Kaspinuočio infekcija: simptomai ir gydymas

Kaspinuočio infekcija: simptomai ir gydymas

Kaspinuočiais užsikrėtusio žmogaus išmatose esantys kaspinuočio kiaušinėliai gali būti užkrėsti kitiems. Kaspinuočio infekcija atsiranda nurijus kaspinuočio kiaušinėlius, kurie gali patekti į maistą netinkamai tvarkant maistą.

Kirminai gyvena ir auga virškinamajame trakte ir gali plisti į kitas kūno dalis. Kaspinuočių infekcijos Jungtinėse Valstijose yra nedažnos ir dažniau pasitaiko besivystančiose šalyse dėl užterštos ir nepakankamai iškeptos mėsos ar žuvies. Kai atsiranda infekcija, ją gana lengva gydyti.

Šiame straipsnyje aptariami kaspinuočio infekcijos simptomai ir priežastys bei tai, ko reikia norint diagnozuoti, gydyti ir užkirsti kelią taeniozei.

Labai gerai / Emily Roberts

Infekcijos tipai

Kaspinuočiai yra parazitinių plokščiųjų kirmėlių rūšis. Jie turi galvą, kaklą ir kūną, susidedantį iš daugelio segmentų, vadinamų proglottidai. Proglottiduose gali būti kiaušinėlių.

Kaspinuočio infekcija gali būti klasifikuojama kaip žarnyno infekcija arba invazinė infekcija. Žarnyno infekcija, pasireiškianti bet kuria iš trijų Taenia rūšys sukelia būklę, žinomą kaip taeniozė.

Kiaulienos kaspinuočiai gali sukelti cisticerkozė, invazinė infekcija, išplitusi į smegenis, raumenis ir kitus audinius. Parazitinės lervos pabėga iš žarnyno, kad susidarytų cistos kitose kūno vietose. Infekcija lervų cistomis nervų sistemoje -neurocisticerkozė- tai sunki būklė.

Ar išmatose matote kaspinuočio kiaušinėlių?

Tikėtina, kad išmatose nepamatysite viso kaspinuočio. Gydomas kaspinuočiai atsiskiria nuo žarnyno ir ištirpsta prieš palikdami jūsų kūną. Tačiau kartais gali būti aptikti kiaušinėliai arba kaspinuočio segmentai, vadinami proglottidais, kurie išnyksta ištuštinant.

Kaspinuočio infekcijos simptomai

Daugeliu atvejų infekcija su kaspinuočiu sukelia nedaug simptomų arba jų visai nėra. Tiesą sakant, daugelis žmonių, sergančių taenioze, net nesuvokia, kad yra užsikrėtę.

Jei yra taeniozės požymių ir simptomų, jie gali būti:

  • Pilvo skausmas
  • Viduriavimas
  • Nuovargis
  • Alkis
  • Apetito stoka
  • Pykinimas
  • Kaspinuočio segmentų perdavimas išmatose
  • Svorio metimas

Neurocisticerkozė gali sukelti galvos skausmą, traukulius ir sumišimą.

Negydoma infekcija taip pat gali sukelti vitamino B12 trūkumą, kuris savo ruožtu gali sukelti anemiją. Ši būklė gali atsirasti, kai jūsų organizmui trūksta sveikų raudonųjų kraujo kūnelių, kad perneštų pakankamai deguonies į jūsų kūno audinius.

Anemijos požymiai ir simptomai gali būti:

  • Šaltkrėtis
  • Galvos svaigimas ir alpimas
  • Galvos skausmai
  • Gelta (odos pageltimas)
  • Blyškumas
  • Nuovargis
  • Silpnumas
  • Dusulys
  • Nereguliarus širdies plakimas

Ar įmanoma pajusti kaspinuotį?

Negalėsite jausti kaspinuočio, kol jis yra jūsų sistemoje. Tačiau jūs galite pajusti jį, kai jis praeina pro išangę reguliariai tuštinantis.

Komplikacijos

Esant tam tikroms kaspinuočių rūšims, pavyzdžiui, tų, kurios užkrečia kiaulieną, lervos gali pasišalinti iš virškinimo sistemos ir kitose kūno dalyse suformuoti skysčių užpildytas lervų cistas (vadinamą cisticerkoze). Dėl to po oda arba kūno audiniuose ar organuose gali susidaryti masių arba gabalėlių.

Jei cistos atsiranda centrinėje nervų sistemoje arba smegenyse, gali atsirasti neurologinių simptomų, vadinamų neurocisticerkoze. Sunkiais atvejais ši būklė gali būti pavojinga gyvybei.

Kai kurios kaspinuočių rūšys gali būti gana didelės. Kiaulienos, jautienos ir žuvies kaspinuočiai gali užaugti nuo 15 pėdų iki 30 pėdų ilgio. Tačiau ne visi pasiekia šį ilgį. Taikliai pavadintas nykštukas kaspinuočiai neauga ilgiau nei 2 colius.

Kada kreiptis į sveikatos priežiūros paslaugų teikėją

Daugelis taeniozės atvejų yra besimptomiai (be simptomų). Jei po kelionės į endeminę zoną pajutote bet kurį iš kaspinuočio infekcijos požymių ar simptomų, kreipkitės į gydytoją.

Tai ypač aktualu, jei pasireiškia bet kuris iš retų cisticerkozės požymių ir simptomų, įskaitant:

  • Stiprus galvos skausmas su standžiu kaklu
  • Nenormaliai greitas širdies plakimas
  • Greitas, paviršutiniškas kvėpavimas
  • Jautrumas šviesai
  • Vėmimas
  • Sumišimas
  • Staigus venų išsipūtimas galvos odoje ir kaktoje
  • Akių nuokrypis žemyn
  • Į alergiją panaši reakcija, pasireiškianti niežuliu, dilgėline, patinimu ir pasunkėjusiu kvėpavimu (sukelta lervų cistų sprogimo)

Ar kaspinuočiai gali tave nužudyti?

Kaspinuočiai paprastai nesukelia komplikacijų. Tačiau, jei neurocisticerkozė atsiranda ir negydoma, ji gali greitai virsti mirtina ir sukelti meningitą, hidrocefaliją („vanduo ant smegenų”), traukulius ir demenciją. Nepaisant to, mirtis nuo neurocisticerkozės yra reta, 1985-2011 m. JAV užregistruota tik 211 mirčių.

Priežastys

Kelios kaspinuočių rūšys gali užkrėsti žmones, įskaitant:

  • Kiaulienos kaspinuočiai (Taenia solium)
  • Jautienos kaspinuočiai (Taenia saginata)
  • Azijos kaspinuočiai (Taenia asiatica)
  • Žuvies kaspinuočiai (Diphyllobothrium latum)
  • Nykštukas kaspinuočiai (Hymenolepis nana)
  • Šunų kaspinuočiai (Echinococcus granulosus ir Echinococcus multilocularis), kartais

Infekcijos dažniau pasitaiko besivystančiame pasaulyje tose vietose, kur trūksta sanitarinių patalpų ir žmonės gali artimai bendrauti su gyvūnais. Žmonių kaspinuočių infekcija dažniausiai atsiranda valgant nepakankamai termiškai apdorotą arba žalią jautieną, kiaulieną ar žuvį iš užsikrėtusio gyvūno.

Kita infekcijos priežastis – netinkama higiena po kontakto su kaspinuočiais ar kaspinuočių kiaušinėliais. Pavyzdžiui, prasta higiena gali būti pagerinta tinkamai plaunant rankas. Todėl po naudojimosi tualetu, pakeitus sauskelnes ir prieš ruošiant maistą svarbu nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu.

Nepakankamai iškepta mėsa, kiauliena arba žuvis

Valgydami nepakankamai termiškai apdorotą arba žalią mėsą, kiaulieną ar žuvį, žmonės dažniausiai užsikrečia kaspinuočiu. Jei gyvūnas sirgo kaspinuočiais, užsikrėsti gali ir mėsą valgantis žmogus.

Kaspinuočio gyvenimo ciklas prasideda nuo kiaušinėlių. Kaspinuočio kiaušinėliai gali gyventi už šeimininko ribų ir aplinkoje (pavyzdžiui, vandenyje ar ant augalų) kelias dienas ar net mėnesius. Gyvūnai gali užsikrėsti pavalgę augalų, pašaro arba gėrę vandens, kuriame yra kaspinuočio kiaušinėlių.

Patekę į gyvūno šeimininką, kiaušinėliai išsirita ir subręsta į jaunus kaspinuočius. Kirminai yra judrūs ir gali migruoti iš žarnyno į raumenų audinį.

Jei gyvūno mėsa nėra užšaldyta arba tinkamai iškepta, kad sunaikintų kirminus, mėsoje yra gyvų kaspinuočių. Tada jie gali būti perduoti žmogui, kuris valgo mėsą.

Kiaulienos kaspinuočio kiaušiniai

Retesnis būdas užsikrėsti kaspinuočiais yra kontaktas su kiaulienos kaspinuočio kiaušinėliais (T. solium). Kiaušiniai išskiriami užsikrėtusio gyvūno ar žmogaus išmatose.

Kiaušiniai gali išlikti gyvybingi aplinkoje, įskaitant vandenį. Štai kodėl svarbu užtikrinti, kad vanduo, kurį geriate, būtų be mikrobų.

Kiaušinėliai taip pat gali užsikrėsti, jei užsikrėtęs asmuo gerai nusiplauna rankas, nuėjęs į tualetą, o paskui tvarko kitų suvalgytą maistą.

Kiaulienos kaspinuočiai taip pat gali gyventi ant paviršių. Galima užsikrėsti naudojant daiktus, tokius kaip indai ar sidabro dirbiniai, ant kurių yra kiaušinių.

Tarptautinės kelionės

Nors užsikrėtimas kaspinuočiais pasitaiko Jungtinėse Valstijose, jis labiau paplitęs besivystančiose šalyse. Kelionės į vietoves, kuriose paplitusios kaspinuočių infekcijos, yra rizikos veiksnys JAV žmonėms, kuriems diagnozuota taeniazė arba cisticerkozė.

Cisticerkozė daugiausia paveikia natūrinių ūkininkų bendruomenes besivystančiose Afrikos, Azijos ir Lotynų Amerikos šalyse.

Difilobotriumo infekcija paplitusi Šiaurės Europoje, Rusijoje, Kanadoje, Afrikoje, Japonijoje, Taivane, Mandžiūrijoje, Sibire, Papua Naujojoje Gvinėjoje, Australijoje ir Pietų Amerikoje.

Diagnozė

Virškinimo sistemos infekcijos diagnozė apima išmatų tyrimą dėl kaspinuočių ir (arba) kiaušinėlių išangės srities patikrinimą. Kai kurie žmonės gali pastebėti kaspinuočius ant išangės arba aplink ją. Sveikatos priežiūros specialistas turėtų juos pamatyti per fizinį patikrinimą.

Kai kuriais atvejais išmatose gali būti matomi kaspinuočio segmentai. Jei taip atsitiks, svarbu paimti išmatų mėginį gydytojui arba laboratorijai, kad jis ištirtų.

Išmatų tyrimas gali nustatyti, kokio tipo kaspinuočiai yra. Norint nustatyti diagnozę, gali prireikti per kelias dienas surinkti ir ištirti išmatas iš kelių skirtingų žarnyno judesių.

Jei yra žuvies kaspinuočio infekcija, galima atlikti vitamino B12 kiekio kraujyje ir (arba) anemijos tyrimus. Cisticerkozei diagnozuoti gali būti naudojamas kraujo tyrimas, kuriame ieškoma specifinių antikūnų.

