Dantų akmenys yra sukietėjusi dantų apnaša, kuri gali susidaryti ant jūsų dantų, tiek virš, tiek po dantenų linija. Kiekvienam susidaro apnašos. Tačiau, jei jų tinkamai nepašalinsite laikydamiesi burnos higienos, apnašos gali sukietėti į dantų akmenis. Skirtingai nuo apnašų, dantų akmenų negalima pašalinti valant dantis ar naudojant siūlus. Dantų akmenis turi pašalinti odontologas ar burnos higienistas atliekant profesionalią burnos higieną. Kitas dantų akmenų pavadinimas yra dantų kalkės.
Iš ko sudaryti dantų akmenys?
Dantų akmenys daugiausiai susideda iš mineralizuotų mirusių bakterijų, sumaišytų su nedideliu mineralizuotų baltymų iš jūsų seilių (seilės) kiekiu. Konkreti dantų akmenų sudėtis:
- Kalcio fosfatas.
- Kalcio karbonatas.
- Magnio fosfatas.
Dantų akmenų simptomai ir priežastys
Dantų akmenų simptomai
Jei pradedate formuoti dantų akmenis ant savo dantų, galite pastebėti:
- Geltonas, rudas ar juodas dėmes ant jūsų dantų.
- Blogas kvapas iš burnos (halitozė).
- Gingivitas (raudonos, patinusios ar kraujuojančios dantenos).
- Kietas, žievelės pavidalo padengimas ant jūsų dantų.
Ar dantų akmenys sukelia blogą kvapą?
Taip, dantų akmenys paprastai turi nemalonų kvapą. Jis taip pat gali sukelti mažas kišenes tarp jūsų dantų ir dantenų. Bakterijos ir maisto likučiai gali įstrigti šiose vietose, sukeliant blogą kvapą ar skonį burnoje.
Kas sukelia dantų akmenis?
Kai reguliariai nepašalinate apnašų nuo savo dantų, jos gali pavirsti dantų akmenimis. Todėl dažniausiai dantų akmenys yra prastos burnos higienos rezultatas.
Rizikos veiksniai, skatinantys dantų akmenų susidarymą: Jūs esate linkęs formuoti apnašas ir dantų akmenis, jei:
- Nevalote dantų ar nenaudojate dantų siūlo taip dažnai, kaip turėtumėte. (Mažiausiai turėtumėte valyti dantis du kartus per dieną ir naudoti dantų siūlą kartą per dieną.)
- Vartojate daug saldžių maisto produktų ir gėrimų, tokių kaip duona, makaronai ir gazuoti gėrimai.
- Rūkote arba vartojate kitus tabako gaminius.
- Dėvite ortodontinius breketus.
- Kenčiate nuo sausos burnos (kserostomijos).
Dantų akmenų komplikacijos
Jei nepašalinsite dantų akmenų nuo savo dantų, daug didesnė tikimybė, kad išsivystys:
- Gingivitas arba dantenų liga.
- Dantenų atsitraukimas.
- Dantų ėduonis.
Dantų akmenų diagnostika ir tyrimai
Kaip odontologai diagnozuoja dantų akmenis?
Odontologas gali nustatyti, ar turite dantų akmenų kaupimosi, atlikdamas įprastinį dantų patikrinimą. Jei įtaria, kad dėl to atsirado ėduonis, dantenų liga ar kitos problemos, jis taip pat gali:
- Atlikti dantų rentgeno nuotraukas, kad išsiaiškintų, ar turite ėduonį ar kaulų nykimą.
- Matuoti dantenų kišenių gylį aplink dantis, kad nustatytų dantenų ligos požymius.
Dantų akmenų valymas ir gydymas
Kaip gydomi dantų akmenys?
Vienintelis veiksmingas būdas gydyti dantų akmenis– kreiptis į odontologą ar burnos higienistą. Jie saugiai pašalins dantų akmenis naudodami specialius įrankius.
Galbūt norėsite patys pašalinti dantų akmenis iš dantų, tačiau tai gali pakenkti jūsų dantims ir padidinti ėduonies bei kitų problemų riziką.
Priklausomai nuo susikaupusio dantų akmenų kiekio, jūsų odontologas gali rekomenduoti:
- Dantų valymą.
- Gydymą nuo dantenų ligų.
Dantų valymas Reguliarus dantų valymas yra geriausias būdas išlaikyti burnos ir dantų sveikatą. Valymo metu burnos higienistas naudodamas specialius įrankius pašalina apnašas ir dantų akmenis nuo jūsų dantų. Jis taip pat kruopščiai valo tarpdančius ir poliruoja dantų paviršius naudodamas gumos puodelį ir šiurkštų dantų pastą.
Daugelis žmonių gali kontroliuoti dantų akmenų susidarymą, kas šešis mėnesius atliekant valymą. Tačiau, jei esate linkęs į ėduonį, dantenų ligas ar kitas problemas, gali prireikti dažnesnių valymų. Pasitarkite su savo odontologu, koks valymo grafikas jums tinka.
Gydymas nuo dantenų ligų Jei dėl dantų akmenų jau atsirado kaulų nykimas aplink jūsų dantis, jūsų odontologas gali rekomenduoti gydymą nuo dantenų ligos. Šios procedūros pašalina dantų akmenis, kuris įstrigęs po dantenų linija, kur prieiti valant ir naudojant dantų siūlą neįmanoma.
Dažniausiai taikomi dantenų ligų gydymo būdai:
- Apnašų šalinimas ir šaknų gludinimas.
- Kaulo chirurgija (kišenių mažinimo operacija).
- Lazerinė periodontologijos terapija (naudojant lazerio energiją bakterijoms po dantenomis naikinti).
Kaip išvengti dantų akmenų?
Norint išvengti problemų, tokių kaip ėduonis ir dantenų ligos, geriausia iš pradžių užkirsti kelią dantų akmenų susidarymui. Kad išvengtumėte dantų akmenų kaupimosi ant jūsų dantų:
- Valykite dantis du ar tris kartus per dieną. Naudokite minkštų šerių dantų šepetėlį ir fluoridinę dantų pastą.
- Naudokite dantų siūlą tarp dantų kartą per dieną. Galite naudoti įprastą dantų siūlą arba vieno danties šepetėlį. Pasiteiraukite odontologo ar burnos higienisto apie konkrečias produkto rekomendacijas.
- Burnos skalavimui du kartus per dieną naudokite be alkoholio, antibakterinį skalavimo skystį. Tai padeda naikinti burnos bakterijas, sukeliančias apnašas ir dantų akmenis.
- Venkite rūkymo ir kitų tabako produktų. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie rūko ar vartoja tabaką, žymiai dažniau susiduria su dantų akmenų susidarymo problema.
- Reguliariai lankykite odontologą dėl patikrinimų ir valymų. Namuose atliekamas dantų valymas ir naudojimas dantų siūlo yra būtinas sveikiems dantims ir dantenoms palaikyti. Tačiau vis tiek reikia profesionalių odontologinių patikrinimų ir valymų. Daugeliui žmonių pakanka profilaktinių vizitų du kartus per metus. Kitiems gali prireikti dažnesnių vizitų. Pasiteiraukite savo odontologo, koks vizitų grafikas jums būtų geriausias
Kas įvyks jei nepašalinsiu dantų akmenų?
Jei nepašalinsite dantų akmenų nuo savo dantų, jis gali sukelti šias problemas:
- Dantų emalio eroziją. Dėl nuolatinio dantų akmenų poveikio dantų emalis gali pradėti irti, nes dantų akmenys yra kietas ir porėtas, todėl jame lengvai įsigeria bakterijos.
- Dantų ėduonį. Bakterijos, kurios kaupiasi dantų akmenyse, gali gaminti rūgštis, kurios palaipsniui ardo dantų emalį, sukelia skylutes ar ėduonį.
- Dantenų uždegimą ir kraujavimą. Dantų akmenys kaupiasi ties dantenų linija, sukelia jų uždegimą (gingivitą), kuris, jei nėra gydomas, gali peraugti į rimtesnes dantenų ligas.
- Blogą burnos kvapą. Dantų akmenys yra puiki vieta bakterijoms augti, kurios gamina nemalonius kvapus, todėl sukelia halitozę ar blogą burnos kvapą.
- Dantų dėmes. Kadangi dantų akmuo dažnai yra geltonas arba rudas, jis gali padaryti dantis išoriškai neestetiškais, pakeisdamas jų spalvą į tamsesnę.