Dantų protezavimas atkuria arba pakeičia trūkstamus arba pažeistus dantis. Jie gali padaryti daug daugiau nei tik pagerinti jūsų šypseną. Trūkstantis dantis gali sutrikdyti jūsų gebėjimą kramtyti ir padidinti dantenų ligų riziką. Taip pat jis gali pakenkti žandikaulio kaulų sveikatai ir kelti grėsmę kitiems dantims.
Yra keletas fiksuotųjų dantų protezų rūšių, pavyzdžiui, karūnėlės ir implantai, bei nuimamų įrenginių, įskaitant visiškus ar dalinius protezus, kuriuos galima pagal poreikį išimti.
Šiame straipsnyje apžvelgiame penkias dantų protezavimo įrenginių rūšis, kad galėtumėte su savo odontologu aptarti, kuris variantas jums labiausiai tiktų.
5 dantų protezavimo įtaisų tipai
Dantų karūnėlės
Dantų karūnėlė yra naujas dangtelis pažeistam dantui.
Karūnėlė gali būti pagaminta iš metalo arba porceliano. Paprastai karūnėlės yra ilgalaikis sprendimas dantims, kurie buvo įskilę, sulūžę arba nusidėvėję. Tačiau, 2018 metų tyrimo, paskelbto „Journal of Dentistry” žurnale, teigimu, dantys, kuriems reikia didelių atstatymo darbų, yra kur kas didesnėje rizikos zonoje.
Karūnėlės įdėjimas paprastai reikalauja dviejų vizitų. Įprastame dantų karūnėlės įrengimo procese, dantistas atlieka šiuos veiksmus:
- Paima minkštą dantų įspaudą.
- Užpildo ertmes pažeistame dantyje (jei reikia).
- Apdailina dantį, paruošdamas jį karūnėlės uždėjimui.
- Uždeda laikinąją karūnėlę, kol laboratorijoje pagaminama nuolatinė karūnėlė.
- Po kelių savaičių uždeda nuolatinę karūnėlę, kuri būna įklijuojama.
Odontologijos klinikos, galinčios vietoje pagaminti karūnėles, gali pasiūlyti karūnėles tą pačią dieną.
Karūnėles laikoma gana nuolatiniu sprendimu. Kai karūnėlė įrengta, ji turėtų tarnauti nuo 5 iki 15 metų ar net ilgiau, jei tinkamai prižiūrima. Dantį su karūnėle reikėtų šepetėti ir siūluoti kaip bet kurį kitą dantį.
Laikui bėgant karūnėlė gali suskilinėti arba įtrūkti, arba ją laikantis cementas gali susilpnėti. Tai gali leisti bakterijoms patekti ir užkrėsti dantį.
Dantų implantai
Vienas iš būdų pakeisti trūkstamą dantį yra dantų implantas. Šis protezas įstatomas į žandikaulio kaulą ir laikomas vietoje, kol aplink jį susiformuoja naujas kaulinis audinys.
Čia yra įprasta dantų implanto įrengimo procedūra:
- Pirmiausia į žandikaulį įsukamas implantas (varžto pavidalo įtaisas).
- Dantistas gali pridėti abatmentą, kuris laiko karūnėlę. Jei aplink implantą esantis kaulas turi pirmiau sugyti, abatmentas bus pridėtas po kelių mėnesių.
- Karūnėlė yra įklijuojama prie abatmento, kad atitiktų aplinkinius dantis.
2019 m. trijų metų tyrimas, paskelbtas „Journal of Clinical Medicine” žurnale, rodo, kad implantai paprastai yra patvarūs įrenginiai, kurie gali teigiamai paveikti gyvenimo kokybę.
Tačiau, nors implantai tampa vis populiaresni, jie gali sukelti keletą mechaninių, techninių ir biologinių komplikacijų, pavyzdžiui:
varžto atsipalaidavimas cemento nesėkmė sulūžusi porceliano dalis komplikacijos minkštuosiuose audiniuose arba kauluose aplink implantą Sprendimas rinktis implantus ar protezus dažnai priklauso nuo kainos ir to, ar yra pakankamai kaulo, kuriame galima įstatyti implantą.
Dantų tiltelis
Kai trūksta vieno ar kelių dantų, dantų tiltelis yra kompromisas tarp protezų ir implantų.
Kaip ir rodo pavadinimas, dantų tiltelis skirtas uždengti tarpą, kurį paliko trūkstami dantys. Tiltelis paprastai pritvirtinamas prie natūralių dantų abiejose tarpo pusėse ir gali būti sudarytas iš vieno ar kelių dirbtinių dantų, vadinamų pontikais. Kai kuriais atvejais tiltelis gali būti pritvirtintas prie implanto, kad būtų užtikrintas didesnis saugumas ir stabilumas.
