalonus procesas autizmu sergantiems žmonėms. Jie nemėgsta būti dėmesio centre ar būti fotografuojami, nes tai gali sukelti intensyvų sensorinį apdorojimą, susijusį su šviesos blyksniais ar nepatogiais drabužiais.
11. Lyginimas su kitais
Autizmas yra nematoma negalia, todėl jį suprasti yra sudėtinga. Skirtingi žmonės su autizmu patiria jį skirtingai – vieni turi lengvus simptomus, kiti – stiprius. Todėl žmonėms su autizmu nepatinka, kai jie vertinami pagal tą patį standartą kaip neurotipiniai žmonės ar netgi kiti su autizmu sergantys asmenys.
12. Bendravimas su nepažįstamais žmonėmis
Autizmu sergantiems žmonėms dažnai nemalonu bendrauti su nepažįstamais žmonėmis. Tai gali sukelti stresą ir jausmą, kad jie yra priversti į socialinę situaciją, kurią sunku suvaldyti. Nepažįstamų žmonių artumas dažnai sukelia socialinį nerimą ir per didelį jausmų antplūdį.
Taip pat verta prisiminti, kad tokiems žmonėms svarbu pasirūpinti teisiniais klausimais, tokiais kaip specialių poreikių fondai ar testamentai.