Erkinio encefalito (EE) virusas yra virusinė infekcija, kurią žmogus gali užsikrėsti nuo erkės įkandimo. Taip pat galima užsikrėsti vartojant nepasterizuotus pieno produktus iš infekuotų gyvūnų. Simptomai dažniausiai pasireiškia tik sunkiais atvejais.
Šiame straipsnyje sužinosite daugiau apie erkinį encefalitą. Straipsnyje aptariamos priežastys, perdavimo būdai, geografinis pasiskirstymas, gydymas, diagnostika ir kiti svarbūs aspektai.
Kas sukelia erkinį encefalitą?
Erkinis encefalitas atsiranda, kai virusas, priklausantis Flaviviridae šeimai, patenka į žmogaus organizmą. Daugeliu atvejų žmogus gali net nežinoti, kad yra užsikrėtęs, nes dažniausiai virusas nesukelia jokių simptomų.
Tačiau sunkiais atvejais erkinis encefalitas gali paveikti centrinę nervų sistemą, dėl ko gali atsirasti ilgalaikiai neurologiniai simptomai. Liga gali būti net mirtina.
Kaip perduodamas erkinis encefalitas?
Pagrindinis erkinio encefalito perdavimo būdas yra erkės, kurios turi virusą, įkandant žmogui. Erkė gali likti ant odos kelias dienas.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad žmogus gali užsikrėsti erke miškuose, esančiuose iki maždaug 2000 metrų aukštyje.
Retais atvejais žmogus gali užsikrėsti virusu, jei valgys ar gers nepasterizuotus pieno produktus, tokius kaip pienas ar sūris, iš ožkos, avies ar karvės, turinčios infekciją.
Erkinis encefalitas neperduodamas nuo žmogaus žmogui.
Kur pasireiškia erkinis encefalitas?
Erkinis encefalitas (EE) yra gana paplitęs Lietuvoje, taip pat daugelyje kitų Europos regionų.
Kiekvienais metais pasaulyje registruojama apie 10 000–12 000 klinikinių erkinio encefalito atvejų. Jie labiausiai paplitę šiose vietose:
- Šiaurės, Rytų, Centrinė ir Vakarų Europa, įskaitant Lietuvą, Latviją, Estiją
- Šiaurės Kinija
- Mongolija
- Rusijos Federacija
Lietuvoje erkinis encefalitas yra viena iš pagrindinių su erkių platinamomis ligomis susijusių grėsmių, todėl svarbu imtis prevencinių priemonių, ypač šiltuoju metų laiku, kai erkės yra aktyviausios.
Prieš keliaujant į užsienį, taip pat svarbu pasikonsultuoti su gydytoju dėl EE rizikos toje vietovėje, kurioje planuojate apsilankyti, ir pasitarti dėl galimos vakcinacijos nuo šios ligos.
Erkinio encefalito simptomai
Pasak PSO, erkinio encefalito inkubacinis laikotarpis dažniausiai trunka 7–14 dienų, nors gali būti nuo 2 iki 28 dienų. Tai reiškia, kad tiek laiko gali prireikti simptomų pasireiškimui.
PSO teigia, kad dauguma žmonių nejaučia jokių simptomų. Jei simptomai pasireiškia, jie gali pasireikšti dviem fazėmis:
Pirma fazė
Pirma fazė paprastai trunka apie 1–8 dienas ir gali apimti peršalimo simptomus, tokius kaip:
- galvos skausmas
- nuovargis
- bendras negalavimas arba bloga savijauta
- karščiavimas, viršijantis 38°C
Antra fazė
Apie 15% žmonių patirs antrą simptomų fazę, kuri gali apimti centrinės nervų sistemos pažeidimus. Šie simptomai gali būti:
- karščiavimas, viršijantis 40°C
- meningitas, kuris gali sukelti galvos skausmą, karščiavimą ir sprando standumą
- encefalitas, kuris gali sukelti sumišimą, mieguistumą ir jutimo sutrikimus
- mielitas, kuris yra nugaros smegenų uždegimas
- radikulitas, kuris reiškia nervų skausmą
Jei žmogui išsivysto encefalitas, tai gali sukelti paralyžių. Būklė yra mirtina apie 1% atvejų, kai žmogus patiria neurologinį pažeidimą.
Kaip gydytojai diagnozuoja erkinį encefalitą?
Siekiant tiksliai diagnozuoti, gydytojas gali pradėti užduodamas klausimus apie žmogaus simptomus, surinkdamas išsamią medicininę anamnezę ir atlikdamas fizinį tyrimą.
Jei gydytojas įtaria erkinį encefalitą, jis gali užduoti klausimų apie žmogaus kelionių istoriją.
Gydytojas gali nurodyti atlikti kraujo tyrimus ar stuburo skysčio tyrimus, kad patvirtintų diagnozę. Tai taip pat gali padėti atmesti kitas galimas priežastis.
Kokie yra gydymo būdai nuo erkinio encefalito?
Nėra specifinių vaistų, skirtų EE gydymui. Siekiant palengvinti simptomus ir skatinti sveikimą, gydytojas gali rekomenduoti:
- kuo daugiau ilsėtis
- gerti pakankamai skysčių
- vartoti nereceptinius skausmą malšinančius vaistus
Sunkiais atvejais gali prireikti hospitalizacijos. Žmogui gali reikėti specialaus gydymo dėl encefalito, meningito ar mielito. Gydytojas gali patarti, ką tai apima ir kiek laiko gali prireikti ligoninėje, kad visiškai pasveiktų.
Kaip reikėtų pašalinti erkę?
Geriausia pašalinti erkę kuo greičiau, kai tik ją pastebite ant odos. Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) pataria laikytis šių veiksmų:
- Venkite suspausti erkę, nes tai gali išlaisvinti dalį viruso.
- Suimkite erkę kuo arčiau odos naudodami pincetą arba specialų erkės pašalinimo įrankį.
- Stipriai ir lėtai traukite į viršų, kad sumažintumėte riziką palikti dalį erkės.
- Valykite įkandimo vietą muilu ir vandeniu arba antiseptiku.
Ar galima užkirsti kelią EE?
Europos vaistų agentūra (EMA) jau ilgą laiką yra patvirtinusi TICOVAC vakciną. Tai yra daugiau nei 20 metų Europoje naudojama vakcina.
PSO rekomenduoja žmonėms pasiskiepyti, jei jie keliauja nuo balandžio iki lapkričio į vietoves, kuriose EE yra labiausiai paplitęs, nes tai yra laikotarpis, kai erkės yra aktyviausios.
Ypač svarbu apsvarstyti skiepijimąsi, jei žmonės planuoja užsiimti veiklomis, tokiomis kaip:
- stovyklavimas
- žygiai
- medžioklė
- žvejyba
- paukščių stebėjimas
Be vakcinos, žmogus gali imtis įvairių veiksmų, siekiant sumažinti EE riziką. Tai gali apimti:
- nevartoti nepasterizuotų pieno produktų
- dėvėti apsauginę aprangą, tokią kaip ilgos kelnės, ilgos rankovės ir uždari batai, vietose, kuriose gali būti erkės
- reguliariai tikrinti kūną, drabužius, augintinius ir lauko įrangą dėl erkių
- kuo greičiau pašalinti erkę
- kuo greičiau po buvimo lauke nusiprausti duše
Dažniausiai užduodami klausimai apie erkinį encefalitą
Kokie yra pirmieji erkiniu encefalitu užsikrėtusių žmonių simptomai?
Nors dauguma žmonių, užsikrėtusių EE, nejaučia simptomų, tie, kuriems jie pasireiškia, greičiausiai pradžioje jaus galvos skausmą, karščiavimą, nuovargį ir bendrą blogą savijautą.
Koks yra erkiniu encefalitu sergančių žmonių išgyvenamumas?
Pasak Encefalito draugijos, EE yra mirtinas mažiau nei 2% atvejų.
Tai gali priklausyti nuo EE potipio, kai Rytų Azijos potipis yra pats sunkiausias. Kai kurie žmonės visiškai pasveiks nuo šios būklės, tačiau kiti gali patirti ilgalaikes komplikacijas, tokias kaip paralyžius, kalbos sunkumai, nuovargis ir kognityvinės problemos.
Ar erkinis encefalitas randamas Europoje?
EE yra labiausiai paplitęs Europos dalyse, Šiaurės Kinijoje, Mongolijoje ir Rusijos Federacijoje.
Išvada apie erkinį encefalitą
Erkinis encefalitas (EE) yra virusinė infekcija, kurią žmogus gali išsivystyti nuo erkės įkandimo. Retais atvejais jie gali užsikrėsti, vartodami nepasterizuotus pieno produktus iš gyvūno, turinčio infekciją.
Daugeliu atvejų EE yra besimptomis. Kai simptomai atsiranda, jie gali būti panašūs į peršalimą. Kai kurie žmonės gali patirti sunkesnius simptomus, kurie paveikia centrinę nervų sistemą.
Poilsis, skysčiai ir nereceptiniai vaistai gali padėti žmogui palengvinti EE simptomus. Taip pat galima imtis veiksmų, siekiant išvengti infekcijos, pvz., pasiskiepyti prieš kelionę ir kuo greičiau pašalinti erkę nuo odos.
Jei žmogus turi susirūpinimą dėl EE, geriausia kreiptis į gydytoją. Gydytojas gali patarti dėl EE rizikos ir nurodyti tyrimus, kad patvirtintų diagnozę, jei įtariama, kad žmogus yra užsikrėtęs virusu.