Tiltelis dažniausiai gaminamas iš porceliano, kad atrodytų kaip natūralūs dantys, ir jį reikia reguliariai valyti bei naudoti dantų siūlą. Specialūs siūlo vedikliai gali būti reikalingi, kad siūlas patektų tarp tiltelio ir dantenų linijos.
Štai įprasta dantų tiltelio įdėjimo procedūra:
Per pirmąjį vizitą inkariniai dantys abiejose tiltelio pusėse yra apdorojami ir paimamas burnos įspaudas. Laikinasis tiltelis gali būti pagamintas, kad užpildytų tarpą, kol per kelias savaites bus pagamintas nuolatinis. Per antrąjį vizitą nuolatinis tiltelis yra įdedamas į vietą. Atliekami bet kokie būtini smulkūs pataisymai, kad tiltelis atrodytų natūraliai ir tiktų prie jūsų įkandimo. Tiltelis tada įklijuojamas. Gerai pagamintas tiltelis gali tarnauti dešimtmečius, tačiau 5–15 metų yra pagrįsta trukmė.
Dantų protezai
Dantų protezai yra prietaisai, kurie priglunda prie dantenų ir atrodo bei veikia kaip natūralūs dantys. Jie taip pat vadinami dirbtiniais dantimis.
Dantų praradimo mastas ir jūsų pageidavimai padės nustatyti, kokie protezai jums tinka. Dažniausiai naudojami dantų protezų tipai yra šie:
Visiški protezai pakeičia visus jūsų dantis ir turi būti kasdien išimami valymui. Nuimami daliniai protezai pakeičia kai kuriuos, bet ne visus jūsų dantis. Fiksuoti daliniai protezai taip pat žinomi kaip implantu paremti tiltai. Implantais paremti protezai yra pritvirtinti prie implantų, tačiau turi būti kasdien išimami valymui (taip pat vadinami „įsegamais“ protezais). Kitas protezų tipas vadinamas „flipper“. Tai laikini daliniai protezai, pakeičiantys vieną ar du dantis. Jie pagaminti iš mažiau patvarių medžiagų nei įprasti daliniai protezai, nes yra skirti trumpam naudojimui.
Dantų laminatės
Laminatės gali padėti pagerinti natūralių dantų spalvą ir išvaizdą, padengdamos juos plona, natūraliai atrodančia plokštele.
Štai įprasta laminatės įrengimo procedūra:
- Dantistas nušlifuos jūsų dantų emalį ir paims jūsų burnos įspaudą.
- Naudodami šį įspaudą, laboratorijos technikai pagamins jūsų laminates iš porceliano arba dervos kompozito medžiagos. Šis procesas gali užtrukti kelias savaites.
- Tada laminatės yra įklijuojamos prie jūsų dantų. Ultravioletinė šviesa naudojama greitai sukietinti cementą, kuris tvirtina laminates prie jūsų dantų.
- Jūsų dantys turi būti palyginti sveiki, kad galėtų laikyti laminates. Laminatės gali tarnauti nuo 10 iki 15 metų prieš jas reikia pakeisti.
Dantų protezavimo prietaisų nauda
Dantų protezai yra naudingi dėl šių priežasčių:
- Išvaizdos gerinimas: Padeda pagerinti dantų išvaizdą, didinant pasitikėjimą savimi ir savivertę.
- Kramtymo gebėjimų gerinimas: Leidžia lengviau kramtyti, todėl galima valgyti sveiką ir subalansuotą mitybą.
- Žandikaulio kaulų sveikatos palaikymas: Padeda palaikyti žandikaulio kaulų sveikatą ir stiprumą bei kitų dantų tvirtumą.
- Apsauga nuo dantenų ligų: Apsaugo nuo dantenų ligų, kurios gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Kada reikėtų kreiptis į odontologą?
Reikėtų kuo greičiau kreiptis į odontologą, jei ką tik praradote dantį arba jau ilgą laiką turite trūkstamą dantį. Trūkstantis dantis gali prisidėti prie aplinkinių kaulų praradimo ir padidinti dantenų ligų riziką, kas gali paveikti bendrą burnos sveikatą. Kuo ilgiau lauksite, tuo didesnė ir negrįžtama gali tapti žala.
Kiti simptomai, dėl kurių verta pasikonsultuoti su odontologu apie protezavimo sprendimus, yra:
- Įskilęs, sulūžęs ar nusidėvėjęs dantis
- Kraujuojančios arba skausmingos dantenos
- Dantų jautrumas arba skausmas
- Bet kas, kas jus neramina dėl dantų spalvos ar išvaizdos