11 būdų kaip apsisaugoti nuo didelio karščio

11 būdų kaip apsisaugoti nuo didelio karščio

Prieš oficialiai pirmajai vasaros dienai net nepasiekus 2024 m., dešimtims milijonų žmonių gyveno ekstremalios karščio bangos grėsmė. Nors vasara visada karšta, ši atėjo anksti ir išsiskiria tuo, kiek žmonių paveikė karščio kupolas (daugiau nei 72 mln.), kokia aukšta temperatūra gali pakilti (iki 25 laipsnių virš normos) ir kiek tai truks – galbūt visą savaitę. Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, kasmet nuo karščio sukeltų ligų miršta daugiau nei 1200 žmonių, ir šių mirčių iš esmės galima išvengti. Keičiantis klimatui, didelis karštis nėra praeinantis reiškinys; kiekvienas iš 12 mėnesių iki birželio karščio bangos pasiekė aukštų temperatūrų rekordus. Apsaugokite save ir savo šeimą nuo pavojingo per didelio karščio poveikio, vadovaudamiesi šiuo patarimu, kaip saugiai įveikti karščio bangą.

1. Išgerkite, kol nesate ištroškęs.

Su karščiu susijusios ligos užklumpa, kai organizmas negali atvėsti, o tai pirmiausia daro per prakaitą. Esant per mažai hidratacijos, kad susidarytų prakaitas, sveikata gali staiga pablogėti. Bendra rekomendacija kiekvienai dienai (įprastomis aplinkybėmis) yra gerti nuo ½ uncijos iki 1 uncijos vandens kiekvienam kilogramui kūno svorio. Jei esate aktyvus lauke karštu oru, padidinkite jį iki mažiausiai 1 uncijos vienam kūno svorio kilogramui. Gerai hidratuokite esant dideliam karščiui, gurkšnodami rekomenduojamą vandens kiekį visą dieną, įskaitant prieš, per ir po fizinio darbo ar veiklos lauke. Nors gali kilti pagunda užsigerti lediniu vandeniu, tai gali sukelti mėšlungį, todėl rinkitės vėsų, bet ne šaltą vandenį.

2. Likite patalpoje.

Karščiausiu paros metu būkite oro kondicionieriumi. Jei namuose neturite oro kondicionieriaus, jei įmanoma, eikite į viešąsias erdves su kintamosios srovės šaltiniu. Paimkite jį iš Finikso, kuriame 2024 m. vasarą taip pat karštesnės nei įprastai dienos, ir pažiūrėkite, ar jūsų bendruomenė yra įrengusi aušinimo stoteles, pvz., bibliotekas ir senjorų centrus, kuriuos atidaro dykumos miestas. Vidurio vakarų ir šiaurės rytų miestai, tokie kaip Niujorkas, seka pavyzdžiu per karščio bangą. Norėdami pasiruošti būsimoms karščio bangoms, apsvarstykite galimybę įsigyti langų kintamosios srovės arba nešiojamą oro kondicionavimo įrenginį arba net pabandykite priešais ventiliatorių pastatyti dubenį su ledu, kad galėtumėte šiek tiek naminio oro kondicionavimo. Truputį galite palengvėti užsidėję drėgnus rankšluosčius ar šluostes ant sprando arba paguldę kojas į vėsų vandenį.

3. Suplanuokite veiklą lauke anksti ir vėlai dienos metu.

Karščio banga reikalauja keisti kasdienybę. Dėl fizinio krūvio vėlyvą rytą, popietę ir net ankstyvą vakarą kūno temperatūra gali pakilti iki nesveiko lygio. Vietoj to, suplanuokite darbus kieme, treniruotes ir kitus aktyvius užsiėmimus anksti ryte arba vėlesnėms vakaro valandoms, kai gyvsidabris pradeda kristi. Jei negalite pritaikyti savo pratimų tiems laikams, pagalvokite apie sporto salės abonementą, kad galėtumėte pasinaudoti oro kondicionieriumi.

4. Ribokite laiką saulėje.

Karščio bangos metu būkite atsargūs lauke, ypač tiesioginėje saulėje. Jei reikia, pakeiskite arba atšaukite pramoginę ar socialinę veiklą. Kai temperatūra smarkiai pakyla, galite patirti šilumos išsekimą ar šilumos smūgį, net jei nedarote nieko ypač įtempto. Kai turite būti lauke, pabandykite pailsėti nuo saulės pavėsyje. Jei rengiate susibūrimą, kurio negalima suplanuoti iš naujo, suteikite svečiams daugybę būdų, kaip išlaikyti hidrataciją ir būti saulėje. Pasirinkite vietą su pavėsyje esančiais medžiais arba pastatykite iššokančius stogelius ar palapines, kad žmonės galėtų pabėgti nuo karščio.

5. Apsirenkite šviesiai ir laisvai.

Drabužiai vaidina pagrindinį vaidmenį organizmo gebėjimui reguliuoti temperatūrą. Padėkite tai dėvėdami šviesius, laisvus drabužius. Šviesios spalvos atspindi šilumą, o laisvi drabužiai leidžia natūraliai kūno vėsinimo sistemai išlikti veiksmingai. Stenkitės turėti keletą drabužių, kurie turi oro pralaidumo (pvz., medvilnės, lino ar bambuko) arba drėgmę sugeriančių savybių. Venkite poliesterio ar kitų audinių, kurie blogai kvėpuoja. Tinkamų drabužių pasirinkimas taip pat apsaugo jūsų odą nuo saulės nudegimo. Rinkitės ilgomis rankovėmis, skrybėles ir SPF apsauginius drabužius, kad apsaugotumėte odą nuo skausmingų pažeidimų.

6. Valgykite lengvą maistą.

Kadangi organizmas turi sunkiai dirbti, kad suvirškintų sunkų, riebų maistą, karščio banga nėra tinkamas metas mėgautis dideliu, riebiu mėsainiu. Jūs tiesiog stumsite kūną, kad sukurtumėte daugiau šilumos. Vietoj to valgykite lengvą, gerai subalansuotą maistą su daugybe vaisių, daržovių ir liesų baltymų. Ir nors mes tai jau pasakėme, verta pasakyti dar kartą: gerkite daug vandens, net jei nejaučiate troškulio.

7. Venkite gerti alkoholį.

Ne visi skysčiai vienodai drėkina karščio bangos metu. Alkoholis keičia organizmo, ypač inkstų, veiklą ir blokuoja antidiurezinį hormoną, kuris liepia organizmui reabsorbuoti vandenį. Vadinasi, alkoholis turi diuretikų poveikį, todėl iš organizmo išsiskiria daugiau šlapimo nei suvartojamas alkoholio kiekis. Be to, vartojant didelius alkoholio kiekius, dėl vėmimo gali netekti skysčių.

8. Venkite kofeino ir saldžių gėrimų.

Nuotrauka: Getty Images Alkoholis nėra vienintelis gėrimas, kurio turėtumėte vengti karščio bangos metu. Taip pat verta vengti gėrimų, kuriuose yra kofeino ir saldžių. Kofeinas dirgina šlapimo pūslę, todėl gali padažnėti šlapinimasis, o kai kuriems geriantiems žmonėms jis gali turėti diuretikų poveikį. Saldūs gėrimai gali neleisti organizmui įsisavinti vandens taip, kaip turėtų per didelius karščius. Nors geriate, jūsų kūnas negali panaudoti to skysčio taip, kaip reikia. Karščio bangoje vanduo yra geriausias būdas drėkinti.

9. Pakeiskite elektrolitus.

Kai prakaituojame, kūnas netenka elektrolitų – būtinų mineralų, tokių kaip natris ir kalis. Jei jūsų kūnas sunkiai dirba ilgą laiką, jam gali prireikti ne tik vandens. Paprastai valgymas ir gėrimas, kaip rekomenduojama, juos pakeis. Tačiau prakaituojant ir prakaituojant kelias valandas, tokie gėrimai kaip Pedialyte ir mažai cukraus turintys sportiniai gėrimai gali padėti papildyti organizmo elektrolitus. Tačiau ne visi sporto gėrimai yra vienodi. Visada patikrinkite informaciją apie maistingumą, kad įsitikintumėte, jog jūsų pasirinktame produkte nėra cukraus.

10. Atpažinkite šilumos smūgio ir karščio išsekimo požymius.

Nuotrauka: Getty Images Apsaugokite save ir savo šeimą žinodami karščio išsekimo ir šilumos smūgio požymius. Jų simptomai yra panašūs ir į juos visada reikia žiūrėti rimtai. Laikykite, kad šilumos išsekimas yra hidratacijos ir vėsinimo ženklas. Stebėkite stiprų prakaitavimą, šaltą ir drėgną odą, galvos svaigimą, galvos skausmą, pykinimą, greitą ar susilpnėjusį pulsą ir alpimą. Jei šilumos išsekimas virsta šilumos smūgiu, žmogaus oda gali parausti, išsausėti arba sušilti. Jie taip pat gali patirti painiavą ir apalpti. Ištikus šilumos smūgiui, kūno temperatūra pakyla iki 103 laipsnių pagal Farenheitą ar daugiau. Jei jums ar kam nors kitam pasireiškia šie simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

11. Išsimaudyti vėsioje vonioje arba duše.

Dėl didelio karščio kūnui sunku atvėsti. Jei neturite oro kondicionieriaus, o kambario ventiliatorius jo neveikia, įšok į vėsią vonią arba dušą. Vėsus vanduo gali sumažinti kūno temperatūrą, tačiau ledu arba lediniu vandeniu tepkite tik mažas kūno dalis, pvz., riešus, krūtinę, kaklą ar kaktą. Nesileiskite į ledinę vonią; tai gali sukelti drebulį, kuris įkaitina kūną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *