Genitalijų herpesas

Genitalijų herpesas

Lytinių organų pūslelinė yra užkrečiama lytiniu keliu plintanti infekcija (LPI), sukelianti skausmingų pūslelių (arba opų) atsiradimą ant lytinių organų. Pūslelės gali atsirasti šiose srityse:

  • Vulva (išoriniai moters lytiniai organai, įskaitant makšties lūpas).
  • Makštis.
  • Gimdos kaklelis.
  • Penis.
  • Sėklidės.
  • Išeinamoji anga (anus).
  • Tiesioji žarna.
  • Sėdmenys.
  • Kirkšnis arba vidinė šlaunų dalis.

Lytinių organų pūslelinę sukelia herpes simplex virusas (HSV). Yra dvi HSV rūšys: HSV-1 ir HSV-2. Abi rūšys gali sukelti lytinių organų pūslelinę, tačiau HSV-2 sukelia šią infekciją dažniau.

Lytinių organų pūslelinė daugiausia plinta per vaginalinius, oralinius arba analinius lytinius santykius. Tačiau ją galima gauti ir nuo žmogaus, sergančio oraline pūsleline. Oralinis herpesas gali iš burnos pereiti į lytinius organus ir tapti lytinių organų pūsleline.

Lytinių organų pūslelinei nėra gydymo, o virusas, patekęs į kūną, lieka ten visą gyvenimą. Vaistai gali padėti sumažinti simptomus ir sumažinti infekcijos plitimo riziką. Naudojant prezervatyvą, vartojant vaistus ir vengiant lytinių santykių, kai turite pūslelių protrūkį, galima apsisaugoti nuo viruso perdavimo partneriui.

Genitalijų herpeso simptomai

Simptomai gali skirtis, priklausomai nuo to, ar tai yra pirmasis protrūkis, ar pasikartojantis. Pasikartojantys simptomai dažniausiai būna švelnesni nei pirmojo protrūkio metu, ir su laiku šie protrūkiai tampa trumpesni. Kai kurie žmonės gali patirti tik vieną ar du protrūkius per visą gyvenimą, o kiti gali turėti keturis ar penkis protrūkius per metus.

Pirmasis lytinių organų pūslelinės protrūkis

Pirmojo protrūkio metu simptomai paprastai būna sunkesni. Simptomai dažniausiai pasireiškia per 2–20 dienų po užsikrėtimo ir gali trukti iki keturių savaičių.

Pirmojo protrūkio metu galite jausti:

  • Gripo tipo simptomus, tokius kaip karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis ir kūno skausmai.
  • Niežulį, deginimą ar dirginimą lytinių organų srityje.
  • Skausmingas pūsleles ar opas lytinių organų srityje, kurios atsiveria.
  • Galvos skausmus.
  • Skausmingą šlapinimąsi (dizuriją).
  • Padidėjusius limfmazgius.
  • Neįprastą makšties ar šlaplės išskyras.

Kaip lytinių organų pūslelinė atrodo pasikartojančių protrūkių metu?

Pasikartojantys protrūkiai gali įvykti bet kuriuo metu po pirmojo protrūkio (net ir praėjus metams). Negalite kontroliuoti, kada įvyks pasikartojantis protrūkis arba kaip dažnai jie pasireikš, tačiau simptomai paprastai būna švelnesni, o protrūkis trunka trumpiau.

Kaip atrodo lytinių organų pūslelinė?

Lytinių organų pūslelinė paprastai prasideda kaip mažos, pūsleles primenančios dėmelės, kurios dažniausiai pasireiškia grupėmis. 24–48 valandos prieš atsirandant opai, galite jausti niežulį ar dilgčiojimą toje vietoje. Pūslelė tampa opi arba žaizda, o vėliau ji atsiveria ir pradeda išsiskirti skystis. Gijimo metu susidaro šašas, kuris galiausiai nukrinta, užbaigdamas protrūkį.

Kas sukelia lytinių organų pūslelinę?

Lytinių organų pūslelinę sukelia dvi herpes simplex viruso (HSV) rūšys – HSV-1 ir HSV-2, tačiau dažniausia lytinių organų pūslelinės priežastis yra HSV-2.

Kaip plinta lytinių organų pūslelinė?

Herpes virusas, sukeliantis lytinių organų pūslelinę, plinta per seiles, spermą ir makšties išskyras. Galima užsikrėsti nuo žmogaus, kuris neturi matomų simptomų. Galite turėti infekciją ir nežinoti to, užkrėsdami kitą žmogų.

Lytinių organų pūslelinė gali plisti per:

  • Lytinius santykius (analinius, vaginalinius arba oralinius).
  • Oralinius lytinius santykius (nuo arba su užsikrėtusiu asmeniu).
  • Odos ir lytinių organų kontaktą.
  • Pūslių lietimą, įskaitant žindymo metu.
  • Gimdymą, kai infekcija aktyvi.

Lytinių organų pūslelinės negalima gauti nuo tokių objektų kaip tualeto sėdynės. Nėra labai tikėtina, kad užsikrėsite per rankšluosčius ar drabužius, tačiau galite perduoti virusą per bendrinamus sekso žaislus. Norint išlikti saugiam, sekso žaislus reikėtų nuplauti prieš ir po naudojimo, arba naudoti prezervatyvą.

Genitalijų herpeso iliustracija
Herpes iliustracija / Istock

Kaip perduodama lytinių organų pūslelinė?

Herpes simplex virusas (HSV) perduodamas per lytinius santykius, įskaitant:

  • Vaginalinius santykius.
  • Analinius santykius.
  • Bet kokias kitas veiklas, susijusias su lytinių organų kontaktu.

Taip pat yra galimybė užsikrėsti HSV infekcija per oralinį seksą. Oralinis herpesas gali išplisti į lytinius organus ir analines sritis, kaip ir atvirkščiai.

Nors HSV dažniausiai perduodamas per odos kontaktą, virusas taip pat gali būti randamas sėkloje, seilėse ir makšties išskyrose.

Rizikos veiksniai, didinantys lytinių organų pūslelinės užsikrėtimo tikimybę

HSV užsikrėtimo rizika padidėja šiais atvejais:

  • Vaginaliniai, oraliniai ar analiniai lytiniai santykiai su asmeniu, turinčiu lytinių organų pūslelinę.
  • Nenaudojant prezervatyvų ar kitų barjerinių metodų lytinių santykių metu.
  • Susilpnėjusi imuninė sistema dėl kitos LPI arba ligos, sumažinanti organizmo gebėjimą kovoti su infekcija.

Lytinių organų pūslelinės prevencija

Jei asmuo yra seksualiai aktyvus, jis gali sumažinti užsikrėtimo HSV riziką, imdamasis šių priemonių:

  • Naudoti barjerinius metodus, tokius kaip prezervatyvai, kiekvieną kartą lytiškai santykiaujant.
  • Vengti lytinių santykių su asmeniu, kuris rodo herpeso simptomus. Tačiau svarbu žinoti, kad HSV gali būti perduodamas kitam asmeniui net ir be simptomų.
  • Kalbėti su seksualiniais partneriais apie jų LPI būklę ir buvusias infekcijas.

Ar galima gauti lytinių organų pūslelinę nuo žmogaus, kuris turi lūpų pūsleles?

Taip. HSV-1 ir HSV-2 gali užkrėsti tiek burną, tiek lytinius organus. Galite gauti lytinių organų pūslelinę, jei gaunate oralinį seksą iš žmogaus, turinčio lūpų pūslelę, sukeltą HSV-1.

Ar galiu gauti lytinių organų pūslelinę daugiau nei vieną kartą?

Herpes simplex virusui (HSV-1 ir HSV-2), sukeliančiam lytinių organų pūslelinę, nėra gydymo. Kadangi virusas lieka organizme neaktyvus (latentiškas), galite vėl patirti lytinių organų pūslelinės protrūkį (vadinamą pasikartojimu arba paūmėjimu). Nėra aiškios taisyklės, kodėl kai kurie žmonės patiria daugiau protrūkių, o kiti – mažiau. Tačiau gydytojai pastebi, kad tam tikri veiksniai gali reaktyvuoti virusą. Tai apima:

  • Stresą.
  • Ligas.
  • Menstruacijas.
  • Saulės spindulių poveikį.
  • Operacijas.

Kada kreiptis į gydytoją dėl genitalijų herpeso?

Jei nėra lytinių organų pūslelinės simptomų, Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) nerekomenduoja atlikti testų dėl pūslelinės. Tačiau jei pasireiškia lytinių organų pūslelinės simptomai, svarbu kreiptis į gydytoją, kuris gali nustatyti diagnozę ir aptarti infekcijos valdymo strategijas.

Be to, jei yra tikimybė, kad buvote užsikrėtę HSV, arba jei norite atlikti pilną LPI tyrimą, rekomenduojama susitarti dėl vizito pas gydytoją. Jei nėra galimybės susitikti asmeniškai, galima apsvarstyti galimybę užsisakyti namų testų rinkinį, tačiau verta paminėti, kad gydytojo atliekamas testas gali būti tikslesnis.

Lytinių organų pūslelinės diagnozavimas

Gydytojas paprastai gali diagnozuoti herpes virusą atlikdamas vizualinę herpeso opų apžiūrą. Nors testavimas ne visada būtinas, gydytojas gali patvirtinti diagnozę laboratoriniais tyrimais. Kraujo tyrimas gali nustatyti HSV infekciją dar prieš protrūkį. Tačiau jei nebuvo viruso poveikio ir nėra jokių simptomų, HSV-1 ar HSV-2 testavimas ne visada būtinas.

Namų testų rinkinys taip pat gali būti svarstoma alternatyva, jei gydytojo konsultacija nėra įmanoma.

Kaip gydoma lytinių organų pūslelinė?

Gydymas gali sumažinti protrūkių dažnį, tačiau jis negali išgydyti herpeso simplex virusų.

Vaistai

Antivirusiniai vaistai gali pagreitinti opų gijimą ir sumažinti skausmą. Vaistai gali būti vartojami iškart, kai pasireiškia pirmieji protrūkio požymiai (dilgčiojimas, niežėjimas ir kiti simptomai), siekiant sumažinti simptomus.

Jei buvo keletas protrūkių, gydytojas taip pat gali paskirti vaistų, kurie padės sumažinti būsimų protrūkių tikimybę.

Namų gydymas

  • Naudokite švelnius valiklius, maudydamiesi arba prausdamiesi po šiltu vandeniu.
  • Laikykite pažeistą vietą švarią ir sausą.
  • Dėvėkite laisvus medvilninius drabužius, kad pažeista vieta būtų patogi.

Ką daryti, gavus teigiamą lytinių organų pūslelinės testą?

Jei asmuo gauna teigiamą lytinių organų pūslelinės (HSV) testą, rekomenduojama pasikalbėti su gydytoju. Nors herpeso išgydyti neįmanoma, jis gali būti gydomas antivirusiniais vaistais. Antivirusiniai vaistai padeda sumažinti pasikartojančių protrūkių sunkumą (tiek lūpų pūslelių, tiek lytinių organų pūslelių).

Jei pasireiškia dažni ir sunkūs protrūkiai, tai gali reikšti, kad imuninė sistema yra nusilpusi. Gydytojas gali tirti, ar nėra kitų sveikatos problemų, veikiančių imuninę sistemą.

Lytiniai santykiai yra galimi, jei diagnozuota lytinių organų pūslelinė, tačiau rekomenduojama vengti lytinių santykių, kai yra aktyvus protrūkis. Siekiant sumažinti viruso perdavimo riziką partneriui, būtina naudoti barjerinius metodus, tokius kaip prezervatyvai ir dentalinės plėvelės, visų seksualinių veiksmų metu.

Kas nutinka, jei lytinių organų pūslelinė negydoma?

Lytinių organų pūslelinė ne visada reikalauja gydymo. Tačiau pūslelės gali būti skausmingos, ir antivirusinis gydymas gali padėti sumažinti simptomus ir protrūkių sunkumą.

Retais atvejais herpesas gali sukelti komplikacijų, tačiau paprastai ši būklė nepablogėja laikui bėgant.

Ką reikia žinoti, jei esate nėščia ir turite lytinių organų pūslelinę?

Natūralu, kad nėštumo metu kyla rūpestis dėl kūdikio sveikatos, ypač esant bet kokiai lytiniu keliu plintančiai infekcijai (LPI). HSV gali būti perduotas kūdikiui, jei turite aktyvų protrūkį gimdymo metu.

Labai svarbu informuoti gydytoją apie lytinių organų pūslelinę, kai tik sužinote, kad esate nėščia. Gydytojas aptars, ko tikėtis prieš, per ir po gimdymo. Jie gali paskirti saugius vaistus nėštumo metu, kad užtikrintų sveiką gimdymą. Be to, gydytojas gali rekomenduoti Cezario pjūvį, kad išvengtų viruso perdavimo kūdikiui gimdymo metu.

Ilgalaikė lytinių organų pūslelinės prognozė

Svarbu visada praktikuoti saugesnius lytinius santykius, naudojant prezervatyvus ar kitus barjerinius metodus kiekvieno seksualinio kontakto metu. Tai padės išvengti HSV ir kitų lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI) perdavimo.

Nors šiuo metu nėra išgydymo nuo lytinių organų pūslelinės, mokslininkai dirba ties išgydymo ar vakcinos sukūrimu. Tačiau šią būklę galima valdyti vaistais.

Herpesas išlieka neaktyvus organizme, kol kas nors nesukelia protrūkio. Protrūkius gali sukelti stresas, liga arba nuovargis. Gydytojas gali padėti sudaryti gydymo planą, skirtą protrūkiams valdyti ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *