Paliatyvioji pagalba – tai medicininės priežiūros forma, kuria siekiama palengvinti su sunkia liga susijusius simptomus, kartu gerinant žmogaus gyvenimo kokybę. Paliatyviojoje slaugoje specializuota medicinos ir giminingų sveikatos specialistų komanda dirba kartu, kad patenkintų asmens fizinius, emocinius, praktinius ir dvasinius poreikius.
Paliatyvioji priežiūra dažnai painiojama su hospiso priežiūra, kuri yra patogi priežiūra pacientams, kuriems gyventi liko tik šeši mėnesiai ar mažiau.
Šiame straipsnyje nagrinėjami paliatyvios priežiūros elementai ir gydymo būdai, kurie gali būti įtraukti. Taip pat išsamiai aprašoma, kada reikalinga paliatyvioji priežiūra, įskaitant kriterijus, kuriuos taiko sveikatos priežiūros specialistai ir sveikatos draudikai.
Kas yra paliatyvi priežiūra?
Galutinis paliatyvios pagalbos tikslas – pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę, kai jis susiduria su sunkia ar gyvybei pavojinga liga. Jis gali prasidėti bet kuriuo ligos metu, trunkantis dienas ar net metus, ir būti teikiamas kartu su gydomuoju gydymu.
Paliatyvi priežiūra yra ne skirta tik žmonėms, kuriems teikiama priežiūra pasibaigus gyvenimui. Jis gali būti pasiūlytas visiems, kurių liga blogina gyvenimo kokybę, turi įtakos jų gebėjimui normaliai funkcionuoti arba užkrauna pernelyg didelę naštą šeimai ar globėjams.
Paliatyvioji pagalba gali apimti:
- Skausmo ir (arba) ligos simptomų palengvinimas
- Priežiūros koordinavimas tarp medicinos ir ne medicinos paslaugų teikėjų
- Gydymo šalutinio poveikio sumažinimas
- Emocinių, dvasinių ir socialinių individo poreikių tenkinimas
- Šeimos ar globėjų poreikių nustatymas ir palaikymas
Paliatyvioji pagalba grindžiama asmens poreikiais, o ne asmens diagnoze ar prognoze (perspektyva).
Kas teikia paliatyviąją pagalbą?
Paliatyviąją priežiūrą paprastai atlieka profesionalų komanda, galinti išspręsti daugybę problemų. Jį gali pasiūlyti ligoninės, namų priežiūros agentūros, vėžio gydymo centrai ir ilgalaikės priežiūros įstaigos. Priežiūros komandą gali sudaryti:
Galiausiai svarbiausias priežiūros komandos narys esate jūs. Paliatyvioji priežiūra turėtų būti nukreipta į jūsų asmeninių tikslų ir poreikių tenkinimą. Svarbu išsakyti savo norus ir paskatinti savo šeimą bei globėjus daryti tą patį.
Kokie yra paliatyvios priežiūros tipai?
Kieno nors gyvenimo kokybės gerinimas apima ne tik fizinius rūpesčius. Iš esmės paliatyvioji priežiūra yra holistinis požiūris, skirtas palengvinti emocinius, socialinius, praktinius ir dvasinius iššūkius.
Prireikus paliatyviosios priežiūros gydymas gali būti skirtas bet kuriam iš šių:
- Fizinės problemos pvz., skausmas, miego sutrikimai, kvėpavimo pasunkėjimas, apetito praradimas, vidurių užkietėjimas ir pykinimas ar vėmimas
- Emocinės ar socialinės problemos įskaitant depresiją, nerimą, šeimos problemas, slaugytojo perdegimą ir paramos trūkumą
- Praktinės problemos įskaitant draudimo, finansines, teisines, būsto ar su darbu susijusias problemas
- Dvasinės problemos įskaitant maldą, prasmės radimą, net beviltiškumą ir tikėjimo praradimą
Kokie yra paliatyviosios priežiūros privalumai?
Kai kurie iš daugelio paliatyvios priežiūros privalumų yra šie:
- Simptomų palengvėjimas: Skausmo ir kitų simptomų palengvinimas yra svarbus paliatyvios pagalbos tikslas.
- Ilgesnis išgyvenimo laikas: Yra įrodymų, kad žmonės, kuriems taikoma paliatyvioji pagalba, paprastai gyvena ilgiau nei tie, kuriems taikomas tik gydomasis gydymas. Pavyzdžiui, tyrimais nustatyta, kad pažengusiu vėžiu sergančių žmonių, kuriems buvo suteikta paliatyvioji pagalba, išgyvenamumas buvo daugiau nei 30% ilgesnis nei tų, kurie gavo tik standartinę priežiūrą.
- Pagerėjusi gyvenimo kokybė: Tyrimai parodė, kad žmonių, kuriems paliatyvioji pagalba teikiama anksti ir ilgiau, gyvenimo kokybė gyvenimo pabaigoje yra geresnė.
- Patobulinta šeimos ir globėjo patirtis: Yra duomenų, kad šeimos nariai ir globėjai yra labiau patenkinti artimųjų, kuriems taikoma ankstyva paliatyvioji pagalba, gydymu. Kadangi paliatyvioji priežiūra taip pat teikia patarimus ir pagalbą šeimai ir globėjams, ji padeda jiems jaustis labiau įgalinti ir palaikyti.
Kuo skiriasi paliatyvioji priežiūra ir ligoninė?
Hospisas ir paliatyvioji priežiūra yra panašūs, tačiau jie turi svarbių skirtumų.
Nors paliatyvioji pagalba gali būti teikiama žmogui artėjant prie mirties, jos taikymo sritis yra platesnė nei slaugos ligoninė, ji taip pat gali būti teikiama diagnozuojant, gydymo metu ir (arba) po gydymo, siekiant padėti pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis. arba gyvybei pavojingų ligų, tokių kaip vėžys, širdies nepakankamumas ir ŽIV/AIDS.
Hospiso priežiūra yra gyvenimo pabaigos priežiūra. Jis skirtas žmonėms, kurie, kaip manoma, gyvena paskutinėmis gyvenimo savaitėmis ar mėnesiais. Hospise esantys žmonės gali gauti paliatyviąją pagalbą, tačiau slaugos ligoninė neteikiama tiems, kurie taip pat gauna gydomąją priežiūrą arba turėtų gyventi ilgiau nei šešis mėnesius.
Kokios ligos gydomos paliatyviąja priežiūra?
Istoriškai paliatyvioji pagalba buvo naudojama žmonėms, sergantiems nepagydomu vėžiu, ir iš esmės buvo hospiso priežiūros sinonimas. Laikui bėgant apibrėžimas vystėsi ir išsiplėtė. Šiandien paliatyvioji pagalba gali būti taikoma daugeliui rimtų galutinių ar nepagydomų būklių.
Be vėžio, paliatyvioji priežiūra gali būti taikoma žmonėms, sergantiems:
Ar paliatyvioji priežiūra yra apdrausta?
Taip pat gali būti taikomi tinkamumo draudimo apsaugos kriterijai. Daugelis privačių draudimo planų apima paliatyviąją priežiūrą. „Medicare” apima tik paliatyvią priežiūrą tam tikromis sąlygomis.
Be to, nors Medicare B dalis apima tam tikras paliatyviosios slaugos paslaugas (pvz., mokesčius gydytojui ir kai kurias reikmenis), Medicare A dalies išmokos gali būti taikomos tik slaugos ligoninėms.
Kaip gauti paliatyviąją pagalbą?
Remiantis Pažangios paliatyviosios pagalbos centro duomenimis, paliatyvios pagalbos gavimo kriterijai gali skirtis priklausomai nuo to, kas vertina pacientą. Kriterijų kategorijos apima:
- Bendrieji klinikiniai kriterijai: Gali apimti daugkartines hospitalizacijas, susilpnėjusį gebėjimą pasirūpinti savimi, didelį svorio kritimą, sunkiai sergančių žmonių poreikį maitinti zondu, sunkiai kontroliuojamus simptomus ir didelį paciento ar slaugytojo kančią.
- Intensyviosios terapijos skyriaus (ICU) kriterijai: Gali apimti dar du ICU priėmimai tos pačios hospitalizacijos metu, kelių organų nepakankamumas, ilgalaikis ventiliatoriaus naudojimas ir ICU priėmimas iš slaugos namų žmonėms, turintiems įvairių sveikatos problemų (pvz., demencija ir širdies nepakankamumas).
- Greitosios pagalbos kambario (ER) kriterijai: Gali apimti kelis ankstesnius hospitalizavimus dėl tos pačios būklės, ilgalaikės priežiūros pacientus, kuriems nustatytas negaivinimo (DNR) nurodymas, ir žmones, kurie anksčiau buvo gydomi slaugos ligoninėje arba namuose.
- Onkologijos (vėžio) kriterijai: Gali apimti prastą veiklos būklę (PS), pirmos ar antros eilės chemoterapijos nesėkmę, skausmingas metastazes kauluose (vėžio išplitimą), progresuojančias smegenų metastazes po spinduliuotės ir intervencinio skausmo valdymo poreikį.
Paliatyvioji priežiūra yra skirta palengvinti simptomus ir pagerinti žmonių, sergančių sunkiomis ar gyvybei pavojingomis ligomis, gyvenimo kokybę. Jis gali būti įtrauktas į slaugos ligoninę dalį, tačiau tai nėra tas pats, kas slaugos ligoninė. Naudodami paliatyviąją priežiūrą, vis tiek galite gauti gydomąją pagalbą, nesvarbu, ar jūsų būklė yra galutinė, ar ne.
Paliatyviąją pagalbą dažnai teikia paslaugų teikėjų komanda, įskaitant medikus ir susijusius sveikatos specialistus. Priežiūra apima ne tik medicinines paslaugas, tokias kaip skausmo kontrolė ir kvėpavimo takų priežiūra, bet taip pat gali patenkinti emocinius, praktinius ir dvasinius asmens poreikius.