Hipofizė

Hipofizė

Hipofizė yra atsakinga už svarbių hormonų, reguliuojančių beveik visų organizmo sistemų veiklą, gamybą. Jei sutrinka jo veikimas, hormonų bus per daug arba per mažai, o tai gali sukelti rimtų ligų.

 

Kas yra hipofizė

Hipofizė yra maža (ne daugiau kaip 13 mm skersmens) liauka, esanti smegenų apačioje, atliekanti pagrindinį vaidmenį metabolizme. Jis turi įtakos organizmo vystymuisi augimo laikotarpiu, kontroliuoja vandens balansą ir reprodukcinę funkciją.

Už ką atsakinga hipofizė?

Endokrininė sistema užtikrina tinkamą vidaus organų veiklą. Hipofizės – jos centrinio organo – dėka ji gamina ir į kraują išskiria hormonus, kurie padeda organizmui prisitaikyti prie išorinių sąlygų, reguliuoja energijos lygį, emocijas ir protinę smegenų veiklą (atmintį, dėmesį, kalbą, mąstymą). Galima sakyti, kad endokrininė sistema yra organizmo komandinis centras: ji ne tik išskiria hormonus reikiamu kiekiu, bet ir nulemia, kokius organus, kokiu laiku ir kokiais tikslais jie turi veikti. O „įsakymą pradėti operaciją“ duoda hipofizė.

Kur yra hipofizė?

Netoli šventyklos yra kaukolės kaulo įdubimas, vadinamas sella turcica. Hipofizė yra jos centre, specialioje hipofizės duobėje, esančioje smegenų apačioje. Netoliese yra regos nervai ir pagumburis – smegenų sritis, sujungta su visomis centrinės nervų sistemos dalimis. Hipofizė yra sujungta su pagumburiu šaka (pedikula), o kartu jos užtikrina kitų organizmo sistemų vystymąsi ir funkcionavimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI