Betadine yra įvairių formų ir prekių ženklų povidono jodo pagrindu pagamintas vietinis vaistas. Jis naudojamas odai gydyti ar užkirsti kelią infekcijoms smulkių įpjovimų, įbrėžimų ar nudegimų atvejais. Medicininėse sąlygose Betadine taip pat naudojamas siekiant užkirsti kelią infekcijoms ir skatinti žaizdų, spaudimo opų ar chirurginių pjūvių gijimą. Kai kurios povidono jodo vietinių preparatų formos yra naudojamos burnos viduje laikinai mažinti nedidelius burnos skausmus ar dirginimą, gerklės skausmą arba aftų skausmą.
Betadine taip pat gali būti naudojamas kitais, šio vaisto vadove nenurodytais tikslais.
Betadine šalutinis poveikis
Alerginės reakcijos
Nedelsdami kreipkitės į skubią medicinos pagalbą, jei pasireiškia alerginės reakcijos požymiai: dilgėlinė, sunkus kvėpavimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas.
Rimti šalutiniai poveikiai
Nustokite vartoti šį vaistą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia šie simptomai:
- Patinimas, skausmas, šiluma, paraudimas, išskyros ar kiti infekcijos požymiai
- Pūslių susidarymas ar šašai
- Stiprus dirginimas, niežėjimas ar deginimas
Dažni šalutiniai poveikiai
Tai nėra išsamus šalutinių poveikių sąrašas. Dėl medicininės pagalbos dėl šalutinių poveikių kreipkitės į gydytoją. Galite pranešti apie šalutinius poveikius FDA telefonu 1-800-FDA-1088.
Betadine vartojimas
Instrukcijos
Naudokite tiksliai pagal etiketės nurodymus arba kaip nurodė gydytojas. Betadine yra įvairių formų, tokių kaip skystis, tepalas, aerozolis, kremas, purškalas, tamponas ir muilas. Prieš vartodami šį vaistą, atidžiai perskaitykite vartojimo instrukcijas. Jei nesuprantate instrukcijų, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Naudojimas ant odos
Betadine paprastai tepamas ant odos pagal poreikį. Pirmiausia nuvalykite gydomą vietą. Betadine purškalą gerai suplakite prieš kiekvieną naudojimą. Leiskite vaistui visiškai išdžiūti ant odos prieš uždėdami tvarstį. Nenaudokite šio vaisto ant gilių žaizdų, punkcinių žaizdų, gyvūnų įkandimų ar rimtų nudegimų. Negalima tepti ant didelių odos plotų.
Naudojimas burnoje
Betadine, naudojamas burnoje, gali būti vartojamas iki 4 kartų per dieną. Sekite visus nurodymus ant vaisto etiketės. Nenaudokite Betadine burnoje, jei tai forma, skirta tik odai. Purškimui burnoje purkškite tiesiai į burną ar gerklę. Palikite vaistą 15 sekundžių, tada išspjaukite. Venkite nuryti purškalą. Naudokite kas 2 valandas pagal poreikį. Gargaliavimui ar skalavimui skysčiu naudokite skystį 30 sekundžių, tada išspjaukite. Nenaudokite ilgiau nei 7 dienas be medicininės konsultacijos.
Ką daryti praleidus dozę?
Praleistą dozę praleiskite ir naudokite kitą dozę įprastu metu. Nenaudokite dviejų dozių vienu metu.
Ką daryti perdozavus?
Perdozavimas Betadine greičiausiai nėra pavojingas. Jei kas nors netyčia nuryja vaistą, kreipkitės į skubią medicinos pagalbą arba skambinkite Poison Help linija 1-800-222-1222. Perdozavimo simptomai gali apimti pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą, viduriavimą, karščiavimą, stiprų troškulį ar nesugebėjimą šlapintis.
Vengti vartojant Betadine
- Nevartokite Betadine akių srityje. Jei kontaktas įvyko, praskalaukite vandeniu. Jei akių dirginimas tęsiasi, kreipkitės į gydytoją.
- Betadine tepalas gali nuolat dažyti baltojo aukso papuošalus, todėl rekomenduojama juos nusiimti prieš naudojant Betadine.
Sandėliavimas
Laikykite kambario temperatūroje, toliau nuo drėgmės ir karščio. Negalima užšaldyti. Kiekvienas Betadine tamponas skirtas tik vienkartiniam naudojimui.
Betadine sąveika su kitais vaistais
Vaistai, naudojami ant odos, greičiausiai nebus paveikti kitų jūsų vartojamų vaistų. Tačiau daugelis vaistų gali sąveikauti vieni su kitais. Informuokite kiekvieną savo sveikatos priežiūros specialistą apie visus vartojamus vaistus, įskaitant receptinius ir nereceptinius vaistus, vitaminus ir žoleles.
Betadine tepalas
Naudojimas
Betadine tepalas yra antiseptikas, naudojamas infekcijoms gydyti ir užkirsti joms kelią. Vaistai, kurių sudėtyje yra jodo, veikia naikindami ir stabdydami bakterijų, sukeliančių infekcijas, augimą, taip padedant užkirsti kelią infekcijoms smulkių įpjovimų, įbrėžimų ar kitų odos žaizdų atvejais. Betadine tepalas yra skirtas vietiniam gydymui arba infekcijų prevencijai nedidelių įpjovimų ir įbrėžimų, nedidelių chirurginių procedūrų ir nedidelių nudegimų atvejais, taip pat grybelinių ir bakterinių odos infekcijų gydymui. Vaistas skirtas tik išoriniam naudojimui infekcijų gydymui, jis tepamas 1-2 kartus per dieną iki 14 dienų.
Kontraindikacijos
Naudojant Betadine tepalą reikia atkreipti dėmesį į kontraindikacijas:
- Padidėjęs jautrumas jodui arba povidonui arba bet kuriam pagalbiniam ingredientui.
- Nustatyta nenormali skydliaukės funkcija (hipertiroidizmas) arba gūžys, kitos aiškios skydliaukės patologijos, tokios kaip kolloidiniai mazgai, vietinis gūžys, Hashimoto tiroiditas, taip pat prieš ir po jodo terapijos spinduliuote.
- Pacientams su gūžiu, skydliaukės naviku ar kita skydliaukės liga (ypač vyresnio amžiaus žmonėms) yra rizika susirgti hipertiroidizmu, jei naudojamos didelės jodo dozės.
- Vaikai iki 2 metų.
- Pacientai, kurie gydomi ličiu.
Naudojimo būdas
Naudokite vaistą pagal gydytojo nurodymus. Prieš tepant vaistą, gydoma vieta turi būti nuplauta ir išdžiovinta. Vaistą reikia naudoti reguliariai, kad gautumėte didžiausią naudą. Tačiau nenaudokite daugiau nei būtina, nes tai nepagerins būklės greičiau ir gali padidinti šalutinį poveikį. Jei būklė tęsiasi ilgiau nei keturias savaites arba pablogėja bet kuriuo metu, praneškite gydytojui. Kad šis vaistas veiktų geriau, visada laikykite gydomą odos plotą švarų, įsitikinkite, kad jis yra sausas, ir nusiplaukite rankas prieš ir po infekcijos gydymo.
Pastabos vartojant Betadine
Šio preparato naudojimas gali trukdyti skydliaukės funkcijos tyrimams. Jodas absorbuojamas per nudegimus ir sužalotą odą, mažesniu mastu per nepažeistą odą, ir gali sukelti toksišką jodo lygį kraujyje, ypač pacientams su inkstų nepakankamumu. Jei pastebite simptomus, rodančius skydliaukės funkcijos pokyčius, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Pacientams su funkciniu inkstų nepakankamumu, kraujo jodo lygiai turi būti reguliariai stebimi. Vaistas gali sukelti šalutinį poveikį, tokius kaip odos dirginimas, paraudimas ar niežulys taikymo vietoje. Kreipkitės į gydytoją, jei šis šalutinis poveikis pasireiškia ilgą laiką. Venkite tiesioginio kontakto su akimis. Jei tiesioginis kontaktas įvyko, praskalaukite akis švariu vandeniu ir nedelsdami kreipkitės į medicinos pagalbą. Nutraukite vartojimą, jei pasireiškia alerginės reakcijos požymiai, tokie kaip bėrimas, lūpų, gerklės ar veido patinimas, sunkumas ryti ar kvėpuoti, galvos svaigimas ar pykinimas.
Nepageidaujami Betadine tepalo poveikiai
Retai pasitaikantys šalutiniai poveikiai: odos padidėjusio jautrumo reakcijos (pvz., uždelstos alerginės reakcijos, pasireiškiančios niežėjimu, paraudimu, mažais pūsleliais ar panašiais simptomais). Izoliuotais atvejais pasitaikė ūminių, sisteminių alerginių reakcijų, įskaitant hipotenziją ir (arba) dusulį (padidėjusio jautrumo reakcijos). Ilgalaikis vaisto vartojimas žaizdų ir nudegimų gydymui dideliuose odos plotuose gali sukelti reikšmingą jodo absorbciją. Pacientams, kuriems anksčiau buvo skydliaukės ligų, gali pasireikšti hipertiroidizmas (jodo sukeltas hipertiroidizmas), kartais su tokiais simptomais kaip tachikardija ar neramumas.
Nėščioms ir žindančioms moterims
Betadine tepalas gali būti nesaugus vartoti nėštumo metu. Tyrimai su gyvūnais parodė žalingą poveikį vaisiui. Tepalas yra saugus vartoti žindymo laikotarpiu. Tyrimai su žmonėmis parodė, kad vaistas nepraeina į motinos pieną reikšmingais kiekiais ir tikėtina, kad kūdikiui nepakenks.
Perdozavimas
Tikslingas ar atsitiktinis didelių povidono jodo kiekių nurijimas sukels didelį jodo kiekį kraujyje ir virškinimo trakto eroziją, sukeldamas simptomus, tokius kaip vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmas. Sisteminė toksikacija gali sukelti šoką, hipotenziją, tachikardiją, karščiavimą, metabolinę acidozę ir inkstų nepakankamumą. Simptominė ir palaikomoji terapija turėtų būti pradėta su elektrolitų balanso, inkstų ir kepenų funkcijos stebėjimu. Jodo šalinimas hemodialize yra efektyvus būdas ir turėtų būti naudojamas sunkiais jodo apsinuodijimo atvejais, ypač jei pacientui šiuo metu yra inkstų nepakankamumas. Tęstinė intraveninė hemodializė yra mažiau efektyvi nei hemodializė.