Vaizdo testai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), taip pat gali būti atliekami, jei yra komplikacijų, susijusių su kiaulienos kaspinuočio kiaušinėliais, kurie migravo į kitas kūno dalis.

Kaspinuočių infekcijos gydymas

Deja, kaspinuočiai savaime neišnyksta. Jei kaspinuočio infekcija negydoma, parazitas greičiausiai išliks. Priklausomai nuo kaspinuočio tipo, jūs niekada negalite žinoti, kad jis ten yra.

Žarnyno kaspinuočio infekcijai gydyti reikia vaistų, kurie imobilizuotų kirmėles. Kai kirminai negalės kabėti ant žarnyno gleivinės, tuštinimosi metu jie pasišalina iš kūno.

Biltricidas (prazikvantelis) yra antiparazitinis vaistas, dažniausiai naudojamas kaspinuočių infekcijoms gydyti. Dėl užsikrėtimo nykštukiniu kaspinuočiu (H. Nana), gali būti tinkamas vaistas, vadinamas Alinia (nitazoksanidu).

Komplikacijų, atsirandančių dėl užsikrėtimo kiaulienos kaspinuočio kiaušinėliais, susidariusių cistų, gydymas priklausys nuo cistų vietos. Gali prireikti vartoti vaistus ar kitą gydymą, kad būtų galima valdyti infekciją ir susijusias komplikacijas kitose kūno vietose.

Spustelėkite Groti, kad sužinotumėte daugiau apie kaspinuočių namų gynimo priemones

Prevencija

Kadangi dauguma kaspinuočių infekcijų yra tarptautinių kelionių pasekmė, svarbu laikytis infekcijų kontrolės praktikos keliaujant į vietoves, kuriose kaspinuočiai yra endeminiai (plačiai paplitę).

Tai apima Afrikos, Azijos ir Lotynų Amerikos dalis, kuriose vykdomas natūrinis ūkis (tai reiškia, kad beveik visi auginami pasėliai ar gyvuliai naudojami ūkininkui ir ūkininko šeimai išlaikyti).

Norėdami apsisaugoti nuo kaspinuočio užsikrėtimo keliaujant į užsienį:

  • Visą mėsą ir žuvį gerai iškepkite iki 145 laipsnių F.
  • Arba visiškai užšaldykite mažiausiai 24 valandas iki -31 laipsnių F.
  • Valgykite tik virtus arba konservuotus vaisius ar daržoves.
  • Jei valgote šviežių vaisių ar daržovių, prieš valgydami įsitikinkite, kad juos kruopščiai nuplaukite ir nulupkite.
  • Virkite vandenį tris minutes prieš gerdami arba gerkite tik vandenį buteliuose.
  • Kruopščiai nusiplaukite rankas muilu ir vandeniu.
  • Išmokykite vaikus nekišti rankų į burną.

Kaspinuočio reinfekcija

Skirtingai nuo kai kurių infekcijų, kaspinuočio infekcija nesuteikia imuniteto nuo pasikartojančių infekcijų. Jei endeminiuose regionuose nesilaikoma griežtos infekcijų kontrolės praktikos, pakartotinė infekcija yra įprasta.

Santrauka

Kaspinuočiai yra parazitinės kirmėlės, galinčios užkrėsti virškinamąjį traktą. Kiaulienos kaspinuočiai gali net išeiti iš žarnyno ir suformuoti cistas kitose kūno dalyse, įskaitant raumenis ir smegenis.

Dažniausias būdas užsikrėsti kaspinuočiais yra valgant užkrėstą jautieną, kiaulieną ar žuvį. Rankų plovimas yra svarbus, ypač tose vietose, kur infekcija yra dažna, nes tai gali padėti išvengti kaspinuočio kiaušinėlių perdavimo kitiems žmonėms su išmatomis.

Diagnozė gali apimti egzaminą, išmatų tyrimus, kraujo tyrimus ir vaizdus. Infekcija yra valdoma ir paprastai gydoma vaistais, dėl kurių kirminai pasišalina iš organizmo. Svarbu gydyti infekciją, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *