Kas yra inkstų vėžys?

Kas yra inkstų vėžys?

Inkstų vėžys atsiranda, kai vieno ar abiejų inkstų ląstelės pradeda nekontroliuojamai augti. Galiausiai ląstelės tampa mase, vadinama naviku. Vėžiui progresuojant, jis gali plisti į kitas kūno dalis.

Šiame straipsnyje aptariamas inkstų vėžys, jo tipai, simptomai ir priežastys. Taip pat nagrinėjama, kaip diagnozuojamas ir gydomas inkstų vėžys.

Inkstų anatomija ir funkcija

Inkstai yra du pupelės formos organai. Kiekvienas iš jų yra maždaug mažo kumščio dydžio. Jie yra už pilvo organų, po vieną kiekvienoje stuburo pusėje.

Kai kurie žmonės turi tik vieną inkstą. Tai gali nutikti dėl apsigimimo ar ligos. Gerai gyventi galima tik su vienu inkstu, jei tik inkstas veikia.

Jūsų inkstai pašalina mineralų, druskos ir vandens perteklių iš kraujo šlapimo pavidalu. Kiekvieną dieną inkstai filtruoja maždaug 50 galonų kraujo ir išskiria apie du litrus šlapimo. Šlapimas vamzdeliais, vadinamais šlapimtakiais, patenka į šlapimo pūslę, kur jis laikomas tol, kol pasišlapinate.

Jūsų inkstų filtravimo įrenginiai vadinami nefronai. Kiekviename inkste yra daugiau nei vienas milijonas šių vienetų. Nefrono viduje yra struktūra, vadinama a glomerulų veikia kaip filtras. Kita struktūra, vadinama kanalėliu, pašalina atliekas ir grąžina svarbias medžiagas į jūsų kraują.

Inkstų vėžio tipai

Yra keletas inkstų vėžio tipų, įskaitant:

  • Inkstų ląstelių karcinoma: Tai yra labiausiai paplitusi inkstų vėžio forma. Tai sudaro apie 85% atvejų.
  • Pereinamoji ląstelių karcinoma: Maždaug 5-10 % inkstų vėžio atvejų yra pereinamojo laikotarpio ląstelių karcinomos. Jie atsiranda iš to paties tipo ląstelių, susijusių su šlapimo pūslės vėžiu. Pereinamoji ląstelių karcinoma gydoma labiau kaip šlapimo pūslės vėžys nei inkstų ląstelių karcinoma.
  • Vilmo navikas: Wilmo navikas yra vėžys, kuris dažniausiai išsivysto vaikystėje. Tarp vaikų vėžio atvejų jis yra gana dažnas.
  • Inkstų sarkoma: Inkstų sarkoma yra retas navikas. Jis dažnai prasideda jungiamajame inkstų audinyje.

Kadangi inkstų ląstelių karcinoma yra labiausiai paplitęs tipas, dauguma toliau pateiktos informacijos yra susijusi su šiuo tipu.

Manoma, kad inkstų ląstelių karcinoma atsiranda iš nefronų kanalėlių.

Kas sukelia inkstų vėžį?

Tikslios inkstų vėžio priežastys dar nėra žinomos. Tačiau mokslininkai nustatė keletą inkstų vėžio rizikos veiksnių. Kai kurie iš jų apima:

  • Amžius: Inkstų vėžio rizika didėja su amžiumi. Dauguma inkstų ląstelių karcinomų atsiranda vyresniems nei 40 metų žmonėms. Vilmo navikas dažniau pasireiškia vaikams.
  • Seksas: Inkstų vėžiu dažniau serga vyrai nei moterys.
  • Lenktynės: Inkstų vėžiu šiek tiek dažniau serga juodaodžiai ir vietiniai amerikiečiai.
  • Rūkymas: Rūkantiems žmonėms padidėja inkstų vėžio rizika.
  • Užsiėmimas: Kai kurių medžiagų, tokių kaip asbestas ir benzenas, poveikis darbo vietoje padidina riziką.
  • Nutukimas
  • Šeimos istorija: Inkstų vėžio ar tam tikrų genetinių sindromų šeimos istorija padidina riziką.
  • Vaistai: Tam tikrų vaistų, pvz., kalcio kanalų blokatorių, vartojimas gali padidinti inkstų vėžio riziką.

Kaip diagnozuojamas inkstų vėžys

Istoriškai dažniausiai pasitaikantys inkstų vėžio simptomai buvo:

  • Šono skausmas (skausmas šone ir apatinėje nugaros dalyje)
  • Pilvo masė
  • Kraujas šlapime
  • Anemija

Šiandien inkstų vėžys dažnai aptinkamas atliekant vaizdinius tyrimus dėl kitos būklės, pvz., Rentgeno, kompiuterinės tomografijos ar MRT.

Kai sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas įtaria inkstų vėžį, inkstams apžiūrėti gali būti naudojamas KT skenavimas. Šis testas sujungia kelis rentgeno vaizdus į 3 dimensijų vidinių kūno struktūrų vaizdą. Tai gali apimti intraveninę kontrastinę terpę, dažus, dėl kurių vidinės struktūros geriau atrodo vaizduose. Tai taip pat gali padėti atskirti vėžį nuo ne vėžinių cistų.

KT skenavimas gali būti naudojamas tiek inkstų vėžiui nustatyti, tiek stadijai nustatyti. Stadavimas yra procesas, kuriuo nustatomas naviko dydis ir ar jis išplito.

Kai kurie žmonės negali atlikti KT. Tai gali būti dėl alergijos kontrastinėms medžiagoms arba blogos inkstų funkcijos. Žmonės, kurie negali atlikti kompiuterinės tomografijos, gali gauti MRT. MRT naudoja magnetinį vaizdą, o ne rentgeno spindulius. MRT taip pat naudinga, jei manoma, kad navikas išplito į venas šalia inkstų.

Biopsija leidžia patologams mikroskopu ieškoti vėžio ląstelių. Tai gali būti labai naudinga nukreipiant gydymą taikant tikslinę terapiją. Mėginiai dažniausiai imami vėžio gydymo operacijos metu, o ne diagnostikos proceso metu.

Skirtingai nuo daugelio navikų, inkstų vėžiui diagnozuoti ne visada reikia biopsijos.

Inscenizacija

Jei randamas vėžys, gali prireikti atlikti daugiau tyrimų, siekiant nustatyti, ar jis išplito į netoliese esančius audinius ar organus.

Inkstų vėžys nustatomas matuojant naviko dydį inkstų struktūrose. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas taip pat ieškos plitimo į netoliese esančius audinius ar tolimus kūno regionus įrodymų.

Inkstų vėžio stadijos

  • I etapas navikai yra ne didesni kaip 7 centimetrai ir apsiriboja inkstais.
  • II etapas navikai yra didesni, bet vis dar yra inkstuose.
  • III etapas navikai išplito į netoliese esančius audinius ar kraujagysles.
  • IV etapas navikai išplito už išorinio inksto gleivinės ribų ir taip pat gali išplisti į netoliese esančius organus.

Gydymo parinktys

Inkstų vėžys yra šiek tiek unikalus. Taip yra todėl, kad operacija gali būti atliekama net esant pažengusiems navikams. Taip pat gali būti naudojamos tikslinės terapijos ir imunoterapiniai vaistai. Chemoterapija ir spindulinė terapija atlieka mažesnį vaidmenį nei kai kurių kitų vėžio formų atveju.

Inkstų vėžio gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir daugelio kitų veiksnių. Pavyzdžiui, jūsų bendra sveikata ir vėžio vieta inkstuose padės priimti sprendimus dėl gydymo.

Daugumai inkstų vėžiu sergančių žmonių bus atlikta tam tikra operacija. Tie, kurie serga ankstyvos stadijos inkstų vėžiu, yra geriausi kandidatai į operaciją. Tačiau inkstų vėžys yra vienas iš nedaugelio kietų navikų, kurių atveju operacija gali būti naudinga net ir pažengus metastazavusiai ligai (4 stadija).

Chirurgija yra pasirenkamas daugelio inkstų vėžio gydymas. Tačiau kai kuriems pacientams tai gali būti sunku. Labai pagyvenę žmonės arba tie, kurie turi daug rimtų sveikatos sutrikimų, gali netoleruoti operacijos. Tokiais atvejais gydymas, pavyzdžiui, kriochirurgija (užšalimas) arba radijo dažnis abliacija (degantis), gali būti pasirinkimų.

Inkstų vėžio gydytojų diskusijų vadovas

Kai kuriems žmonėms, sergantiems pažengusiu inkstų vėžiu, buvo patvirtinti keli tikslinės terapijos vaistai. Šie vaistai blokuoja ir užkerta kelią piktybinių ląstelių augimui ir plitimui. Jie tai daro tiesiogiai įsikišdami į vėžio augimo kelią. Jie taip pat gali užkirsti kelią kraujagyslių, reikalingų augliui aprūpinti maistinėmis medžiagomis, augimui.

Šių vaistų šalutinis poveikis skiriasi nuo chemoterapijos. Šie vaistai dažnai taip pat yra geriau toleruojami.

Imunoterapija, taip pat žinoma kaip biologinė terapija, skatina organizmo imuninę sistemą kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Keletas skirtingų šių vaistų kategorijų yra veiksmingos inkstų vėžiui gydyti.

Klinikiniai tyrimai taip pat yra galimybė

Taip pat vyksta daug klinikinių tyrimų. Šiuose tyrimuose ieškoma naujesnių ar geresnių gydymo būdų inkstų vėžiui gydyti. Kai kurie iš šių tyrimų dabar siūlo gydymą, kuris gali pagerinti rezultatus.

Atminkite, kad kiekvienas šiuo metu taikomas vėžio gydymas buvo ištirtas klinikinio tyrimo metu. Šiuo metu gerėja inkstų vėžio gydymo būdai ir išgyvenamumo rodikliai.

Spinduliuotė paprastai nenaudojama inkstų vėžio gydymui. Jis gali būti naudojamas paliatyviai, siekiant sumažinti diskomfortą, kuris gali atsirasti, kai vėžys plinta. Chemoterapija turi tik ribotą poveikį kai kuriems inkstų vėžiams, nors ji yra veiksmingesnė nuo pereinamojo laikotarpio ląstelių karcinomos ir Vilmo naviko.

Paliatyvioji priežiūra – tai priežiūra, kurios tikslas – gydyti vėžio simptomus ir gerinti gyvenimo kokybę. Tai labai svarbu net žmonėms, turintiems ankstyvos stadijos navikų, kurie gali būti išgydyti.

Yra keletas inkstų vėžio tipų. Dažniausia yra inkstų ląstelių karcinoma. Inkstų vėžio simptomai gali būti kraujas šlapime, skausmas šone ar apatinėje nugaros dalyje ir netyčinis svorio kritimas. Inkstų vėžys kartais aptinkamas atliekant kitų ligų nuskaitymą.

Inkstų vėžys dažnai gydomas chirurginiu būdu, net vėlesniuose etapuose. Jis taip pat gali būti gydomas tikslinės terapijos vaistais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *