Captopril vartojamas vienas arba kartu su kitais vaistais gydyti aukštam kraujospūdžiui ir širdies nepakankamumui. Jis taip pat naudojamas pagerinti išgyvenamumą ir sumažinti širdies nepakankamumo riziką po širdies priepuolio pacientams, sergantiems būkle, vadinama kairiojo skilvelio hipertrofija (kairiojo širdies skilvelio sienelės padidėjimas). Kaptoprilis taip pat naudojamas gydyti diabetinės kilmės inkstų ligai (nefropatijai) pacientams, sergantiems 1 tipo diabetu ir retinopatija (akių liga). Kaptoprilis priklauso vaistų grupei, vadinamai angiotenziną konvertuojančio fermento (ACE) inhibitoriais. Jis mažina tam tikrų cheminių medžiagų, kurios susitraukia kraujagysles, kiekį, todėl kraujas gali laisviau tekėti, o širdis efektyviau pumpuoja kraują.
Aukštas kraujospūdis yra dažna būklė, ir jei jis nėra gydomas, gali sukelti smegenų, širdies, kraujagyslių, inkstų ir kitų organų pažeidimus. Šių organų pažeidimai gali sukelti širdies ligas, širdies priepuolį, širdies nepakankamumą, insultą, inkstų nepakankamumą, regėjimo praradimą ir kitas problemas. Be vaistų vartojimo, gyvenimo būdo pokyčiai taip pat gali padėti kontroliuoti kraujospūdį. Šie pokyčiai apima mažai riebalų ir druskos turinčią mitybą, sveiko svorio palaikymą, bent 30 minučių mankštos daugumoje dienų, nerūkymą ir saikingą alkoholio vartojimą.
Nevartokite kaptoprilio, jei esate nėščia arba planuojate pastoti. Jei pastojote vartodama kaptoprilį, nedelsdama susisiekite su savo gydytoju. Kaptoprilis gali pakenkti vaisiui.
Kaptoprilio vartojimo instrukcija
Įprastinė dozė suaugusiems, sergantiems hipertenzija:
- Pradinė dozė: 25 mg geriama 2–3 kartus per dieną, valandą prieš valgį.
- Palaikomoji dozė: gali būti didinama kas 1–2 savaites iki 50 mg geriama tris kartus per dieną. Jei po 1–2 savaičių kraujospūdis lieka nekontroliuojamas esant šiai dozei, pridėkite tiazidinį diuretiką (jei yra sunki inkstų disfunkcija – kilpinį diuretiką) ir didinkite jo dozę iki maksimalios įprastos antihipertenzinės dozės prieš toliau didinant kaptoprilio dozę.
- Didžiausia dozė: 450 mg per parą.
Įprastinė dozė suaugusiems, sergantiems staziniu širdies nepakankamumu:
- Pradinė dozė: 25 mg geriama tris kartus per dieną (jei yra hipotenzija, hiponatremija ar hipovolemija, pradinė dozė gali būti 6,25–12,5 mg tris kartus per dieną).
- Palaikomoji tikslinė dozė: 50 mg geriama tris kartus per dieną mažiausiai dvi savaites, kad būtų užtikrinta tinkama reakcija.
- Didžiausia dozė: 450 mg per parą.
Komentarai:
- Dauguma pacientų patiria patenkinamą klinikinį pagerėjimą, vartodami 50 ar 100 mg tris kartus per dieną.
- Paprastai turėtų būti naudojamas kartu su kitais vaistais, pagal gaires nurodytą medicininį gydymą.
Įprastinė dozė suaugusiems, sergantiems kairiojo skilvelio disfunkcija:
- Pradinė dozė: 6,25 mg geriama vieną kartą, praėjus bent trims dienoms po miokardo infarkto, po to – 12,5 mg geriama tris kartus per dieną; dozė didinama iki 25 mg tris kartus per dieną per kelias dienas ir toliau didinama iki tikslinės dozės per kelias savaites pagal toleranciją.
- Palaikomoji tikslinė dozė: 50 mg geriama tris kartus per dieną.
Naudojimas: išgyvenamumo pagerinimui po miokardo infarkto kliniškai stabiliems pacientams, sergantiems kairiojo skilvelio disfunkcija, pasireiškiančia išstūmimo frakcija 40% ar mažiau, siekiant sumažinti aiškaus širdies nepakankamumo ir vėlesnių hospitalizacijų dėl stazinio širdies nepakankamumo riziką.
Įprastinė dozė suaugusiems, sergantiems diabetine nefropatija:
- 25 mg geriama tris kartus per dieną.
Komentarai: jei reikia papildomo kraujospūdžio mažinimo, gali būti naudojami kiti antihipertenziniai vaistai kartu su šiuo vaistu.
Naudojimas: diabetinės nefropatijos (proteinurijos daugiau nei 500 mg per parą) gydymui pacientams, sergantiems I tipo nuo insulino priklausomu cukriniu diabetu ir retinopatija.
Įprastinė dozė suaugusiems, sergantiems hipertenzine krize:
- 25 mg geriama 2–3 kartus per dieną; tęskite diuretikų terapiją ir nutraukite kitus antihipertenzinius vaistus, pradėdami šio vaisto vartojimą; dozę galima didinti kas 24 valandas arba dažniau, kol pasiekiamas tinkamas kraujospūdis arba maksimali dozė.
Prieš vartojant kaptoprilį
Prieš pradėdami vartoti kaptoprilį, praneškite savo gydytojui ir vaistininkui:
- Jei esate alergiški kaptopriliui ar kitiems ACE inhibitoriams, tokiems kaip benazeprilis (Lotensin, Lotrel), enalaprilis (Vasotec, Vaseretic), fosinoprilis (Monopril), lisinoprilis (Prinzide, Zestoretic), moeksiprilis (Univasc, Uniretic), perindoprilis (Aceon), kvinaprilis (Accupril, Accuretic, Quinaretic) ir trandolaprilis (Mavik, Tarka), arba bet kuriam kitam vaistui. Taip pat praneškite, jei esate alergiški bet kuriai kaptoprilio tablečių sudedamajai daliai. Kreipkitės į vaistininką dėl sudedamųjų dalių sąrašo.
- Jei vartojate valsartaną ir sacubitrilį (Entresto) arba jei nustojote vartoti per pastarąsias 36 valandas. Gydytojas greičiausiai patars nevartoti kaptoprilio, jei vartojate šiuos vaistus. Be to, praneškite gydytojui, jei sergate diabetu ir vartojate aliskireną (Tekturna, Amturnide, Tekamlo, Tekturna HCT). Gydytojas gali patarti nevartoti kaptoprilio, jei sergate diabetu ir vartojate aliskireną.
- Kai kurie vaistai neturėtų būti vartojami su kaptopriliu. Kiti vaistai gali sukelti dozavimo pokyčius arba reikia papildomo stebėjimo juos vartojant kartu su kaptopriliu. Įsitikinkite, kad aptarėte visus vaistus, kuriuos vartojate ar planuojate vartoti, prieš pradedant vartoti kaptoprilį su savo gydytoju ir vaistininku. Prieš pradėdami, nutraukdami ar keisdami bet kokius vaistus vartodami kaptoprilį, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šie nereceptiniai produktai gali sąveikauti su kaptopriliu: aspirinas ir nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NVNU), tokie kaip ibuprofenas (Advil, Motrin) ir naproksenas (Aleve); kalio papildai. Praneškite savo gydytojui ir vaistininkui, jei vartojate šiuos vaistus prieš pradėdami vartoti kaptoprilį. Nepradėkite vartoti šių vaistų, kol vartojate kaptoprilį, be gydytojo patarimo.
- Jei sergate cukriniu diabetu, širdies ar inkstų ligomis, praneškite apie tai gydytojui.
- Praneškite gydytojui, jei maitinate krūtimi.
- Jei jums bus atliekama operacija, įskaitant dantų operaciją, praneškite gydytojui arba odontologui, kad vartojate kaptoprilį.
- Atkreipkite dėmesį, kad viduriavimas, vėmimas, skysčių trūkumas arba gausus prakaitavimas gali sukelti kraujospūdžio sumažėjimą, kuris gali sukelti galvos svaigimą ar alpimą.
Kaptoprilio šalutinis poveikis
Kaptoprilis gali sukelti šalutinį poveikį. Praneškite gydytojui, jei kuris nors iš šių simptomų yra sunkus arba nepraeina:
- Galvos svaigimas arba lengvas galvos sukimasis
- Sūrus arba metalinis skonis, arba sumažėjęs gebėjimas jausti skonį
- Kosulys
- Greitas širdies plakimas
- Pernelyg didelis nuovargis
Kai kurie šalutiniai poveikiai gali būti rimti. Jei pasireiškia kuris nors iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją:
- Krūtinės skausmas
- Veido, akių, lūpų, liežuvio, rankų ar kojų patinimas
- Dilgėlinė
- Užkimimas
- Sunkumas kvėpuoti ar ryti
- Pilvo skausmas
- Alpimas
- Bėrimas
- Niežėjimas
- Burnos opos
- Karščiavimas, gerklės skausmas, šaltkrėtis ir kiti infekcijos požymiai
Nedelsdami praneškite gydytojui, jei pastebėjote kokių nors neįprastų simptomų vartodami šį vaistą.
Kiti vaistai, kurie gali paveikti kaptoprilį
Kaptoprilis gali pakenkti inkstams, ypač jei taip pat vartojate tam tikrus vaistus nuo infekcijų, vėžio arba osteoporozės. Praneškite savo gydytojui apie visus kitus vartojamus vaistus, ypač:
- Diuretikai arba „vandens tabletės“, kurie gali padidinti kalio kiekį kraujyje, pavyzdžiui, spironolaktonas, triamterenas, amiloridas.
- NVNU (nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai), tokie kaip aspirinas, ibuprofenas (Advil, Motrin), naproksenas (Aleve), celekoksibas, diklofenakas, indometacinas, meloksikamas ir kiti.
- Vaistai organų transplantato atmetimo prevencijai, tokie kaip temsirolimuzas, sirolimuzas ar everolimuzas.
- Širdies arba kraujospūdžio vaistai.
Būtinai praneškite savo gydytojui apie visus vartojamus vaistus prieš pradėdami vartoti kaptoprilį, kad būtų išvengta nepageidaujamos sąveikos tarp vaistų.